Összesen hány darab könyvet tartalmaz a Biblia?
Azt tudom, hogy van Ószövetség és Újszövetség.
De azon belül hány darab könyv van összesen?
Amikor neten utána néztem valaki 66-ot más 73-at írt.
Most akkor mennyi van?
És minden könyvet lefordítottak magyar nyelvre?
Nem igazán értek hozzá, kérlek segítsetek ki.
A válaszokat előre is köszönöm!
Sziasztok,
A kanonikus gyűjtemény fokozatos növekedéssel lett teljessé. Amint egy új prófétai irat elkészült és általánosan ismertté lett, kanonizációja azonnal megtörtént az egyházban. (A szó legtágabb bibliai értelmében az Újszövetség minden iratának is próféta a szerzője, illetve prófétai iratnak nevezhetjük valamennyit. Lásd: II. Pt. 1:20-21) Néhány irat kivételt képez, amelyek iránt egyesek részéről kétely támadt, és így bizonyos időt vett igénybe kanonikusságuk megvizsgálása, illetve csak egy idő múlva történt meg annak az ellentmondás nélküli elismerése. Fontos, hogy a kanonikus és kanonizált fogalmak különbségét tisztán lássuk: egy irat nem azért kanonikus, mert az ó- vagy az újszövetségi egyház annak ismerte el. Tekintélyét önmagában hordozza. Azért kanonikus, mert Istentől ihletett kinyilatkoztatás, mert Isten Igéje, nem pusztán emberi beszéd. Egy kanonikus irat akkor kanonizált, ha az egyház felismerte, illetve elismerte kanonikusságát és a kánon gyűjteményébe sorolta.
Az Újszövetség esetében az egyes iratok általános elterjedése, illetve ismertté válása is szükséges volt a kánon lezárulásához. Az újszövetségi iratok néhány évtized alatt keletkeztek, mégis bizonyos időt vett igénybe az újszövetségi kánon kialakulása. Nem azért történt ez, mert sokáig tartott a vita az egyes iratokról, hanem mivel a keresztény egyház már az I. században az egész Római Birodalomra kiterjedt, időbe telt, míg az összes irat mindenütt - Keleten és Nyugaton egyaránt - általánosan ismertté lett. A szent iratok széles körű megismerése istentiszteleti felolvasás által történt. (Vö. Jel. 1:3: "Boldog, aki olvassa, és akik hallgatják e prófétálás beszédeit".)
A kanonizáció folyamatát lezáró dátum vagy dokumentum sohasem azt jelzi tehát, hogy addig a szent iratok nem voltak elismertek mint kanonikus iratok, hanem azt, hogy ez az elérhető biztos történelmi dátum, illetve bizonyító irodalmi emlék arról, hogy a kanonizáció folyamata ekkorra már lezárult, a kanonikus gyűjtemény együtt volt, és együttesen volt elismert mint Isten Igéje.
Üdv. Péter
"Nem azt írtam, hogy a páli teológiát egyszerű elsajátítani, hanem azt, hogy aki ismeri azt, annak már nem nehéz kiszűrni a hamisítványt. Na? Érted már?
Legalább egy percig próbáljatok gondolkodni!
Amúgy gondolom a kanonizáció is azért tartott sokági, mert megint az ostobák voltak a legaktívabbak ..."
-----------
Persze, mert te olyan nagy koponya vagy, hogy egyből ki tudod szűrni azt, hogy mi a hamis, és mi nem az, ugye?
A keresztény Biblia összeállítására a 2. században lett először igény, Markion miatt. Az akkori egyházatyák feltehetően 1000-szer jobban ismerték a páli teológiát mint te, már csak abból fakadóan is, hogy időben közel voltak Pál apostolhoz.
Ami fent maradt abból az időből, az Szardeszi Meliton kánonja, meg a Muraturi kánon. Ez így szinte olyan, mint a protestáns kánon, de úgy gondolom, mégsem akkor zárult le a kanonizáció, hanem évszázadokkal később, akkor meg bent voltak már a deuterokanonikus könyvek a Bibliában.
Nos, ha az egyházfiak évszázadokig húzták a kánont, akkor majd te, a héber/arám, görög tudás nélkül, egy 1908-as Károli Bibliával a kezedben meg tudod mondani, mi hamis, és mi nem? Ha igen, akkor eléggé el vagy telve magadtól.
Mondjuk nem csodálom, hiszen biológiából is nagyra tartod magad. Ennyi mindenhez értesz, mégsem egy teológiai egyetemen tanítasz, vagy egy laboratóriumban dolgozol, mint biológus, hanem itt a GYIK-en álnéven osztod az észt. Nagyon-nagyon komolytalan ember vagy.
Mellesleg az sem teljesen biztos, hogy mi a "páli teológa". Bart D. Ehrman szerint a Pál apostol neve alatt futó 13 levélnől csak 7-nek ő a szerzője, a többi pszeudonim irat. Így azért már kissé másként néz ki a "páli teológia", amikor neki tulajdonítasz valamit, ami lehet, hogy egy ismeretlen szerző gondolata.
#8
Kedves Péter, te majdnem minden kérdés alá beidézed ezt a sületlenséget.
"Az ősegyházban néhányan, mint például Augustinus (Ágoston), (i. sz. 354-430-ig élt nagy befolyású egyházi tanító) elfogadtak egyeseket az apokrifok közül, míg a többség, köztük például Hieronymus (Jeromos), (i. sz. 340-420-ig élt, ugyancsak nagy egyházi tanító, a Vulgata fordítója) hevesen tiltakoztak a héber kánonhoz kapcsolásuk ellen. Hieronymus "apokripha" és "fabulae" (= mesék) névvel illette az apokrif iratokat. A Vulgatába, az Ószövetség latin fordításába csak Jeromos halála után, szinte szó szerint csak a holttestén át lehetett belevenni őket."
Mutass nekem bármilyen forrást, hogy a többség ne fogadta volna el az olyan kanonikus könyveket, mint például a Makkabeusok. Mutass forrást nekem arra, hogy Szent Jeromos ellenezte volna ezen kanonikus könyveket.
"1546-ban a Római Katolikus Egyház tridenti zsinata (más néven trentói vagy trienti zsinat 1545-63) dogmatizálta az apokrifok kanonikusságát, így azok az általuk kiadott bibliákban megtalálhatóak."
Ez sem igaz, a 4. századi Római zsinat rögzítette először a kánont, se nem később, se nem előbb. Ebben mind a 72 kanonikus könyv szerepel. A tridenti zsinat mindössze megerősítette ezt az ősi döntést, mivel kezdett terjedni egy eretnek nézet, miszerint egyes könyveket ki kellene venni.
"Amúgy a cikket dr. Reisinger János írta, aki kandidátusi fokozatát A Biblia és az irodalom kapcsolatáról írta és védte meg 1994-ben."
És ez mitől teszi hitelessé a kérdésben? Ő egy irodalomtörténész, teológiából lehet elfogult saját szektája irányában.
"Amint egy új prófétai irat elkészült és általánosan ismertté lett, kanonizációja azonnal megtörtént az egyházban."
Akkor Római Szent Kelemen levelei is kanonikusak szerinted? Mert amint elkészültek, az apostolok leveleivel együtt olvasták fel a gyülekezetekben.
"Azért kanonikus, mert Istentől ihletett kinyilatkoztatás, mert Isten Igéje, nem pusztán emberi beszéd."
Értem, s ki határozza meg, hogy Istentől ihletett kinyilatkoztatás, Talán nem az, aki kanonizálja? A Biblia esetében a Katolikus Egyház a 4. század végén például.
Javaslom legalább ennek az írásnak az elejét olvasd el:
Szerepel benne két ilyen kanonizációt lezáró korai zsinat is. Mind a két zsinat a teljes és egész kánont fogta el, nem a később megcsonkítottat.
Még hozzátenném, hogy a 22-es válaszomhoz, hogy Markionnak is volt egy kánonja, pont emiatt kezdte el az Egyház a maga számára meghatározni, hogy mi a Biblia.
Egyébként a 24-es válaszoló linkjében olvashatóak kánonlisták. Mellette érdemes elolvasni a 9-es válaszomban linkelt Kálvinista apologetika cikkét is. Aztán döntse el mindenki, mi a helyzet a deuterokanonikus könyvekkel.
Én Jeromossal értek egyet, sok nem odavaló apokrif irat bekerült a katolikus ószövetségi kánonba. Egyébként nem is biblikus, hogy a római katolikusok csináltak ószövetségi kánont is, hiszen az Újszövetség szerint
"
Mi tekintetben különb hát a zsidó? vagy micsoda haszna van a körülmetélkedésnek?
Minden tekintetben sok. Mindenek előtt, hogy az Isten reájok bízta az ő beszédeit.
"
"Én Jeromossal értek egyet, sok nem odavaló apokrif irat bekerült a katolikus ószövetségi kánonba."
Na végre valaki, akkor legalább te idézd Szent Jeromost, hogy pontosan miben is értesz vele egyet. Pétert valahányszor kérem, mindannyiszor sumákul kitér ez alól.
"Egyébként nem is biblikus, hogy a római katolikusok csináltak ószövetségi kánont is, hiszen az Újszövetség szerint"
Nem csináltak, a katolikusok csináltak egy kánont, amiben benne vannak az Ó- és Újszövetség könyvei is. Nincs két külön kánon.
"A katolikus kánon Ószövetségi részét a megreformált kereszténység nem fogadja el (ahogyan a zsidóság sem)"
Teljesen mindegy, hogy a protestánsok elfogadják-e, a zsidók pedig az Újszövetséget is tagadják, akkor azt is ki kell dobni?
Ellenben Jézus és apostolai elfogadták, több száz helyen idézték ezeket a könyveket.
"Óriási hiányt pótolt tehát annak idején a Magyar Bibliatársulat és kiadója, a Kálvin Kiadó, amikor újra a kezünkbe adta jól érthető magyar fordításban ezeket az iratokat. Az Ószövetség világának megértéséhez és az újszövetségi könyvek értelmezéséhez (az újszövetségi szentírók 327 helyen utalnak ezekre a könyvekre) nélkülözhetetlen írásokkal van dolgunk, amelyeknek újrafelfedezése minden bibliaolvasó keresztyén ember kötelessége."
A "megreformált" Kálvin kiadó szerint 327 helyen. Valahogy nálam Jézus és apostolai nagyobb tekintély, mint egy ex-taxis biznisz prédikátor és fanatikus követője.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!