A Mózes nevével fémjelzett zsidó nép Egyiptomból való kivonulása (történelmi szempontból) mikor történt meg?
A témát kutató történészek számára mára evidensnek mondható, hogy Mózes valós történelmi személy volt, és az általa vezetett zsidó-Exodus a valóságban is megtörtént. Arról viszont vitatkoznak, hogy ez mikor történt meg, máig nincs egységes konszenzus.
Mi a ti véleményetek?
"Eddig minden természettudományos felfedezés és kísérlet a témában visszaigazolta mindkettőt. Te miről beszélsz?"
:)))))) Ezen jót nevettem: Ezt még az evósok sem hiszik el. Pláne a tudósok nem mondhatnak ilyet, mert máig az a bajuk, hogy nem tudnak semmi kézzelfoghatót felmutatni, csak a családon belüli fajképződést, ami a mikroevolúsió, és a hatnapos teremtést és a fiatal földet igazolja. Tehát szerencsétle evóbiológusok akaratlanul is a Bibliát igazolták. Istent nem lehet megszívatni, ő viszont mindig ilyen frappáns választ ad :)
"Eddig minden természettudományos felfedezés és kísérlet a témában visszaigazolta mindkettőt."
TE aztán mocskosul sok bizonyítékot soroltál fel. Amiket meg szoktál: az egyik egysejtű telepeket alkot, TEHÁT igaz, hogy a hidrogén emberré szervezte fel magát. Ehhez őszintén gratulálok!
"Ezen jót nevettem: Ezt még az evósok sem hiszik el. Pláne a tudósok nem mondhatnak ilyet, mert máig az a bajuk, hogy nem tudnak semmi kézzelfoghatót felmutatni, csak a családon belüli fajképződést, ami a mikroevolúsió, és a hatnapos teremtést és a fiatal földet igazolja."
Eleve nem létezik külön olyan, hogy mikroevolúció. A tudomány egyetlen folyamatot ismer, AZ evolúciót.
Szóval akkor mindenekelőtt bizonyítanod kéne hogy a mikroevolúció, mint olyan, valami az evolúciótól eltérő dolog lenne.
A történészek, régészek között két álláspontot hallottam erről. Valakik József történetét a hükszosz idők emlékének tartják, majd Mózes és a héberek (vagyis habiruk, saszuk) elnyomásának története a hükszoszok bukásával kezdődik. Szerintük Mózes története pont beleillik ekkor az egyiptomi elit, illetve a fáraói család történetébe. Ekkor volt színen I. Tothmesz, II. Tothmesz, Hatsepszut (akit a Biblia a fáraó lányaként említ), valamint neki az uralkodásra alkalmatlan, gyenge fia (ami nem volt ritka a fáraói családokban, mert nem igazán volt vérfrissítés, családon belül házasodtak). Ekkor tényleg elnyomták a szemita származású embereket, köztük a habirukat, saszukat, amoritákat stb. A másik elmélet követői II. Ramszesz fáraó uralkodása alá teszik az egész történet tetőzését, végül pedig a kivonulást. Egy zsidó régésztől, történésztől olvastam egy olyan véleményt is, miszerint lehetséges, hogy Mózes eredetileg egy részben szemita származású Aton-pap volt, aki felháborodott a politeizmus visszaállításán, illetve Aton templomainak megszentségtelenítésén, ezért az egyiptomi társadalomban lenézett poros, nomád, szemita népek élére állt, akikkel otthagyta Egyiptomot.
Én leginkább az első elmélettel tudok azonosulni, amivel egyébként a többség is, hisz ez a legvalószínűbb. Emellett szól a kronológia, valamint az is, hogy Iosephus Flavius, ókori zsidó (római polgár és római műveltségre is szert tett) történetíró is ekkorra teszi a zsidók kivonulását, márpedig ő egy kicsit közelebb volt az eseményekhez, akkor is, ha már az ő idejében sem pár nappal korábbi eseményről beszélhetünk. Grüll Tibor történész, régész egyik előadásában hallottam, hogy szerinte is ez a valószínűbb. Nem kizárt, hogy a többiben is lehet valamennyi valóság, például lehet, sőt, szinte biztos, hogy nem egyszerre zajlott le az egész, hanem akár több periódusban, illetve az sem kizárt, hogy Mózes tényleg mondjuk részben egy megmaradt egyiptomi papi család sarja lehetett (ezen elmélet követői szerint Mózesnek, Áronnak emiatt lehetett egyiptomias neve).
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!