Hogyan zajlik egy római katolikus szentmise?
Sziasztok.
Református vagyok, de egy ideje érdekel a római katolikus vallás, és gondoltam rá, hogy elmegyek egy szentmisére.
Az lenne a kérdésem, hogy ez hogyan zajlik? Kell-e vinnem magammal bármit, énekeskönyvet pl? Reformátusként (vagy csak úgy, idegenként) bemehetek-e egyáltalán? A mi lelkészünk Istentisztelet után mindenkivel kezet fog, üdvözli, vált pár szót. Katolikusoknál van ilyen?
Lehet buta kérdések, de sosem voltam még szentmisén, na:D
A válaszokat előre is köszönöm!:)
(Igen, tudom, hogy online is megnézhetek egyet, de szeretném élőben átélni elsőre).
Bemehetsz nyugodtan.
Hozsannát felesleges vinned, mert bár ki szokták írni az énekeket, nem fogod ismerni őket.
Ha nem akarod követni a kiturgiát, inkább hátra ülj, és akkor nem rád fog figyelni mindenki.
Egyébként meg ha tevékenyen részt szeretnél venni, csak kövesd a többieket.
Áldozni nem áldozhatsz hivatalosan, de áldásért kimehetsz az oltárhoz, csak a mutató ujjad tedd a szád elé, jelezve, hogy nem áldozhatsz.
Mise közben van kézfogás, itt templomonként lehet eltérés. Régen nálunk mindenki kezet fogott azokkal, akiket a helyéről elért, de pár éve bevezették, hogy a pap két ministránssal fog kezet, és ők mennek végig a két padsor között, a szélső emberekkel kezet fogva, és ők kezdik a kézfogást azon a soron így csak a közvetlen szomszédoddal fogsz kezet.
Imakönyvet vihetsz, abból baj nem lesz, bár lehet nincs katolikus imakönyved. Imádságokba biztos be tudsz csatlakozni, például Hiszekegy vagy Miatyánk. Biztos szívesen látnak majd.
Nem jellemző, hogy a pap mindenkivel beszéljen, mivel akár több száz hívő is lehet a misén.
"Igen, tudom, hogy online is megnézhetek egyet, de szeretném élőben átélni elsőre"
És jól teszed, mert online közel se olyan, a szentmise személyes részvételt kíván.
#1
Ehhez annyit fűznék hozzá, hogy áldozás közben inkább egyáltalán ne menjen ki, több pap nem kedveli az általad leírt gyakorlatot. A szentmise végén pedig úgy is részesül áldásban.
Elvileg régen se lehetett kezet fogni fűvel-fával, csak a közvetlen melletted lévőkkel. Sok helyen sajnos elterjedt az a szokás, hogy többeken átnyúlva is kezet nyújtanak, ezzel zavarva azt is, aki köztük áll, illetve azt is, akinek kezet nyújt, mert esetleg már készülne a szentáldozásra.
Viszont most a járvány miatt nincs kézfogás (legalábbis a legtöbb helyen biztos nincs).
"A mi lelkészünk Istentisztelet után mindenkivel kezet fog, üdvözli, vált pár szót. Katolikusoknál van ilyen?"
Nincs. :-)
A tobbiek azt a kezfogast mondjak, ami a szentaldozas elott van, amikor minden szomszeddal kezet raznak ("legyen koztunk beke mindig"). De nem kiseri ki a pap a templomajton az embereket, mint a reformatusoknal.
En sem katolikus vagyok, de mar voltam sokszor, edesanyam katolikus.
Inkabb hatul ulj le, es csendben figyelj. Nem kell mindent csinalnod, de ha mindenki felall, akkor allj fel te is.
Szerintem se menj elore, amikor aldoznak, inkabb maradj a helyeden, plane elso alkalommal. En sosem megyek elore. Masok is lesznek, akik a helyukon maradnak, nem lesz feltuno. Bemehetsz reformatuskent, es nem kell vinni semmit.
A katolikus misen "liturgia" van, vagyis egy rogzitett rituale, aminek ha elotte utanajarsz, jobban fogod erteni, mi tortenik. Nem muszaj, anelkul is elmeny, es lesznek szuveren benyomasaid.
De ha utana akarsz jarni, akkor ajanlom pl. Fabry Kornélnak a misevlogjat, par perces kis videokban elmondja, mi zajlik egy misen, es miert, minek mi a bibliai hattere. Nekem szemfelnyito volt, amikor egyszer osszeallt, hogy mi micsoda.
https://www.youtube.com/watch?v=holW7_NGSNM&list=PLC3bFlP3r4..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!