Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Isten miért "rendelte" el az...

Isten miért "rendelte" el az embernek, hogy szaporodjon és sokasodjon - mi volt a célja ezzel?

Figyelt kérdés
2010. aug. 4. 20:43
1 2 3 4
 11/34 anonim ***** válasza:
9%
atestát felpontoztam. imádom :D full egyetértek. amúgy az vagyok,aki a zsidósat írta. :)
2010. aug. 4. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/34 anonim ***** válasza:
0%
21.58 vagyok megint. a biblia tényleg olyan mint a blikk. kb annyi az igazság benne. és a katolikus egyház tényleg a lopásról szól. és hogy "legálisan" megcsinálhassan isten nevében mindenféle szemétséget. sajnálom azokat az emberekt, akik vasárnap reggel jönnek ki a templomból, hogy ennyire naívak, azt hiszik esténként letérdelnek az ágy mellé és megoldódik a problémájuk. miko rveszik észre a vallásos emberek, hogy az általuk sitennek nevezett valami saját magukban keresendő? 23/L
2010. aug. 4. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/34 anonim ***** válasza:
22:00 - Lehet, hogy a "vallásosokat" ismered, de a hívőket nem.
2010. aug. 4. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/34 anonim ***** válasza:

Az ember nagyságát, különleges hivatását szemlélteti az, hogy az ember a többi teremtménnyel szemben Isten képmása, és hivatva van uralkodni az egész természet fölött. Amennyiben az ember öntudattal rendelkező személy, annyiban Isten képmása. A természet fölött azonban csak Isten akaratától való függésben uralkodhat. Vagyis az embert kötelezi az erkölcsi rend.


Az embernek adott áldás (vö. 22. vers) annyiban több az állatokénál, hogy nemcsak az elszaporodásnak, hanem a földi teremtményeken való uralkodásnak a kiváltságát is tartalmazza. Van itt még egy megkülönböztetés az ember és az állatok közt: az ember tápláléka a gabona és a gyümölcs, az állatoké a fű, amiben persze nem a vegetariánizmus teremtési rendjét kell látnunk, hanem egyszerűen a magasabbrendűség kifejezését (vö. a 12. vers növényfajtáinak a megkülönböztetését).

A teremtési munkák végén látszik meg igazán, hogy mi volt Isten teremtő akaratának a célja: életet akart teremteni, kezdettől fogva annak az előfeltételeit teremtette meg, különös tekintettel lévén az emberre, akiben mint Atya, a gyermekét akarta látni, ezért ruházta fel a legnagyobb kiváltságokkal. Ezt a bibliai ábrázolást nyugodtan mondhatnánk antropocentrikusnak, mivel minden az emberért történik, ha nem volna mégis theocentrikus, lévén a központban a gondoskodóan cselekvő isteni szeretet.

2010. aug. 5. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/34 anonim ***** válasza:

A zsidó kommentár ezt írja:


És megáldotta őket Isten. (V. ö. a 22. verssel.) Ez a hozzáfűzött kifejezés „és szólott hozzájuk” utal arra a belső kapcsolatra, amely Isten és az ember között fennáll.

Szaporodjatok és sokasodjatok. Ez az első parancsolat (micva), melyet az ember kapott. Hogy az ember otthont teremtsen és családot alapítson, az első a 613 tórabeli parancs (micva) között a rabbinikus összeállítások szerint.

és hódítsátok meg. „Minden modern tudomány titka benne van a Genezis első fejezetében. A hit abban, hogy a szellem uralkodik az anyag felett, az értelem a természet felett, az ember a fizikai és az állati erőkön, lényeges volt az uralom megszerzésében.” (Abbot Lyman, amerikai theológus.) – „Amit mi az ember akaratának vagy akaraterejének nevezünk, hatalom lett a természetben, imperium az imperiumban, és ez lényegesen befolyásolta nemcsak az Ember történetét, hanem az egész élő világ történetét is és átalakította annak az égitestnek a képét is, amelyen ő él.” (Lankester Ray, angol tudós.)

2010. aug. 5. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/34 anonim ***** válasza:
Hogy az Isten képére alkotott ember megsokasodjék s így az Isten dicsőségét minél több ember hirdesse s az istenadta természetes és természetfeletti javakat minél több ember élvezze, az Isten tehetséget és jogot ad az embernek a házasságra. (Utóbbit az Isten kezdettől fogva egy férfi és egy nő felbonthatatlan életszövetségének rendelte, de a bűnbeesés után ennek szigorú és teljes megvalósítását Krisztus Urunk eljöveteléig felfüggesztette – Vö. Máté 19,8.) Isten képe tükröződik abban is, hogy az ember uralmat (= használati és tulajdonjogot) nyer az álatok fölött: értse meg az ember, hogy ő a teremtés koronája, ki messze magasan áll a világ lényei felett, melynek ő ura és nem szolgája.
2010. aug. 5. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/34 anonim ***** válasza:

Isten, aki a szeretet és aki az embert szeretetből teremtette, meghívta őt a szeretetre. Amikor megteremtette a férfit és a nőt, a házasságban az életnek és a szeretetnek olyan bensőséges közösségére hívta meg őket, „hogy többé már nem ketten vannak, hanem csak egy test” (Mt 19,6). Megáldva őket Isten, mondta nekik: „Legyetek termékenyek és sokasodjatok” (Ter 1,28).


A férfi és a nő házastársi egysége, melyet a Teremtő alapozott és határozott meg sajátos törvényekkel, természete szerint a házastársak közösségére és javára, valamint gyermekek nemzésére és nevelésére van rendelve. A házastársi egység az eredeti isteni terv szerint fölbonthatatlan, miként Jézus Krisztus megerősíti: „amit Isten egybekötött, ember szét ne válassza” (Mk 10,9).


Isten, aki az embert szeretetből teremtette, meg is hívta a szeretetre, ami minden egyes ember veleszületett, alapvető hivatása. Az ember Isten képmására lett teremtve, aki maga "a szeretet" (1Jn 4,8.16). Mivel Isten férfinak és nőnek teremtette az embert, kölcsönös szeretetük annak az abszolút és fogyatkozhatatlan szeretetnek a képe, mellyel Isten az embert szereti. Ez a szeretet a Teremtő szemében jó, sőt nagyon jó. Ez a szeretet, melyet Isten megáldott, arra van rendelve, hogy termékeny legyen, s hogy a teremtés őrzésének közös művében valósuljon meg: "Isten megáldotta őket, és mondta nekik: 'Legyetek termékenyek, sokasodjatok, töltsétek be a földet, és vessétek uralmatok alá'" (Ter 1,28).


A gyermek a házasság legnagyobb ajándéka, és a szülők számára a legnagyobb kincs. Isten, aki így szólt: 'Nem jó az embernek egyedül lennie' (Ter 2,18), és aki ťkezdettől férfinak és nőnek teremtette az embert' (Mt 19,4), különleges részt akarva adni neki a saját teremtő tevékenységéből, megáldotta a férfit és a nőt: 'Legyetek termékenyek, szaporodjatok' (Ter 1,28). Következésképpen a házastársi szerelem helyes gyakorlása és a belőle fakadó egész családi élet -- a házasság egyéb céljainak háttérbe szorítása nélkül -- arra irányul, hogy a házastársak bátran legyenek készek együttműködni a Teremtő és a Megváltó szeretetével, aki általuk gyarapítja és gazdagítja a családját.

2010. aug. 5. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/34 anonim ***** válasza:
van egy szentfazekuknk gyerekek
2010. aug. 5. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/34 anonim ***** válasza:

"Biztos fordítási hiba volt. Amúgy meg Isten NINCS. Az egész bibliát a Római birodalom idején találták ki ugyebár 0 körül szóval ki bizonyítja hogy ezt mondta?"


Bizonyára a te régész-történész doktorátusoddal, és a te óhéber-arámi-latin-ógörög-koiné-szanszkrit-gót-hindu-kínai-japán felsőfokúddal most télleg megmondtad a tuttit.

2010. aug. 5. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/34 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat. "Mélyebb" célt szerettem volna megtudni, ami kimaradt a Bibliai leírásokból. Pl.: miért akarta Isten tudatlanságban tartani az embert, hiszen megtiltotta a fa gyümölcsének fogyasztását, csak a kigyó javaslatára ettünk a tudás fájáról és lettünk "okosak".
2010. aug. 5. 08:21
1 2 3 4

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!