Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A történelmi egyházak hívei...

A történelmi egyházak hívei miért nem kedvelik a neoprotestáns, resztoriánus és hasonló újabb egyházak tanításait?

Figyelt kérdés

A római katolikusok, görög katolikusok, reformátusok, ortodoxok, evangélikusok stb. valamiért nem igazán kedvelik az új egyházak tanításait. Vannak akik eretnekeknek vagy nem is keresztényeknek tartják őket. Folyton kritikákat írnak a tanításaikról, amelyeket tévtanoknak neveznek. Sokszor egy-egy tévtanról (pl. az ünnepek pogánynak nevezéséről vagy az antitrinitarianizmusról) is oldalakon átívelő, nagyon hosszú kritikákat írnak. Sokszor illetik a szektás jelzővel is ezeknek a közösségeknek, egyházaknak (országtól függően) a híveit és misszionáriusait. Ezek alatt az új egyházak alatt értem mondjuk az adventistákat, a pünkösdi karizmatikusokat, a Jehova tanúit és a többi hasonló felekezetet.


Miért figyelhető meg ez a fajta nem egyetértés az újabb felekezetek tanításaival?



2022. febr. 20. 17:01
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
82%
Nem értem, hogy lehetne ezeket általánosan kedvelni, elfogadni, ezekkel egyetérteni, hiszen egymásnak is ellentmondó tanítások. Hogy fogadja el egy református egyszerre a pünkösdi és őrtornyos krisztológiai tanításokat, amikor teljes ellentétéi egymásnak?
2022. febr. 20. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
74%

Én is utálom ezeket a szektákat, pedig még csak keresztény sem vagyok, viszont a tagja voltam az egyik ilyen moslék egyháznak, szóval ismerem belülről a műkedését.


Van még kérdésed?

2022. febr. 20. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Katolikusként igyekszem nem utálni vagy megvetni senkit.

De a többi történelmi egyházzal sokkal több a közös és több mindenben értünk egyet, mint a neoprotestánsokkal.

2022. febr. 20. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
82%

Mert sokszor nem biblikusak a tanításaik.


A pünkösdisták például amiket csinálnak, amikor fel alá rohangálnak, a földön fekve vonaglanak, és erre mondják, hogy ilyenkor csak betöltekeznek a Szentlélekkel, ez egy sértés. Amikor halandzsálnak és azt mondják, hogy ilyenkor csak nyelveken szólnak, egy sértés.

A Jehova tanúi amikor szisztematikusan elszigetelik a híveiket azon családtagjaitól, barátaiktól, akik más felekezetbe tartoznak, és Máté 10:35-re hivatkoznak, egy sértés. Amikor tiltják a véradást 3. Mózes 17:13-14-re hivatkozva, egy sértés.

2022. febr. 20. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
87%
Mert ezek szélsőséges szekták.
2022. febr. 20. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Nem mondanam, hogy "nem kedvelem", csak van, amiben nem ertek veluk egyet. Van Jehova tanuja jo ismerosom, kb. "fel baratom", eleg joban vagyunk es emberkent sokra tartom. Nem szoktunk beszelni a hitunkrol.


A "szekta" kifejezest hagynám, azt ma már nem használjuk a pontos eredeti jelenteseben, csak ha valamit le akarunk szólni. Eredeti jelentés alapján szektanak pl. az amerikai fundamentalista mormonok nevezhetok, ahol tobbnejuseg van, elzartan elnek, es mindig van egy elo profetajuk, akinek minden parancsat be kell tartani. A tobbsegi mormonok, adventistak, Jehova tanui, punkosdistak nem szektak.

A mormonokat es a Jehova tanuit szerintem nem nevezhetjuk keresztenynek (de attol nem "szekta").

A punkosdistak, karizmatikusok, egyeb neoprotestansok keresztenyek, es Magyarorszagon csak szokatlanok. Ezekben az kisegyhazakban nem vagdossak magukat allandoan foldhoz a hivok, azok ritkak, csak ezeket szoktak kiemelni meg a Youtube videokban bemutatni. Nekem is csak szokatlan, hogy Jezust olyan tulfutotten imadjak, es nem ertek egyet azzal, hogy a Bibliat fundamentalistan ertelmezik. Ok is kritizaljak a tortenelmi felekezeteket, azt, ahol liturgia van, vagy keresztet vetnek stb.

Egyebkent pl. az angol anglikan egyhaznak van (karizmatikus) evangelikal aga, masik oldalon ulnek az anglo-katolikusok, es a ketto kozott még egy csomo fokozat. Tehat megfer a ketto egyutt, ha akar. A mostani egyhazfo (Justin Welby) az evangelikal agbol valo, az elozo (Rowan Williams) anglo-katolikus volt.


Hogy Magyarorszagon miert?

1. szokatlan

2. a media hatasa

3. az az elterjedt nezet, hogy ha valami regi es tortenelmi, akkor az valamikeppen igazabb, mint az uj. Szerintem a magyarok elegge konzervativok (masban is, ez nem baj).


Lattam egy magyar okumenikus rendezveny leirasat, ahol a reformatusok, evangelikusok, ortodoxok mellett reszt vettek az adventistak es a punkosdista karizmatikusok is. Egy felekezet maradt tavol, a romai katolikusok. Tehat meg azt sem mondhatjuk, hogy minden tortenelmi egyhaz elutasitja veluk a kozosseget.

2022. febr. 21. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

#6.

Én is elvetem ezeket az egyházakat. Szerintem szekták, ismerek jó néhány embert, akit tönkretettek. Köztük egy hitgyülist. Nem biblikusak a tanításaik.

2022. febr. 21. 15:55
 8/13 A kérdező kommentje:
Én ellenzem a resztorianizmust és a neoprostestansizmust. Jézus tanításaitól távol állnak.
2022. febr. 21. 15:56
 9/13 A kérdező kommentje:
Isten irgalmazzon mindenkinek, aki közéjük kerül. A jehovások egy idő után elszakítanak a nem jehovás családtagjaidtól, barátaidtól, a pünkösdisták csődbe verhetnek, az adventisták csak egyszerűen antibiblikus tanokat hangoztatnak stb. Persze, hogy a régi a jobb. Az adventistáknak, meg a jehovásoknak nem olyan rég még volt prófétájuk. Előbbiekről tudom, hogy egy nőt tiszteltek, mert állítása szerint látomásai voltak a hamarosan bekövetkező második eljövetelről.
2022. febr. 21. 16:01
 10/13 A kérdező kommentje:
A jehovások szerint pogány dolog maga az ünnep is, ezért keresztény ünnepeket sem tartanak és tesznek arra is, hogy a zsidók is ünnepeltek az ókorban. Nem esznek disznóhúst, nem azért mert nem szeretik, hanem mert szerintük tiltja a Biblia, annak ellenére, hogy Jézus tisztává nyilvánított minden ételt. Nem kaphatnak vérátömlesztést valami idióta, szó szerint értelmezett, ószövetségi, nem a témához kapcsolódó vers miatt és még sorolhatnám. Ezeknek az embereknek segíteni kell kiszállni a mókuskerékből.
2022. febr. 21. 16:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!