Sok ember miért képzeli el a Buddhát úgy, mint egy kopasz és dagadt férfit? Miért terjedt el ez a kép?
Buddha valószínűleg egy hosszú, fekete hajú, vékony testalkatú, kissé mongoloid vonásokat is magán hordozó (hisz nepáli származású volt), meditáció közben komoly tekintetű férfi lehetett.
Legalábbis a történészek a korabeli írások alapján ezt tartják lehetségesnek. A leírások szerint a Buddha, vagyis Gautama Sziddhárta herceg élt koplaló aszkétaként is és élt nagyon jómódban, gazdagságban is, semelyik sem vezetett a megvilágosodásához, éppen ezért a középutat ajánlotta e téren is. Tehát nem valószínű, hogy különösebben kövér lett volna.
Egyébként a buddhisták is így ábrázolják általában a Buddhát.
A későbbi buddhista szerzeteseket hívták "kopasz dagadtaknak" a hindu vezetők kissé gúnyosan. Illetve a későbbi bódhiszattvák és buddhák között voltak kopaszok, mivel sok buddha/bódhiszattva szerzetesből lett (ahogy a kereszténységben is sok szent/boldog/egyéb példakép papból/szerzetesből/apácából lett). Később azért lett szokás a buddhista szerzetesek hajának és arcszőrzetének (valahol még a szemöldöknek is) a leborotválása, mivel a régi Ázsiában is, talán még Európánál is jobban a haj egy ékszer volt. A régi Ázsiában igazából csak a rabszolgák voltak sokszor kopaszok, hogy ne tetvesedjenek meg. A buddhizmusnak, ahogy sok más vallásnak is fontos része az önmegtartóztatás és az önmegtagadás is, a szerzetesek között pedig ezen megfontolásból terjedt el, mint amolyan a világi élet eldobásának és a szent életnek a jeleként. Később meg már hagyományként megmaradt.
Mégis miért terjedt el Sákjamuni Buddháról ez a kép?
#10
A buddhizmusban is fontosak a szimbolumok, mint a megerteshez vezeto eszkozok, azonban szem elott kell tartani, hogy nem a szimbolum az, ami maga a megertes, es az ut egy bizonyos pontjan ezeket a szimbolumokat is el kell majd hagyni (magat Buddhat is).
"Amikor egy ujj a Holdra mutat, a bolond az ujjra nez."
#11.
A Buddha Gautama Sziddhárta volt. Ez egy személynévvé vállt köznév, nem véletlenül szokták sokszor az "a" névelőt elé rakni, és erre utal az is, hogy nagybetűvel írjuk ebben az esetben. Olyan, mint a kereszténységben a Messiás. Eredetileg kisbetűvel írandó és héberül felkentet, segítőt, megváltót jelent. Tehát eredetileg köznév volt. Azonban mivel a keresztények hiszik, hogy Jézus a messiás, ezért tulajdonnévként, személynévként is használják, ezért is írjuk ebben az esetben nagybetűvel. Ez sok más esetben és helyen is megjelent. A buddhaság elérője a buddha, viszont a Buddha volt az, aki a buddhizmust megalapította, ő volt az első ismert buddha.
Te is rosszul használod, mivel Buddha-szobor csak Gautama Sziddhártát ábrázolhat, maximum buddhát ábrázoló szobor lehet más szobra.
Előtte nem igazán voltak, vagy ha voltak is, nem voltak ismeretesek. Ugyanis a Buddha alapította meg a buddhizmust, ami gyakorlatilag az út a megvilágosodás, ellobbanás, idegen szóval nirvána felé. A buddhizmusnak is vannak felekezetei, irányvonalai (théraváda, mahajána, vadzsrajána, zen, dzogcsen), amelyek a Buddha tanításait különbözőképpen értelmezik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!