Miért azok a vallások népszerűek és elterjedtek ma amik?
Miért pont (csak) a kereszténység, az iszlám, a hinduizmus, a buddhizmus, a taoizmus/konfucianizmus, a judaizmus és a zoroasztrianizmus maradt fent nagy, népszerű, kulturálisan meghatározó vallásként?
A kérdést lehet kétféleképp is értelmezni a zárójeles csak szó miatt. Egyrészt: miért pont ezek a vallások lettek manapság népszerűek? Másrészt: miért csak ezek és miért nem maradtak fenn mellettük más hitek is?
Ezek a vallások a kultúráinkba is annyira beépültek, hogy ünnepek alatt is a fent említett vallások ünnepeit (és a világi ünnepeket) értjük általában, az erkölcsöt és a jogot is nagy mértékben befolyásolták ezek a hitek (ha megnézzük, akkor látjuk, hogy sok mai világvallás erkölcsi kérdésekkel kapcsolatban hasonló válaszokat ad, csak az indoklás más, ha más), olyan messzi-messzi földeken is ezek a vallások terjedtek el, amelyeket csak később fedeztünk fel (pl.: Amerika, Ausztrália és Óceánia) és stb.
De miért pont így alakult? Miért nem maradt fent ezekkel párhuzamosan, vagy akár ezek helyett nagy és népszerű vallásnak mondjuk a hellén vallás, a római vallás vagy épp az egyiptomi vallás? Miért haltak ki ezek a vallások? Illetve miért pont azok lettek világvallások, amik lettek?
A kereszténység, és az iszlám agresszívan terjeszkedő
vallás volt a történelem során, illetve az utóbbi még most is az.
A kereszténység történetéhez hozzá tartoznak a hittérítők, inkvizítorok.
Az iszlám nem csak a vallást terjesztette, hanem az arab nyelvet is.
#1.
Ez nem volt válasz a kérdésre.
A buddhizmusnak, meg a judaizmusnak is voltak igen erőszakos időszakai. Sőt, a kihalt római, hellén, meg egyiptomi vallásoknak is.
Megmaradt egy csomó másik vallás a kettő általad említetten kívül.
Az iszlám nem terjesztette az arab nyelvet. Ékes példája Törökország, Irán (leánykori nevén Perzsia), Pakisztán, fél Afrika és még sorolhatnám a muszlim országokat, ahol nem beszélnek arabul vagy maximum közvetítőnyelvként csak, mint nálunk mondjuk németül. Azért van sok muszlim ország, ahol az arab a hivatalos nyelv, mivel a muszlim államvallású Arab Birodalom három kontinensre kiterjedt és egy csomó másik elődjével és utódjával egyetemben legyalulta azokat a népeket, akik ellenálltak a támadásoknak és nem voltak hajlandóak a birodalomba olvadni. Ilyen sanyarú sorsa lett Egyiptomnak és Líbiának is (bár ezen két országban élnek még az ókoriak leszármazottai, csak nagyon kevesen). Aztán az elhagyatott, rommá ostromolt városokat (Egyiptomban például Memphisz vagy Théba) ledózerolták és a helyükre arab településeket építettek, ahova arabokat telepítettek.
Talán azért, mert tényleg létezik az IGAZI EGYETLEN ISTEN?
Erre nem gondoltál? A többi hamis vallás volt, ezért is szerepel a Tízparancsolatban, hogy hamis isteneket, bálványokat ne imádj!
Isten gondviselési célja kezd kirajzolódni a napjainkban, amely időszakra sok keresztény az utolsó napok kifejezést használja.
Sok vallás nyomot hagyott a történelem során. A legnagyobbak kulturális szférákat hoztak létre.
Történészek szerint kb. 21-26 fő kulturális szféra létezett a történelem folyamán. Később a kisebbek beleolvadtak vagy ötvozodtek a nagyobbakkal. Ma négy nagy kulturális tömb létezik. A Kelet-Ázsiai, hindu, iszlám és a keresztény szféra. A jelenlegi trend folytatása egy globális kultúrkör létrejöttét fogja eredményezni a keresztény szemléletmóddal a középpontban.
Ez a történelmi fejlődés egy bizonyíték, hogy a kereszténység végső küldetése az összes vallás céljának a beteljesítése, amely a jóságot kereste. További megállapítás, hogy az emberiség történelmének célja az egységes világ helyreállítása lesz.
Nem tudom, ezek a dolgok mennyire válaszolják meg a kérdésedet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!