A vallás kiszoríthatja a természettudományt a jövőben?
Azon az alapon, hogy higgyenek istenekben az emberek, mert túl sok a gonoszság, és akkor megjavulnak.
A tudomány viszont az istenek nélkül magyarázza a világot, így nem mindenki hisz.
Igen, de akkor visszamegyünk a középkorba.
Megjavulni azt egyáltalán nem fogunk tőle, viszont jobban irányíthatóak és kiszolgáltatottak leszünk, és ez többet ér egyesek szemében.
Amúgy ez nem tudományos kérdés.
Ezek ugyan egymás ellentétei, de nem szorítja ki egyik a másikat. Hamis alapon pedig végképp nem történik ilyesmi.
Amúgy tényleg nem e kategóriába tartozó kérdés.
Ez egy hihetetlenul butan megfogalmazott, a vegletekig naiv, a vilagot kb. egy 12 eves gyerek szintjen megfogalmazott kerdes.
Ertelmes embernek biztosan nem jut eszebe olyasmi, hogy a vallastol 'megjavulnak' majd az emberek, eleg a keresztes haborukat, a zsidouldozest, az ujgurok taborokba zarasat, a Mianmarban halomra lott rohingyakat, a szelsoseges iszlamistak tevekenyseget megfigyelni, hogy rajojj, a vallasi kontosbe oltoztett gyulolkodes mar most is tobb millio ember halalaert felelos.
#3
Ennek ellenére mégis a vallást úgy akarják eladni, mint ami jobbá tesz. Higgy egy adott vallás isteneiben, és ő megjavít. Így árulják a vallást.
A tudomány nem teszi jobbá az embert. Ha a vallást sem, akkor mi lesz az, ami által majd az emberek jobbá válnak?
(egyébként nem, nem fogja kiszorítani, ha a kereszténységet nem szorítják ki, a tudománynak nem a kereszténységtől kell tartania. De ha a kereszténység eltűnik, akkor visszatérhetnek a bálványimádó kultuszok – ideértve az ideológiákat is – amik már a tudományt is indexre tehetik.)
"A tudomány nem teszi jobbá az embert. Ha a vallást sem, akkor mi lesz az, ami által majd az emberek jobbá válnak?"
A vallások befolyása, népszerűsége, ereje, mindene erősen csökkent az elmúlt 200 év folyamán. Ezzel szemben a bűnözési statisztikák folyamatosan csökkenő tendenciát mutatnak. A 200 évvel ezelőttihez képest ma sokkal biztonságosabb az élet bárhol Európában, biztosabb a megélhetés, kevesebb a bűnözés, messze magasabb fokú a jogérvényesítés.
Ebből sokmindent le lehet szűrni, de azt elég nehéz, hogy a vallásoknak olyan nagyon sok visszatartó ereje lett volna a bűnözéssel szemben. Aki bűnözni akart, az bűnözhetett is kedvére, és sokkal kevésbé kellett tartania attól hogy elkapják, mint manapság. Ha nem volt szemtanú, vagy nem kérkedett a tettével a kocsmában, akkor egész jó esélye volt megúszni. Ma sokkal kevésbé.
De ez még nem válasz a kérdésre, hogy mi teszi jobbá az embert.
Nem a bűnözés az egyetlen mérce. Kínában, Szovjetunióban, a Harmadik birodalomban is minden bizonnyal nagyon alacsony volt a bűnözés. De azért nem mondhatjuk, hogy ott minden rendben volt az erkölcsiséggel. Csak ott bizonyos bűnöket épp, hogy maga az állam szorgalmazott, ezért nem számított bűncselekménynek (illetve ez ma is megtörténik Kínában).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!