Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Katolikus Egyház szerint...

A Katolikus Egyház szerint érvényes az esküvő, ha a templomot csak díszletnek használják?

Figyelt kérdés
Csak azért kell a templomi esküvő, hogy minél szebb legyen, Isten nem fontos az összeadottak számára, de formailag kipipálva, ami kell az esküvőhöz. Utána sem érdekli őket semmi, ami a valláshoz kapcsolódik.

2020. jún. 21. 14:10
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
85%
Érdekes kérdés. Ugye itt a szentséget nem a pap szolgáltatja ki, hanem a házasuló felek egymásnak, és kérik rá Isten áldását. Nem tudom, hogy egyáltalán a házasságot mennyire gondolják komolyan, ha csak pompáért csinálják. Mert ha nincs komoly szándék, akkor az érvényesség is kérdőjeles szerintem.
2020. jún. 21. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Egész addig érvényesnek kell tekintenünk, ameddig ki nem mondják az érvénytelenségét. Ennyi a mi dolgunk. A többit csak Isten tudja...
2020. jún. 21. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Ha nem érvényes, annak folyományai is vannak:

hogy az ilyen esküvők, és az előtte lezajló néhány alkalmas felkészítések a papok idejét rabolják, paphiány van tudvalevően.

A Katolikus Egyházhoz papíron tartozók felhígulása, komoly megtérők felhígulás miatti csalódása, Egyházhoz mégsem csatlakozása.

2020. jún. 21. 14:49
 4/15 anonim ***** válasza:
89%

Ha pap adja össze a párt, akkor érvényes.

És a 2. válaszadónál a pont

2020. jún. 21. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

"Ha nem érvényes, annak folyományai is vannak:

hogy az ilyen esküvők, és az előtte lezajló néhány alkalmas felkészítések a papok idejét rabolják, paphiány van tudvalevően.

A Katolikus Egyházhoz papíron tartozók felhígulása, komoly megtérők felhígulás miatti csalódása, Egyházhoz mégsem csatlakozása."

Igen. Sok múlik a papokon.

2020. jún. 21. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
36%

Nem csak esküvőkor használják gyakran díszletnek a római katolikus templomot, hanem gyermekszületéskor és temetéskor is.

Az igazi kultúrkeresztény életében háromszor megy templomba: csecsemőként lelocsolják, az esküvőjén, majd a temetésén a rokonok kifizetik neki a díszletet, mert "rendes ember volt, megérdemli".

2020. jún. 21. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
84%

Jó kérdés, természetesen minden eset egyedi, de ha szigorúan vesszük, akkor fennállhat annak esélye, hogy a házasság ilyenkor létre sem jön a CIC 1101. kánonja alapján:

1101. kánon: 1. §. Jogvélelem szól amellett, hogy a lélek belső beleegyezése megegyezik azokkal a szavakkal vagy jelekkel, amelyeket a házasságkötéskor alkalmazunk.

2. §. Azonban ha egyik vagy mindkét fél pozitív akarati cselekedettel kizárja magát a házasságot vagy a házasságnak valamilyen lényeges elemét vagy a házasság valamelyik lényegi tulajdonságát, akkor érvénytelenül köt házasságot.

Magyarul, ha minimálisan sem tükrözi a házasságkötéskor kimondott szavai az akaratát, akkor nem érvényes a házasság. Tekintve, hogy a házasság szentségét a pár egymásnak szolgáltatja ki.

Ezzel együtt a jog mindaddig vélelmezi a házasság érvényességét, amíg meg nem bizonyosodunk ennek ellenkezőjéről. Tehát nem a mi dolgunk ezen rágódni. Régebben is kötöttek tisztán jogi szempontokat figyelembe véve érvénytelen házasságokat, pl. mikor politikai okokból a szülők akaratából kvázi még kiskorúak kötöttek házasságot. Ezeknél valószínűleg hiányzott a házassági beleegyezés. Később születhetett ennek ellenére ezekből szép házasságok is, tehát az az életszövetség, ami a házasság szentségével létrejön, itt létrejöhet fokozatosan később is.


"hogy az ilyen esküvők, és az előtte lezajló néhány alkalmas felkészítések a papok idejét rabolják, paphiány van tudvalevően."

Általában a jegyeskurzus során több pár készül fel, szóval jegyesoktatás akkor is lenne, ha ők speciel nem kötnének házasságot. Egyébként ez nem időrablás: a szentségekre való felkészítés a pap egyik legfontosabb feladata. A jegyeskurzus sem időrablás - akkor sem, ha egy pár úgy dönt a végén, hogy nem akar összeházasodni (sőt, hál Istennek, ha házasságkötés előtt kiderül ez). Ahogy az sem időrablás, ha valaki több órás lelkibeszélgetés után hoszsú évek óta először gyón újra.

2020. jún. 22. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
86%

A Katolikus Egyház nem foglalkozik az "esküvő érvényességével", bármit így szó szerint.

Házasság szentségét szemléli.

Ezt szolgáltatja ki. A pap ha (jogosultan) kimondndja a megfelelő igehelyeket (pl.: amit Isten egybekötött ember szét ne válassza) megfelelő szertartási elemek elvégzése mellett (ezek nem kötöttek templomhoz), és a házadosó felek is megfelelően nyilatkoznak az egyház úgy tekinti, hogy létrejött a házasság szentsége.


A helyzet pontosabb megértéséhez érdemes tudni, hogy egyházi válásra nincs lehetőség (a fent idézett szövegrész miatt). Ha a felek egyöntetűen kívánják a házasság megszüntetését, az egyházi hierarchia magas szintjén hozott döntéssel azt mondhatják ki, hogy a házasság szentsége nem is jött létre ...eleve annak idelyén... azaz "bocsi, tévedünk!"

2020. jún. 22. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

"A Katolikus Egyház nem foglalkozik az "esküvő érvényességével", bármit így szó szerint. Házasság szentségét szemléli."

Nem minden házasság szentségi. Pl. két nem keresztény házassága nem szentségi - de attól még érvényes.


"Ezt szolgáltatja ki."

A házasság szentségét nem az egyház szolgáltatja ki, hanem a házasulandó felek szolgáltatják ki egymásnak.


"az egyház úgy tekinti, hogy létrejött a házasság szentsége"

A házasság (mint intézmény) szentsége adott. Arra gondolsz: az egyház úgy tekinti, hogy létrejött a házasság (ami lehet szentségi, vagy nem szentségi, attól függően, hogy kik kötnek házasságot egymással - ha két katolikus, akkor szentségi).


"egyházi válásra nincs lehetőség"

Ez igaz.


"Ha a felek egyöntetűen kívánják a házasság megszüntetését"

Akkor el lesz nekik magyarázva, hogy ők is emberek, tehát ők sem kívánhatják a házasság megszüntetését, pont azért, mert "amit Isten egybekötött ember szét ne válassza".


"az egyházi hierarchia magas szintjén hozott döntéssel azt mondhatják ki, hogy a házasság szentsége nem is jött létre"

Nem azt mondhatják ki (már megint rosszul használod a kifejezéseket, hiába hallottál már egy csomó mindent erről az egészről), hanem azt, hogy az adott házasság eleve létre sem jött (tehát nincs mit megszüntetni, felbontani). De azt azért tegyük hozzá, hogy az egyházi hierarchia magas szintjén hozott döntést megelőzi egy nagyon hosszas, bonyolult vizsgálódás is, ami akár évekig elhúzódhat, és nincs borítékolva, hogy valóban ki fogják mondani az eljárás végén, hogy (emberi számítás szerint!!! - Istennek attól még lehet, hogy más a véleménye!) nem is jött létre a házasság.

2020. jún. 22. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
51%

9-es!

"Nem minden házasság szentségi. Pl. két nem keresztény házassága nem szentségi - de attól még érvényes."

Úgy érted az Kat. egyház összead két nem keresztény embert?


És "érvényes" lesz az egyház szerint?


Ha nem szetségről van szó, mire mondja az egyház, hogy létre sem jött, mikor a felek válni akarnak?


Más szóval, ha az nem szetnségi házasság esetén mit jelent az "érvényes"?


Ha nincs szetség (ami Istentől van), mi köze az egyháznak a dologhoz?


...tekintve hogy a téma monst a Katolikus Egyház szerinti "érvényesség"

2020. júl. 20. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!