Hogyan illik szólítanom egy katolikus papot ha nem vagyok katolikus?
Az "atya" teljesen jó akkor is, ha nem vagy katolikus. Abban a formában is, hogy vezetéknév+atya ("Nagy atya"), abban is, hogy vezetéknév+keresztnév+atya ("Nagy István atya"), bizalmasabb esetben keresztnév+atya ("István atya"). Semmiképpen sem tiszteletes, az a protestáns egyházak lelkipásztorainak a szokásos megszólítása. A (fő)tisztelendő atya, plébános atya, püspök/érsek/bíboros atya, Őexcellenciája, Őszentsége vonalon inkább ne kísérletezz, ha nem vagy teljesen biztos a dolgodban.
#13: Azt gondolom, hogy a nagy, bevett vallások lelki vezetői a hagyományainknál fogva speciálisak, és még szekuláris környezetben is kijár* nekik a speciális megszólítás. A bankban és a hivatalban is (ha tudják, hogy az illető orvos, tanár, egyetemi tanár, stb.) a doktor úr, doktornő, tanár úr, tanárnő, professzor úr, professzor asszony, stb. udvariasabbnak számítanak, mint az uram/hölgyem. És ugyanez vonatkozik a papokra.
* A "kijár" alatt persze nem azt értem, hogy bárkinek bármilyen kötelezettsége lenne. Csak hogy így szokás, ha az ember udvarias akar lenni.
Éppen a napokban olvastam fb-n egy ateista aktivista írását, melyben az XY római katolikus papot kritizálta igen erőteljesen. Még ő is úgy kezdte, hogy "XY atya" ezt és ezt mondta. Nyilván semmilyen értelemben nem tartja lelkiatyjának XY atyát, valószínűleg még a lélek fogalmát is szamárságnak tartja, de a megszokott/elvárt illemtől nem akart eltérni.
#15: Szerintem érdemes megkülönböztetni a protokollt a hétköznapi illemtől. Például a buszon illő a helyemet átadni egy idős néninek, a protokoll semmi ilyet nem követel meg. Még tovább megyek, akár teljesen eltérő társasági viselkedést is előírhatnak. Ha egy bank ügyintézője fogad egy mozgássérültet, a protokoll azt várja el tőle, hogy a mozgássérültséget ne is vegye észre (illetve tegyen úgy: semmilyen formában ne utaljon rá). A hétköznapi illem pedig azt kívánja meg, hogy alkalomadtán segítsen, például hogy a biztonsági őrrel hozasson egy magasabb széket, amire könnyebb leülni.
Bár a kérdező nem tette világossá, hogy ő mire gondol, de szerintem a hétköznapi illemre gondolt, nem a protokollárisra. Ha találkozol Erdő Péterrel, és Péter atyának vagy bíboros atyának szólítod, ezeket illő közeledésnek fogja tartani. A protokoll Őeminenciáját ír elő, de szerintem még tévéinterjút se láttam vele, ahol ezt használta volna az újságíró.
Természetesen ezek nem törvényi vagy jogszabályi eredetűek. Ha nem szólítod Erdő Pétert Őeminenciájának vagy a főrabbit Professzor Úrnak, nem jön a rendőr megbüntetni.
14-es...
Tiszteletes = még fel nem szentelt lelkipásztor, ill. egyetemi lelkész hallgató
Nagytiszteletű = felszentelt, gyakorló lelkipásztor (akár gyülekezetben dolgozik, akár intézményben)
Főtiszteletű = püspökök, a püspök lelkészi főjegyzői és tanácsadói (ha vannak), ill. a teológiai egyetemek rektorai
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!