A vallás milyen hatással van az egyén mentális egészségére?
kétélű dolog, mert a szekták agymosása tönkreteheti az embert, míg a másik oldalon komoly muníciót tud adni a hit a nehézségek elviseléshez, a lelki egyensúly fenntartásához
C. G. Jung neves pszichológustól idézve
(Gondolatok a szenvedésről és a gyógyításról)
„Életük delén, azaz 35 éven felül túli pácienseim közt egyetlen egy sincs, akinek végső problémája ne a vallásos lelkiség volna. Végső soron mindegyik abba betegszik bele, hogy elvesztette azt, amit eleven vallások mindenkor megadta híveiknek, s egyikük sem gyógyult meg igazán, aki nem nyerte vissza vallásos lelkületét, aminek természetesen semmi köze felekezethez vagy egyházi hovatartozáshoz.”
„Osztom azt a meggyőződést is, hogy az igazi vallásosság a legjobb gyógyszer minden lelki szenvedésre.”
"A vallás a lélek el- és felismerése, és egyszersmind a lélek lényegének megnyilatkozása és megnyilvánulása. - A nagy összefüggés elvesztése a legfőbb neurotizáló tényező."
Szerintem mindketto lehet. Ha valakit kenyszeritenek, vagy olyan szabalyokat tartatnak be vele, amivel nem azonosul, vagy ijesztgetik, fenyegetik vele, akkor lehet rossz hatassal. Akar tartosan is, foleg, ha gyerekkorban csinaljak. Es tulzasba is lehet vinni, de ez egyeni, hogy mi a tulzas. Ez nemcsak "szektakra" vonatkozik, pl. a romai katolikus vallasrol tartjak azt, hogy olyan szintu buntudatot gerjeszt(het), ami neurotizal. Szerintem mas tortelemi egyhazakban is lehet ilyen.
Ha valaki szuveren modon es sajat valasztasabol, szabadon hisz, akkor lehet jo hatasa: lelkiismeretesebb, pozitivabb, halasabb lesz a hozzaallasa, tobb lesz a lelkiereje, nagyobb biztonsagban erzi magat es kulonbozo traumakat gyorsabban hever ki. A vallasos ritualeknak bizonyitottan jo pszichologiai hatasa lehet, pl. a kozos enekles, az esti ima, amiben az ember atgondolja, mi volt aznap jo (ez hasonlit a pszichoterapiakban enyhebb depresszio eseten alkalmazott "orom-naplora"), lezarja azt, amit esetleg rosszul csinalt, a kozosseghez tartozas, a spiritualis igenyek kielegitese. Folyamatosan megy a szervezett "joemberkedes", jotekonykodas, a raszorulokon valo segites, ami szinten jot tesz mentalisan. Valamiert vagy valakiert imadkozni segit a "nem tehetek semmit" erzesbol fakado frusztracion. Multikulturalis kornyezetben a kulturalis identitast is erositi, es van, akinek erkolcsi utmutatast ad.
2+
Ja igen!
Nyugati kutatasok szerint aki vallasos, az egeszsegesebb, boldogabb es tovabb el, mint aki nem.
De ezek reszben azert "jarulekos" elonyok, pl. keves alkoholt isznak, szabaly- es torvenykovetobbek (tehat nem teszik ki maguknak kockazatoknak --> tovabb elnek), husegesebbek a hazassagban stb. Illetve az, hogy a csaladon es baratokon kivul egy harmadik kozosseghez tartozas "vedohaloja" is alattuk van. Es itt, ha rendszeresen jar, egy pap / lelkesz is figyeli, es alapfokon hamar lelkigondozast tud nyujtani.
Egyebkent Jung szerintem elavult ma mar, 1875-ben szuletett. A maga koraban forradalmi modszereket dolgozott ki, de azert az 1-ben leirt kovetkezteteseit altalaban nem tartjak a pszichologusok igaznak, pl.
"az igazi vallásosság a legjobb gyógyszer minden lelki szenvedésre".
Sokféleképpen lehet rossz hatással az emberre. De lehet jó hatással is.
Attól is függ ki mennyire ássa bele magát.
Jézus : A Mennyből, vagyis az Istentől származó bölcsesség elsősorban tiszta, azután békeszerető, figyelmes, kíméletes, megértő, és könyörületes.
János ev 5,25
Igazán mondom nektek, eljön az idő, sőt, már itt is van, amikor a halottak meghallják az Isten Fiának hangját, és akik hallgatnak a szavára, örökké élni fognak.
3 János 2
Szeretett barátom, tudom, hogy a lelkednek jó dolga van. Imádkozom, hogy minden tekintetben jó dolgod legyen, és testileg is éppen olyan jó egészségnek örvendj, mint amilyen jól vagy lélekben.
"aki vallasos, az egeszsegesebb, boldogabb es tovabb el, mint aki nem."
Csak ez nem igaz.
Változó hatása van: van, akinek jó, és van, akinek rossz.
7
Hat igen, a kutatasok mar csak igy mukodnek, atlagolnak, es vagy van szignifikans kulonbseg vagy nincs, egyenre nezve valtozhat.
atlag 4 evvel tovabb elnek, valoszinuleg a karos dolgoktol valo tartozkodas, a kozossegi elet jotekony hatasa es a rendszeres meditacio / ima
boldogabbak (azok, akik aktivan gyakoroljak a vallast):
"A vallás milyen hatással van az egyén mentális egészségére?"
Nézzél meg pár kérdést és meglátod milyen negatív hatásai vannak a vallásnak.
Persze ez nem jelenti azt hogy nincs pozitív hatása is.
Alkotni kéne egy normális vallást aminek a követése nem jár negatív hatásokkal.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!