Miért gondolják a magyarok, hogy karácsonykor a "Jézuska" hoz ajándékokat ha sehol erre egy fél utalás sincs a szentírásokban?
Talán mert Jézus születését ünnepeljük karácsonykor...?
Egyébként nálunk nem a "Jézuska" hozta az ajándékokat sosem, hanem az angyalok. Szerintem jobb, ha az Úr Jézus nem csak egy ajándékhozó figura a gyerek szemében (akit nem mellesleg karácsony után pár hónappal keresztre feszítve látunk), hanem a Megváltónk. Aki nagyobb ajándékot hozott, mint az XBox és pár szaloncukor...
Nálunk angyalka volt.
A magyar hagyományok úgy tekintik, hogy Jézus az idén, december 24 éjjel, egy magyar faluban született, az ünneplő családhoz közel, egy kis sétányi távolságra. Ha hagyományos magyar karácsonyi dalokat hallgatsz, akkor hallod például, hogy mennyire fázik a kis istállóban. A pásztorjátékban sem hosszú zarándokútnak indulnak a pásztorok, hanem csak átsétálnak Betlehembe. Ezért nem Jézusról van szó, hanem az újszülött Jézusról, azaz Jézuskáról, aki elhozza az ajándékokat éjjel, éppen a születésével egy időben.
"Miért gondolják a magyarok, hogy karácsonykor a "Jézuska" hoz ajándékokat ha sehol erre egy fél utalás sincs a szentírásokban?"
Hogyne lenne? :D Ne viccelj már. Mielőtt kérdezel, illene utánanézni kicsit a kereszténység legalapvetőbb tanításának, miszerint Jézus hozta el számunkra a legnagyobb ajándékot, az üdvösség lehetőségét, a megváltást. Nincs ennél nagyobb ajándék, hiszen önmagát ajándékozta nekünk.
Most azon lehet merengeni, vitatkozni, hogy a karácsony mennyire anyagias ünnep lett sokak számára, de az ünnep lényegén, eredeti üzenetén nem változtat.
Az ajándékozásban is valami hasonlónak kellene megnyilvánulnia. Ha belegondolunk, ez is Krisztus születéséig visszanyúló hagyomány, hiszen a jámbor pásztorok, majd napkeleti bölcsek is ajándékokkal köszöntötték a kisded Jézust.
A Jézuska elnevezésen pedig nem nagyon értem a fennakadást, nem csak a magyar nyelvben, de szinte az egész világon szokás a gyermekeket, vagy számunkra kedves embereket becézni.
A téli napfordulót, mint ünnepnapot már a kereszténység előtt is ünnepelte számos pogány nép. A magyar karácsony szó a karcsun szóból származik, a kara És csun szóösszetételéből. A “kara”- feketét, sötétet jelent a türk nyelvekben és feltehetően a régi magyar nyelvben is, valamint az ősi türk nyelvekben csun – fordulás. Svédül, dánul és norvégul ma is jul a karácsony neve. A jul vagy yule egy pogány ünnep, ami a téli napfordulót ünnepelte. Ebből az ünnepnapból számos pogány hagyományt, szokást átvett a keresztény karácsony is, többek között az ünnepi fa díszítése, örökzölddel való díszítés, fagyöngy, ajtókra akasztott magyal használata. De mint sokminden más, a rómaiknál is elterjedt volt a téli napforduló, szaturnália néven. Ilyenkor a Szaturnusz nevű istenük tiszteletére ünnepeltek, lakomákat rendeztek, örökzöldekkel díszítették a házaikat, megajándékozták a szolgákat. A téli napforduló idején ünnepelték Mithrászt, aki több vallásban és kultúrában tisztelt istenség. A mítoszok szerint december 25-én született; egyes történetek szerint egy szűztől, más történetek szerint egy sziklából. Később a "kereszténység" államvallássá válásakor Jézus születését tették dec. 25-re. Így alkalmassá lett a katolikus vallás, hogy a pogányok, akik felvették a kereszténységet, a hagyományaikat, ünnepüket megélhessék a "kereszténység" kapuin belül. A keresztény verziója, a téli napforduló ünneplésének, a "kis Jézuska" születése (nem a Messiás), aki a téli napfordulót, az újjászülető napot jelképezi. A karácsony egy pogány ünnepnap, pogány szokásokkal és mint említettem van egy pogány verziója, ami a Krisztussal takarózik, aminek semmi köze a kereszténységhez. "Tisztátalan ez néktek."
Keresztény nem ünnepel pogány ünnepeket, ahogy a pogány sem ünnepel keresztény ünnepeket.
Ez az egész pogány szokásokon alapul.
Nem lehet tudni, hogy Jézus mikor született. Egy biztos, nem akkor amikor ünneplik! A pásztorok kint legeltettek a születésekor. November vége fele a juhokat fedett helyen tartották Izraelben is, mivel a gyapjú nem szereti a vizet...
I.sz. 1 és I.E.1 között nem volt nulladik év. Igy 1 év difi is van benne. A halálárok kell megemlékezni, nem a születéséről.
Ha utánanézünk a történelemben, akkor láthatjuk, hogy Jézus után a 4. században lett meghatározva a karácsony pontos ideje.
A kereszténység ideje előtt a rómaiak ebben az időszakban a nap születésnapját ünnepelték. A vallásvezetők azt szerették volna ha minél több pogány áttér keresztény hitre, ezért döntöttek úgy, hogy Jézus születését fogják december 25- én ünnepelni. Ezért a karácsony jellegzetességei, pl az ajándékozás is, ehhez a szokáshoz kötődnek.
Bár a Biblia nem közli Jézus pontos születési idejét, de a leírásból jól látszik, hogy az nem a decemberi időben volt. Viszont részletesen kiemeli, hogy mi mindent tanított és tett az életében. Azt is megtudhatjuk, hogy mennyivel fontosabb a születésénél az, hogy miért halt meg. Egy bibliai alaptanfolyam segíthet mindenkinek megismerni, hogyan érint is ez minket.
Tessék, itt van egy teljesen hivatalos és tudományos leírás:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!