Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Gyakran hallom, hogy a valláso...

Gyakran hallom, hogy a vallások kihalóban vannak. Ti észleltek ebből valamit? Szerintetek hova vezethet?

Figyelt kérdés

2020. jún. 24. 22:41
1 2 3 4
 21/31 anonim ***** válasza:
78%

Európában a tradícionális kereszténység vagy kultúrkereszténység kiszorulóban van.


[link]


Egyre kevesebb a valós társadalmi igény a templomokra, emiatt fokozatosan ürülnek ki ezek az épületek. Noha páran vannak akik a szívükön viselik ezen régi épületek sorsát, és sokszor vallási múzeum jelleggel, vagy turista látványosságként sokáig működnek ezek az épületek állami fenntartással, sokszor elkerülhetetlen az, hogy lerombolják őket, vagy átalakítják olyan felhasználási célra, amelyre valós társadalmi igény mutatkozik (parkolóház, pláza, konditerem, stb.).


[link]

idézet a cikkből:

"

Nyugat-Európában egyre több imahely néptelenedik el, s alakítják át étteremmé, konditeremmé vagy éppen lokállá.


Nagy-Britanniában olyannyira megszokottak a templomból vagy kápolnából átalakított lakóépületek, hogy az ingatlanközvetítő oldalakon külön kategória jelöli őket. Hollandia szintén élen jár e téren. Az 1970-es évektől kezdve ezernél is több templom néptelenedett el arrafelé, ezek fele ma már egészen más funkcióval működik, az épületek harmadát pedig le is bontották.

"

"

sok épület műemlékvédelem alatt áll. Így, még ha szakrális jellegük el is vész, megőrzésük egyetlen módja talán az, ha új funkciót kapnak.


A münsteri Szent Sebestyén-templom ma már óvodaként üzemel például, a hollandiai Maastrichtban pedig egy XIII. századi domonkos templomból lett könyvesbolt, amelyet előtte raktárként, archívumként és biciklitárolóként is használtak.

"

"

Talán nem is gondolnánk, de a mai napig erősen katolikus Olaszországban is találunk átalakított templomot. Ilyen például az Il Gattopardo Café Disco, Milánó egyik legnépszerűbb szórakozóhelye, amelyet manapság élénk fények, nagy és szikrázó csillárok, valamint diszkógömbök jellemeznek. A sokáig elhagyatottan álló spanyol Szent Barbara-templom falait szintén nem szentképek, hanem harsány színű absztrakt festmények borítják, az épületbe pedig már nem imakönyvvel, hanem inkább térdvédővel érdemes menni, az egykori szentély ugyanis gördeszkacsarnokként üzemel.

"

2020. aug. 16. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/31 anonim ***** válasza:
2020. aug. 16. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/31 anonim ***** válasza:

21-es


"Nagy-Britanniában olyannyira megszokottak a templomból vagy kápolnából átalakított lakóépületek, hogy az ingatlanközvetítő oldalakon külön kategória jelöli őket."


Ez igy van. De ezzel egyidoben Nagy-Britanniaban az egyre jobban terjedo un. evangelizalo, karizmatikus kisegyhazak raktarepuletekbol, egyeb hasznalaton kivuli nagyobb epuletekbol alakitanak ki nagyobb templomokat, mert azok komfortosabbak (el lehet mozditani a szekeket, konnyen takarithatok, futhetok pl.). Masreszt a tradicionalis anglikan hivok ujabban inkabb a nagy katedralisokba jarnak, ahol vannak ilyenek, nem a kis videki plebaniatemplomokba.


Az igaz, hogy a templomba jarok szama nagyon alacsony Angliaban, de az ateistak szama sem no kulonosebben. Inkabb azoke, akik valamilyen ezoterikus, New Age-i spiritualis dologban hisznek.

Illetve, mint a koronavirus miatt kiderult, rengeteg "dormant" anglikan hivo van, aki hisz, de valami miatt nem jar templomba, vagy azt gondolja, hogy hisz, de nem nagyon foglalkozik vele. A karanten alatt es azota is, megugrott a vallast gyakorlok szama, egyreszt, mert a netes kozvetiteseken az egyebkent betegek, kisgyerekesek, idosek is reszt tudnak venni, masreszt maga a jarvanyhelyzet sokakbol hivta elo az igenyt arra, hogy a hitbol meritsenek lelki erot. Sokan akarnak felnottkent megkeresztelkedni. Tehat az anglikanok eppen azon torik a fejuket, mi legyen, hogyan alkalmazkodjanak a hivok hirtelen megnott szamahoz.

2020. aug. 16. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/31 anonim ***** válasza:

9 Tislerics Mate


"Én személy szerint nagyon örülnék, ha a emberiség egyre inkább kezdené elhagyni a babonás gondolkodást és a természetfelettin való elmélkedés. És inkább a természet megismerésére helyezné a hangsúlyt."


A ketto nem zarja ki egymast. A termeszettudomanyra is szukseg van, az emberiseg pedig olyan kerdesekre IS keresi a valaszt, amelyekre a termeszettudomany nem tud valaszt adni.

Az ateistak gyakran szembeallitjak a termeszettudomanyt a vallassal ( / istenhittel), pedig a ketto nem egy palyan jatszik, hiszen nem ugyanazokra a kerdesekre keresik a valaszt.



Ami a statisztikaidat illeti, nyilvan mindenki azt hozza elo, ami az o velemenyet tamasztja ala.

(Nem tudom, hol van arra atfogo adat, hogy "a nemvallásosak jobb eredményeket érnek el a az IQ teszteken", illetve hogyan hataroztak meg a "nemvallasos" jelenteset.)

Es ha a "Felsőfokú végzettségűek 19% ateista", akkor 81%-a istenhivo?


Angliaban az anglikan egyhazi iskolakban szinte mindig jobban teljesitenek a diakok az ev vegi vizsgakon, mint ugyanabban a korzetben az onkormanyzati (vilagi) iskolakban.


Az egyik evben ateista kapja a termeszettudomanyos Nobel-dijat, a masikban istenhivo.


"A történelemben is megfigyelhető, hogy a tudomány fejlődése mindig (álltanosságban) fenntarthatóbbá és élhetőbbe tette a társadalmat."


Ezt elhiszem.


A vallasos emberek pedig tovabb elnek, egeszsegesebbek, boldogabbak, konnyebben feldolgozzak a traumakat (pl. gyasz), ritkabban es rovidebb ideig lesznek depressziosok.


Erdekelne, mi alapjan jottel ra erre:

"A vallások összességében ártalmasak! És minél kevesebb van belőlük, annál jobb."


Vannak emberek, akiknek teljesebb es boldogabb az eletuk azzal, ha hisznek Istenben. Vannak emberek, akiknek semmi szukseguk ilyesmire ahhoz, hogy boldogok legyenek.

Legjobb lenne, ha elfogadnank azt, hogy kulonfele vilagnezetek vannak, es egyik fel sem tolna a masikra a magaet.

2020. aug. 16. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/31 Tislerics Máté ***** válasza:

,,Az ateistak gyakran szembeallitjak a termeszettudomanyt a vallassal ( / istenhittel), pedig a ketto nem egy palyan jatszik, hiszen nem ugyanazokra a kerdesekre keresik a valaszt."


A vallások nem keresik a kérdésekre a válaszokat. Sokkal inkább már elve megtaláltnak tekintik azokat. Holott erről meggyőző bizonyítékokat nem tudnak felmutatni. Tehát van egy elképzelésük vagy igaznak vélt bizonyítékaik: (Biblia, Korán, Bhagavad-gíta, Aveszta, stb.) amit igaznak gondolnak. A tudomány ellenben sosem tekinti véglegesnek a felhalmozott ismeretet és tudást. Mert az emberi megfigyelőképesség korlátokba ütközik és ezzel tisztában kell lenni...


A statisztikákat is helyén kell kezelni. De itt utánanézhetsz:


[link]


,,Erdekelne, mi alapjan jottel ra erre:

"A vallások összességében ártalmasak! És minél kevesebb van belőlük, annál jobb.""


Ez nagyon bonyolult. De kifejtem, mert ez így önmagában valóban kompromittáló lehet, ha az ember sosem gondolkozott még ilyeneken:


Először is szögezzük le, hogy a vallásosság bizonyos esetekben kifejezetten hasznos lehet terápiás célzattal. Depressziós, magányos, szerencsétlenül járt embereknek. De ez természetesen csak egy példa, ami jó fényben tünteti fel a vallás hasznosságát. Ezt figyelembe kell venni, de meg kell vizsgálni a káros hatásait is a vallásoknak a társadalomra:


Kezdeném azzal, amire már utaltam: A vallások kész tényekként kezelik az általuk elképzelt dolgokat a világról. Ezeket tanítják és elvárják, hogy a hívek ezeket elhiggyék. A szent könyvekben leírtak ennek ellenére nem összeegyeztethetőek a valóban megfigyelt természeti jelenségekkel. Tehát az ott leírtak egy jelentős része áltudományos tévedés. Persze szokták mondani, hogy a Szent könyveket átvitt értelemben kell értelmezni, ha az adott szöveg nem számít helyesnek. Erre valamelyik vallásos ember hajlandó, valamelyik nem. Tehát a probléma ugyan úgy fenn áll. A vallási tanítások téves dolgokat tanítanak, aminek a káros hatásait had ne kelljen elkezdenem sorolni...


A vallások mindegyike csak a saját tanait hajlandó elfogadni igaznak, ezért nagyon sok vallási vita alakul ki. Ezeket kár lenne elbagatellizálni. Ugyanis a történelmi ismerteink egyértelműen láttatják velünk, hogy vallási háborúk voltak, vannak és lesznek is. A háborúk hatását a társadalomra sem szeretném túlmagyarázni. Azt gondolom mindenki tisztában van ennek negatív hatásaival. Ha nem lennének vallások, akkor vallási háborúk sem lennének.


A vallások körül különböző intézmények alakultak ki, amiknek a működése nem feltétlenül az Isteni erkölcsösség fényében történik. Gondolok itt az adományok nem megfelelő elhelyezésről. Vagy a hívek behálózásáról, félelemben tartásáról. Pl.: Ha nem imádkozol, nem gyónsz, nem hiszel az Istenben, nem adományozol, akkor örök szenvedésre ítéltetsz. Mivel semmilyen megnyugtató ismeret nem támasztja alá a pokol létezését, ez a fajta felélem-keltés logikátlan és indokolatlan.


A vallások az erkölcsi tanításikat valamilyen természetfeletti lénytől származtatják. Holott az erkölcs kialakulásának és hasznosságának kizárólag társadalmi jelentősége van: Nem azért nem szabad lopni, mert Az Úr azt mondotta, hogy ne lopj! Hanem azért, mert ezzel megkárosítod a másik embert. Az összes morális szabálynak jól meghatározható szerepe van abban, hogy fenntartható társadalmakat alkossunk. A vallásoknak ehhez semmi köze. Mégis úgy próbálják beállítani, mintha ez az ő érdemük lenne.


A vallási felekezetek nagyon sokszor szektásodnak. És egy Guru köré épülnek, aki hihetetlenül és "csodával határos módon" meggazdagodik: Szcientológia, Hit gyülekezete, stb... Ezeknél az egyházaknál nagyon gyakori a családok szétválasztása. Vagy emberek kiközösítése (kiátkozása) és fenyegetése, félelemben tartása. Aki sok idő után kilépett ilyen szektákból, meglehetősen kiábrándító dolgokat mesélhetne miken ment keresztül.


A vallások térhódítása nagyon sok esetben visszavetette a emberiséget a természet megismerésének folyamatában. A középkor idején nagyon sok településen felütötte a fejét az inkvizíció, keresztes háborúk, stb... Sok esetben kivégezték azt, aki természettudományos eszközökkel olyan ok-okozati összegfüggéseket tárt fel a világ megfigyelése során, ami nem összeegyeztethető a Bibliában írtakkal. Érdemes megfigyelni, hogy milyen ütemben fejlődött az általános jólét, higiénia, orvoslás a középkor előtt és után.


Azt gondolom, hogy a vallások összes káros hatása jóval meghaladja az egyes terápiás célzattal történő (bizonyos esetekben hasznos) hatásait. Ezért összességében károsnak gondolom ezeket. Ezek a hiedelmeken alapuló nagyra nőtt szekták az emberi faj fejletlenségből adódnak. A jövőben ugyan úgy el fognak tűnni a vallások, mint az alkimisták. Ugyanis aki régen alkimista volt, az ma kémikus. Mert a tudásunk fejlődik és ezáltal elhagyjuk az esetleges téves elképzeléseket a világról.

2020. aug. 17. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/31 anonim ***** válasza:
Isten, a prófétákkal figyelmeztette igen sokszor a kiválasztott népet. "Ha nem tartod be a törvényeimet oldaladba állítom ellenségedet." Vonatkoztatható ez az egész világra? Szerintem igen. A Kánaán népét egy megfegyelmezett nép győzte le. Az közép-amerikai emberáldozatot bemutató népeket keresztény katonák győzték le. A római birodalom és az Usa erkölcsi züllése is véget vetett illetve vet vallásaiknak. Nyugat-Eúrópa bűne hogy figyelmen kívűl hagyja az első isteni parancsot, s kényelem oltárának hódolnak. Oldaluk a jönnek a muszlimok. Figyeled milyen zseniális, nem azt mondja a Biblia hogy szembe állítom az ellenségedet, hanem oldaladba állítom! Méghogy Isten útjai kifürkészhetetlenek. Lehet. De az Isten a törvényszegésre és betartásukra már réges régen kiosztotta a bűntetést és a jutalmakat. Ember változik, Isten nem! Ezért egészen pontosan kiszámítható mi lesz Nyugat-Eúrópa sorsa. Odaadja Isten egy erősebb hitű népnek. Mindig a hívő vagy szelíd az örökös. Boldogok a szelidek, mert ők öröklik a földet.
2020. aug. 17. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 anonim ***** válasza:

A muszlimok nem szelídek: "Allah akbar" kilátással ölnek a vallási

fanatikus terroristáik.

2020. aug. 18. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/31 anonim ***** válasza:
Igen a csapból is ez folyik. Azonban én nem egyénekről beszéltem. Hanem arról a népről. Mennyi millióan vannak nyugat-Eúrópában 5-10 millióan? És mindegyik ől Allah Akbar felkiáltással? Én ilyet nem hallottam. De ha egy is az végigfut a magyar médiában.
2020. aug. 18. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 anonim ***** válasza:
Nem egy öl, hanem havonta egy kb. Most is volt egy autós merenylő. A muszlimok haragszanak Európára (és Amerikára is), bosszúra éhesek, és ezt időnként, kb havonta gyilkos merényletekkel, nők megerőszakolásával ki is fejezik.
2020. aug. 20. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/31 anonim ***** válasza:
Az erőszakos, merényletekre buzdító muszlim vallás el fog tűnni, a jövő a szelídeké.
2020. aug. 20. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!