Mit jelent az Ézsaiás 45,7?
Ez Nagy Kürosz perzsa király megkoronázásról szóló himnusz egy részlete. Küroszban egy pozitív uralkodót állít elénk az ószövetségi szerző, hiszen ő volt az, aki véget vetett a zsidók babiloni fogságának. Így benne az Isten felkentjét látták. Ez a rész sok szempontból reflektál a babiloni királyok kultuszára. pl. ott, hogy isten megragadta Kürosz jobbját - a koronázási szertartásban a babiloni királyok ragadták meg a védőistenek (pl. Marduk) jobbját. A szöveg erre utal, hogy Kürosz más: mert őt az Egy Igaz Isten emelte fel.
Az, hogy "gonoszt teremtek" nem emberre utal, hanem inkább a rosszra, a balsorsa. A mondat lényege, hogy Isten akarata a világban a jó is, de az is az ő akarata, ha valami rossz dolog történik.
Isten az ember elé állitotta az életet és a halált. Az ember dönti el, élni akar vagy sem.
A vers azt jelenti, hogy Isten érvényt szerez annak a jognak, hogy büntetést kapnak azok, akik nem akarnak összhangban élni az Ő elveivel.
Ez nem azt jelenti, hogy Isten rosszat teremt vagy akar a teremtményeinek, nem azért hozta létre Őket.
Azt jelenti, hogy büntetést kapnak, vagy is elszenvedik a helytelenségük következményeit.
Milliárdszor volt már kérdésben...
Békességet teremt: gondolom egyértelmű
Gonoszt teremt: aki megérdemli már az ítéletet, arra ráhozza a rosszat. De ha a Bibliát elölről olvasva jutottál el idáig, akkor már tudnod kellene
"Gonoszt teremt: aki megérdemli már az ítéletet, arra ráhozza a rosszat."
Kezdve az abortuszokkal, autóbalesetekkel, éhezésekkel pl. afrikában, ill. egyéb nyomorúságokkal...
Sok esetben "ártatlanul" szenvednek emberek, persze mindenki bűnös, de sok olyan ember is van akik jobban megérdemelnék, jobban rászolgálnának, de mégse történnek velük annyira tragikus dolgok...
Lehet azzal példálózni, hogy "dehát akkor meg a pokolra kerülnek", de alapvetően az is pokolra kerül aki "ártatlanul" szenvedett viszont nem tér meg Jézushoz...
Szia
Az Ézsaiás 45. fejezete arról ír, miért és hogyan fogja felhasználni Isten Círuszt Izrael megszabadítása érdekében.
Miután Jehova elmondja, hogy ki fogja legyőzni Babilont, és hogyan fogja ezt megtenni, a továbbiakban közli az egyik okát annak, hogy miért segíti győzelemre Czírust. Jehova prófétailag Czírushoz szól, és azt mondja, hogy ez azért történik, „hogy megtudjad, hogy én vagyok az Úr, a ki téged neveden hívtalak, Izráel Istene” Ézsaiás 45:3b. Mennyire illő, hogy a bibliai történelem negyedik világhatalmának az uralkodója felismerje, hogy legnagyobb győzelmét annak a támogatása segítette elő, aki nála is nagyobb — Jehova, az egyetemes Szuverén. Czírusnak el kell ismernie, hogy Jehova, Izrael Istene az, aki elhívta, vagyis megbízta. A bibliai feljegyzésből megtudjuk, hogy Czírus valóban elismerte, hogy nagyszerű győzelmét Jehovának köszönheti :Ezsdrás 1:2, 3.
Jehova feltárja a második okát is annak, miért adta meg Czírusnak a Babilon feletti győzelmet: „Az én szolgámért, Jákóbért, és elválasztott Izráelemért neveden hívtalak el, szeretettel szólítálak, noha nem ismerél” Ézsaiás 45:4. Czírus győzelme Babilon felett világrengető esemény. Jelzi egy világhatalom bukását és egy másik felemelkedését, ez pedig rányomja bélyegét az elkövetkező nemzedékek történelmére.
Van egy harmadik, még fontosabb oka annak, miért használja fel Jehova Czírust Babilon megdöntésére. Jehova ezt mondja: „Én vagyok az Úr és több nincs, rajtam kivül nincs Isten! felöveztelek téged, bár nem ismerél. Hogy megtudják napkelettől és napnyugattól fogva, hogy nincsen több rajtam kivül; én vagyok az Úr és több nincsen!” Ézsaiás 45:5, 6. Igen, a babiloni világhatalom bukása Jehova istenségének a bizonyítéka; mindenkinek arról tanúskodik, hogy egyedül ő méltó az imádatra.
Ézsaiás ezt a próféciát mintegy kétszáz évvel az esemény előtt jegyezte föl. Ezt hallva némelyek talán eltűnődtek: „Tényleg van hatalma Jehovának ahhoz, hogy beteljesítse?” A történelem bizonyítja, hogy van. Jehova elmagyarázza, miért ésszerű azt hinni, hogy valóra tudja váltani, amit kijelent: „Ki a világosságot alkotom és a sötétséget teremtem, ki békességet szerzek és gonoszt teremtek; én vagyok az Úr, a ki mindezt cselekszem!” Ézsaiás 45:7. A világon minden — a fénytől a sötétségig — és az összes történelmi esemény — a békétől a bajokig — alá van vetve Jehova hatalmának. Éppen úgy, ahogy megteremti a nappali világosságot és az éjszakai sötétséget, úgy fog békét hozni Izraelnek és bajt Babilonra. Jehovának megvan a hatalma ahhoz, hogy megalkossa a világegyetemet, ezért hatalmában áll próféciáinak a beteljesítése is.
Leginkább a 4-es válaszban olvasottakra reagálnék.
Az 1János 5:19 szerint "Tudjuk, hogy Istentől származunk, de az egész világ a gonosz hatalmában van." Ezért nem meglepő, amit ma a világban tapasztalunk. A Biblia részletesen feltárja ezt, "utolsó napok"-ként jellemezve ezt az időt: "Azt pedig tudd meg, hogy az utolsó napokban nehéz idők állanak be. Mert lesznek az emberek magukat szeretők, pénzsóvárgók, kérkedők, kevélyek, káromkodók, szüleik iránt engedetlenek, háládatlanok, tisztátalanok, Szeretet nélkül valók, kérlelhetetlenek, rágalmazók, mértékletlenek, kegyetlenek, a jónak nem kedvelői. Árulók, vakmerők, felfuvalkodottak, inkább a gyönyörnek, mint Istennek szeretői (2Timóteusz 3:1-4).
De a Biblia nem csak negatív emberi tulajdonságokról ír, hanem a szemünk előtt végbemenő eseményekről is:
"Hallanotok kell majd háborúkról és háborúk híreiről: meglássátok, hogy meg ne rémüljetek; mert mindezeknek meg kell lenniök. De még ez nem itt a vég. Mert nemzet támad nemzet ellen, és ország ország ellen; és lésznek éhségek és döghalálok, és földindulások mindenfelé. Mind ez pedig a sok nyomorúságnak kezdete." (Máté 24:6-8).
Majd beszámol arról, hogy milyen további eseményt jeleznek előre esek az események:
"Ugyanúgy ti is, amikor látjátok, hogy ezek bekövetkeznek, tudjátok meg, hogy közel van az Isten országa." (Lukács 21:31)
Sokan Istennek tulajdonítják mindazt, amit a 4-es hozzászólásban lehet olvasni, pedig a Biblia így ír erről: "Mindezt láttam, és szívemben mérlegeltem mindent, amit véghez visznek a nap alatt, egy olyan időben, amikor ember uralkodik emberen a saját kárára." (Prédikátor 8:99). Ezért szenvednek az ártatlanok is.
Mindazonáltal, Isten kész megbocsátani még azoknak is, akik olyan súlyos bűnöket követtek el, amik még szerintük sem megbocsáthatók: "...megbocsátom az ő bűneiket, és vétkeikről többé meg nem emlékezem." (Jeremiás 31:34)
Mikor bocsát meg Isten? "...ha...megtér minden vétkéből, melyeket cselekedett, és megtartja minden parancsolataimat és...igazságot cselekszik..."(Ezékiel 18:21)
Mennyire válik tisztává a bűnbánó ember Isten előtt?: "...ha bűneitek skárlátpirosak, hófehérek lesznek, és ha vérszínűek, mint a karmazsin, olyanok lesznek, mint a gyapjú." (Ézsaiás 1:18)
Mennyire bocsát meg Isten?:"...Bizony a tenger mélységébe veted minden bűnünket." (Mikeás 7:19)
Jó szemléltetések arra vonatkozóan, hogyan tekint Isten a bűnbánó személytől elvett bűnükre. Megbocsátja, és soha nem említi fel azokat. "...vétkeikről többé meg nem emlékezem.” (Zsidók 8:12)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!