Buddha vagy Jézus?
Buddha meghalt.
Jézus is meghalt.
Buddha halott maradt.
Jézus feltámadt a halálból.
Buddhát legyőzte a halál.
Jézus fölött nem volt hatalma a halálnak.
Az egyikük HALOTT, a másikuk ÉL - a tanításuk közt is nagyságrendileg ennyi a különbség.
Az mondjuk más kérdés, hogy a különböző egyházak hogyan ferdítik el Jézus szavait és élnek vissza vele.
Buddha. A válasz egyszerű.
A buddhista azt mondja "Amit én mondok az igazság. De nem zárom ki, hogy másnak is lehet igaza. Tiszteletben tartok másokat is."
A keresztény (de a muszlim és zsidó is) azt mondja "Amit én mondom az az egyetlenegy igazság. Nekem mindenben igazam van. Aki mást mond az gonosz buta sátánista akit el kell égetni a pokolban."
A kettő mentális szerintem magáért beszél.
#2
Ha épeszűn belegondolunk, nem is lehet több egymásnak ellentmondó igazság.
#4
Így igaz. Az ábrahámita vallások kizárják egymást.
Olyan ez mint az Übermensch vagy a "választott nép" szemlélet, a sovinizmusok is éppúgy kizárják egymást.
Tulajdonképpen minden kizárólagosságot hirdető ideológiák egymást kizárják.
#5
Blaise Pascal
„Különféle, egymással ellentétes vallásokat látok, következésképpen mind hamis, kivéve egyet, amelyik nem az. Mindegyik a maga tekintélyére hivatkozva követeli, hogy higgyenek benne, és fenyegeti a hitetleneket. Ezen az alapon tehát nem hiszek bennük. Mert azt akárki mondhatja, akárki kijelentheti, hogy ő próféta. Ám azt látom, hogy a keresztény vallásban beteljesedett jövendölések vannak, ezt pedig egyik sem mondhatja el magáról."
Luigi Giussani: A kereszténység kihívásának eredete (41. old)
„Az előző fejezetben láthattuk, hogy az értelem, az erkölcs és esztétika nemes erőfeszítései igazzá tesznek minden vallást, valamint azt is, hogy az ember emberségének legmélyebb sugallatát követve köteles megtenni ezt az erőfeszítést; kell, hogy legyen egy vallás. Azt is láttuk, hogy ennek a próbálkozásnak gyökerét a kinyilatkoztatás iránti igény jelenti, és ez a legkülönfélébb vallásokra egyaránt igaz.
A kísérletek és üzenetek szabadságában és sokféleségében egyetlen bűnt követhet el bármelyik vallás: ha azt állítja magáról: „én vagyok A vallás, az egyetlen út.”
A kereszténység pedig ezt állítja magáról. És ez bűn volna, ha azt jelentené, hogy rákényszeríti másokra erkölcsi úton a maga kifejezésmódjait.
Éppen ezért érthető, hogy visszaborzad valaki ettől a kijelentéstől. Nem volna azonban helyes, ha nem kutatnánk ennek a kijelentésnek a miértjét, ennek a képtelen állításnak az okát.”
...
Folyt.
(...)
„Ha elfogadjuk, hogy a titok behatolt az emberi létbe és emberi szavakkal szólított meg minket, akkor az ember és sorsa közötti kapcsolat már nem a puszta erőfeszítésen alapul, nem építkezés és képzelődés, és nem egy távoli, titokzatos tény tanulmányozása csupán. Többé már nem egy hiányzó lényre való várakozás feszültsége fogja jellemezni. Sokkal inkább olyan lesz, mint egy találkozás a jelenvaló ténnyel. Ha Isten nyilvánvalóvá tette sajátos szándékát az emberi történelemben, ha kijelölt egy utat, amelyen haladva elérhetünk hozzá, a vallás központi problémája már nem a kísérlet (bármennyire is ez fejezi ki az ember méltóságát), nem Isten „elképzelése” a magunk számára, hanem az a szabad gesztus, amivel vagy elfogadjuk, vagy elutasítjuk Őt.”
#6
És melyek ezek a "beteljesedett jövendölések" ?
Csak mert pl az iszlám is ugyanezt elmondhatja magáról. Mohamed kb 70 jóslata közül a világvége közeledtének kis jeleiről néhány kivétévek mind ugyanúgy beteljesedett.
Pascal meg aligha valószínű, hogy tüzetesebben ismert volna bármilyen más vallást a kereszténység kivételével.
#9
olvasd el Dér Katalin Próféciák a Messiásról c. könyvét, melynek fülszövege egyébként pont e Pascal idézetet is említi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!