A Bibliában történtek átírások,meghamisítások,utólagos betoldások a korai egyház részéről?(jó lenne ha valamilyen forrást is mellékelnétek a válaszaitok mellé:)
Előző vagyok.
Még annyi, hogy ha érdekel a téma, nagyon ajánlom Az ember három természete című könyvet, abban közérthetően és nagyon érdekesen le van vezetve, hogyan állt össze a Biblia. Nem, nem úgy, hogy Isten lediktálta, ennél sokkal érdekesebb. :)
"Oszzekevertem a Korán történetével mert ott tényleg Isten adta a könyvet Mohamed profetanak Szent Mihály arkangyal által....:)"
A kezestények egy része szerint is Isten diktálta a Bibliát, de ezen egy bizonyos IQ szint felett azért illik túllépni.
Kérdező, az Újszövetség KÉZIRATOS szövegtanúi a következők:
1) papirusz töredékek: például a legrégebbi ún. p52, a Chester Beatty-papiruszok (p45-47) és a Bodmer-papiruszok (p66, 72 és 75), stb., koruk 2-3. évszázad
A Chester Beatty papirusz gyűjtemény 1931-ben vált ismertté, 11 kódex töredékeit tartalmazza. Ezek közül háromban megtaláljuk az újszövetségi írások többségét. Az egyik a négy evangéliumból és az Apostolok cselekedeteiből tartalmaz töredékeket, a másik Pál leveleit foglalja magában, több levelét teljes egészében, a harmadik pedig a Jelenések könyvéből a 9-17. fejezeteket.
A Bodmer II-nek nevezett papiruszt 1956-ban fedezték fel, Kr. u. 200 körüli a keletkezése, János evangéliumának első 14 fejezetét teljes egészében, utolsó hét fejezetének jelentős részeit tartalmazza.
2) majuszkula kódexek: csupa nagybetűvel írt görög nyelvű kódexek, melyek száma kb. 300, a 4-9. századból
a legkorábbiak és legjelentősebbek a Codex Vaticanus, Codex Sinaiticus, Codex Alexandrinus
3) minuszkula kódexek: kisbetűs kódexek eredetük a 9-15. századra tehető, ezért szövegkritikai szempontból kisebb jelentőségűek
4) lekcionáriumok: görög nyelven írt istentiszteleti rendtartások, amelyek a felolvasásra szánt bibliarészeket tartalmazták, legkorábbiak 4-6. századból
5) fontosak az antik fordítások (szír, kopt, ólatin, gót, stb.) 2-5. századból
6) az egyházatyák idézetei 2-3. századtól
Az utolsó csoport a tanúságtevőknél az egyházatyák, akik idézték ezeket a könyveket.
Sir David Dalrymple-t valaki megkérdezte, hogy vajon össze lehetne-e állítani újra az Újszövetséget, ha a 3. sz. végére minden kézirat megsemmisült volna. Érdekesnek találta a kérdést, és utána járt:
„Nézd azokat a könyveket. Emlékszel az Újszövetséggel és az egyházatyákkal kapcsolatos kérdésedre? Ez a kérdés fölkeltette a kíváncsiságomat, és mivel birtokomban van a II. és III. századi egyházatyák összes fennmaradt műve, kutatni kezdtem, s mostanra tizenegy vers kivételével megtaláltam az egész Újszövetséget.”
... tehát a szöveget vizsgáló tudósok ezen írások összevetését végzik.
Idézet Peter J. Williams: Biztosak lehetünk az evangéliumokban?
c. könyvéből
"összesen 35 vers kérdőjeleződött meg az evangéliumokból Erasmus 1516-os fordításához képest (...) majdnem ezerszer annyi kéziratunk van, mint amennyit Erasmus használhatott az első kiadáshoz, valójában nem sok minden változott."
Ha összevetjük a 35-öt az evangéliumok összes versszámával: 1068+661+1149+879=3757, 0,93%-os eltérésről beszélhetünk, és ezen eltérések sem érintik a tanítások lényegét.
Az ószövetségi szövegek megőrződésvel kapcsolatban pedig a legnagyobb felfedezés a Holt-tengeri tekercsek voltak. Felfedezésük előtt az ÓSZ legkorábbi kéziratos szövegei a maszoréta másolatok voltak (Kr u. 9-10. század), a Hol-tengeri tekercsek kora viszont Kr.e 1-2 századi.
Döbbenetes felfedezés volt, hogy pl. Ésaiás szövege, szinte teljesen megegyezett a maszoréta szöveggel, azaz a szövegmegőrzés pontos volt 1000 év távlatában.
Lásd alábbi előadás 6. oldal
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!