Szerintetek milyen téren, hogyan kellene az egyháznak megújulni?
Melyik egyháznak? Mert van kb. 1000 egyház. Római katolikust? Kutyából nem lesz szalonna. Ezért nem működött a reformáció sem. Nem megújítani vagy megreformálni kell az egyházat, hanem feloszlatni (mint a munkásőrséget a rendszerváltáskor), majd valóban megtért és újjászületett emberekből ezúttal Krisztusban való hitre és a Neki való engedelmességre építve elkezdeni építeni olyan egyházat, ami kedves Istennek.
üdv Stefán
A tudomány terén.
Már csak azért, hogy egyáltalán hiteles legyen.
Nem, ez önmagában még kevés hozzá.
Viszont aki nem követi a tudományt, az minden mástól függetlenül sem lehet hiteles.
Persze ez nem gond például egy mesemondónál vagy egy festőnél - de az egyház ugye a valóságot akarja bemutatni, nem?
Úgy tűnik a babiloni (római) kereszténységet tényleg nem lehet megújítani, ott a problémák eltussolása lehet az ideiglenes megoldás: elodázza a teljes bukást (ami természetesen így is be fog következni).
A protestáns kereszténységre vonatkoztatva: megtérés a bűnökből, majd a megígért Szent Lélek vétele segíthet a valódi újjászületésben és megújulásban.
Aki nem akar megújulni: Isten a kövekből is tud fiakat teremteni, nem fog erőlködni a megújulásra nemet mondó halott-csontváz szervezetekkel.
A Katolikus Egyház kapcsán válaszolnék, mert én is katolikus vagyok, a többi felekezetet nem ismerem belülről, így miért is lennék kompetens, hogy "beleszóljak"...?
A Katolikus Egyháznak szerintem elsősorban a közösségek szervezésével kéne megújulnia. A két világháború között minden életkorú és társadalmi helyzetű megtalálta a maga közösségét az egyházban a munkás fiataloktól kezdve, a falusi lányokon át az értelmiségig. És korosztályok szerint is. Most is valami hasonló kéne. Igen, 100 éve "népegyház" volt, ma merőben más a társadalom. Simán felnő úgy valaki és leéli az életét, hogy semmilyen kapcsolatba nem kerül az Egyházzal és a kereszténységről minimális ismeretei vannak, vagy még annyi sem. Viszont az Egyház tagjait meg kell tartani és akik lazábban kapcsolódnak, azokat meg be kell vonni. Az ember pedig közösségi lény, a közösség az, ami megtart. A közösségek nem csak "hittanórákat" jelentenének, hanem programokat (pl. kulturális), szociális szerepvállalást, karitatív tevékenységet a helyi közösségeikben. Persze ennek szervezése komoly munka és kevés rá a kapacitás.
De én azt tapasztalom, hogy ott van virágzó egyházközségi élet, ahol mindenki megtalálja a maga közösségét. Ahol - bocsánat, de - néhány öregasszony viszi pálmát mindenben már 40 éve, ott elég nehéz bárki másnak labdába rúgnia. Tapasztaltam egy itteni plébánián, hogy még a nagyböjti keresztúti elmélkedéseket is ugyanaz a néhány néni csinálja minden héten, senkit nem engednek oda. Pedig az lenne a szép, ha minden héten más közösség csinálná: öregnénik is, de utána családosok is, középiskolások, férfiak, cserkészek, stb.
(Félreértés ne essék, nem vagyok az idősek ellen: a nénik is nagyon fontosak, mert imádkoznak helyettünk is, amíg mi dolgozunk, de sajnos van ez a jelenség, hogy nehezen engednek ki valamit a kezükből.)
Az embereknek kellene megújulniuk, nem az egyháznak.
Mi emberek tehetünk arról, hogy minden rossz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!