Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a különbség ezoterizmus,...

Mi a különbség ezoterizmus, spiritualizmus és okkultizmus között?

Figyelt kérdés
2010. aug. 19. 16:12
1 2
 11/11 Seszka válasza:

Egy másik kérdésnél már leírtam de leírom mégegyszer az én tudományos álláspontomat. :)


Ez jelenleg Mircea Eliade és Antoine Faivre Western Esotericism című könyve alapján képviseli míg hazánkban Szilágyi Tamás Az istenek ébredés (a neopogányság vallástudományi vizsgálata) című szakdolgozata és Fekete Szabolcs Ez az én utam ( A lélekegyház vallástudományi vizsgálata) című szakdolgozatát tartom elfogadhatónak. Fekete szabolcs egy egész fejezetet szentel a nyugati Ezotéria kialaullásáank és változásainak a kutatásában.


Ezek szerint egy kis fogalom magyarázat


Ezoteria: Olyan szellemi áramlat amely végig hat az emberi korokon jelentése a titkos tanokra használt kifejezés, amelyet csak egy csoport beavatottjai számára ismeretesek. Ez a különböző korokban különféle megnyilvánulásai voltak


A teljesség igénye nélkül:


Hellenista kor: Gnoszticizmus, Misztériumvallások, Neoplatonizmus stb.

Középkor: Hermetizmus

Újkor: Okkultizmus, teozófia

Modernkor: New Age

Ezek mozgalmak, kifejeződései az ezotrikus áramlatnak.


Az eoterikus mozgalmak a korokban át meg át hatották egymást és új ezoterikus irányzatok alakultak ki. Tehát az okkultizmus az ezoterikus spiritualista azaz szellemi áramlatnak egy XVIII-XIX századi áramlata. (Nagyon fontos, hogy előtte is volt occcult szó csak más volt a jelentése, Agrippa von Nettesheim már használta az okkult szót a De Occulta Philosophia című művében. Azonban más értelemben használta, mint azt a XIX században használják. Erre Eliade és Faivre is rávilágít. Agrippa von Nettensheim (Egy hermetista gondolkodó) még Eliade szerint azt értette alatta, hogy „ésszel föl nem fogható, meg nem érthető, a megértés, vagy a közönséges tudás határain túl lévő". Míg, a XIX században azt, ahogy Faivre fogalmaz, „alternatív aspektusként a tudományossággal szemben” A tudomány és ész diadalával szembeni ezoterikus szellemi azaz spiritualista mozgalom az okkultizmus.


A spiritizmus pedig egy olyan világnézet, amely a modern kifejezése annak a műveletlen népeknél már ősidők óta meggyökerezett hitnek, amely a meghaltak lelkeivel való érintkezést lehetségesnek tartja.


Nagyon fontos megjegyeznem, hogy egyik sem egyezik meg a spiritualizmussal, amely A XIX században pontosan 1848-ban Andrew Jackson Davis The Principles of Revelation című művének és Kate és Margeret Fox 1848-as New York-i Hydesville-ben végrehajtott halott idézésének hatására ismét kibontakozó és H. L. Rivail írói álnevén Alan Kardec (1804-1869) az 1857-es megjelenésű könyve által a szentimentalista és racionalista eszmék segédletével vallássá formálodó világszemlélet a spiritualizmus. Egyes kutatók például Domokos, úgy gondolják, hogy a spiritualizmus is a XIX századi okkultizmus egyik irányzata. Faivre kutatásai és álláspontja szerint azonban „A vele egy időben virágzó Marxizmus és Angolszász természetfeletti irodalom mellett a spiritualizmus sem tekinthető szigorúan az ezotéria tárgykörébe tartozó fogalomnak, mégis közel áll hozzá az általa felvetett problémák miatt, valamint széles körű elterjedése és befolyása kapcsán. A spirtualizmus ellentéte a materializmus világszemlélete. (Nagyon fontos megjegyeznem, hogy ezek világszemléletek és nem filozófiák ott ugyanis a materializmus ellentéte az idealizmus).


Összefoglalva:


Okkultizmus: Ezotéria mint spirtuális azaz szellemi áramlata egyik XIX századi mozgalma.


Spiritizmus: olyan világnézet, amely a modern kifejezése annak a műveletlen népeknél már ősidők óta meggyökerezett hitnek, amely a meghaltak lelkeivel való érintkezést lehetségesnek tartja.


Remélem tudtam segíteni: Szép napot!

2012. ápr. 4. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!