Jól értelmezem Jézus példáit?
Mikor máté evangéliumában a mennyről ír és arról, hogyan fog odajutni az ember. Hogyan válassza el isten a rossz halakat a jóktól, a gazt a búzától és hogyan hozza vissza az eltévedt bárányt.
Ez azt jelenti, hogy
A rossz halak meghalnak, mert kidobják őket, a jó halak viszont meghalnak mert megsütik őket?
A gaz tűzre jut, a búza szintén tűzre jut mikor a kemencében kenyeret sütnek belőle?
És azt jelenti, hogy az eltévedt bárány jobban jár ha kockáztatja, hogy megeszi egy farkas mert így legalább megvan az esélye arra, hogy nem lesz belőle vacsora mint a nyájból akire isten vigyáz?
Ne higyjétek hogy kötekedni akarok, csak foglalkoztat hogy jézus miért pont ezekkel a dolgokkal példálózott.
Hasonló a mennyek országa a tengerbe kivetett kerítőhálóhoz is, amely mindenféle halfajtát összegyűjt. Amikor megtelik, kivonják a partra, és leülve a jókat edényekbe gyűjtik, a hitványakat pedig kidobják.
(Máté evangéliuma 13,47-50)
Hasonló a mennyek országa ahhoz az emberhez, aki jó magot vetett a szántóföldjébe. De amíg az emberek aludtak, eljött az ellensége, konkolyt vetett a búza közé, és elment. Amikor a zöld vetés szárba szökött, és már magot hozott, megmutatkozott a konkoly is. A szolgák ekkor odamentek a gazdához, és azt kérdezték tőle: Uram, ugye jó magot vetettél a földedbe? Honnan van akkor benne a konkoly? Ellenség tette ezt! - felelte nekik. A szolgák erre megkérdezték: Akarod-e, hogy kimenjünk, és összeszedjük a konkolyt? Ő azonban így válaszolt: Nem, mert amíg a konkolyt szednétek, kiszaggatnátok vele együtt a búzát is. Hadd nőjön együtt mind a kettő az aratásig, és az aratás idején megmondom az aratóknak: Szedjétek össze először a konkolyt, kössétek kévébe, és égessétek el, a búzát pedig takarítsátok be csűrömbe.
(Máté 13,24-30)
Ha egy embernek száz juha van, és eltéved közülük egy, nem hagyja-e ott a kilencvenkilencet a hegyekben, és nem megy-e el megkeresni az eltévedtet? Ha azután megtalálja, bizony mondom néktek, jobban örül neki, mint annak a kilencvenkilencnek, amelyik nem tévedt el. Ugyanígy a ti mennyei Atyátok sem akarja, hogy elvesszen egy is e kicsinyek közül.
(Máté 18,12-14)
#4
Valószínűleg, ha 10 000 emberből mindössze egy értelmezi úgy, ahogy te, akkor nem a 10 000 ember a hülye, aki a forgalommal szembe megy, hanem az az egy.
#7
Nem teljesen ezt mondja, bár az apró szekták legfőbb érve is ez szokott lenni, hogy ők a "kevesek". Ettől függetlenül, Jézus nem egyes emberekre hagyta az értelmezést, hanem az apostolain alapított, Szentlélek által vezetett Egyházára. Ha mindenki magának értelmezi, abból csak 8000 tévtanítóra alapuló 8000 hamis szekta lesz.
A tanítványok megkérdezték: „Miért beszélsz nekik példázatokban?” (Máté 13:10). Igen, miért használt Jézus példázatokat, amiket a legtöbb ember nem értett meg? A 11–13. versben így válaszolt: „Nektek megadatott, hogy megértsétek az egek királyságának szent titkait, de azoknak nem adatott meg . . . Azért szólok nekik példázatokban, mert bár néznek, hiába néznek, és bár hallanak, hiába hallanak, és nem fogják fel annak értelmét.”
Itt Jézus az Ésaiás 6:9, 10. versre utalt, amely egy szellemi értelemben süket és vak népet ír le.
Valószínűleg legalább filmen vagy televízióban láttál már hálóval halászó férfiakat, így nem nehéz elképzelned Jézus példázatát. Mi a helyzet azonban a részletekkel és a jelentéssel? Jézus például azt mondta, hogy ez a példázat „az egek királyságá”-ról szól. De ezt bizonyára nem úgy értette, hogy „mindenféle” személy, azaz jó és alkalmatlan vagy gonosz egyaránt a Királyságba lesz begyűjtve. Ki végzi a halászatot? Vajon ez a halászat és szétválasztás Jézus napjaiban történt? Vagy napjainkra korlátozódik, ’a dolgok rendszerének befejezésére’?
Mi módon hívta el Jézus a galileai halászokat: hagyjanak fel addigi foglalkozásukkal, és kezdjenek szellemi munkába mint „emberhalászok” (Márk 1:17). Jézus így szólt hozzájuk: ’Ezentúl élő embereket fogtok’ (Lukács 5:10).
Amint valószínűleg te is levontad a helyes következtetést: ebben a példázatban a halak embereket jelképeznek.
Jézus a búzáról és a gyomról szóló szemléltetéssel arra mutatott előre, hogy hogyan és mikor választja ki és gyűjti be az emberek közül a búzával szemléltetett felkent keresztényeket. A szemléltetés i. sz. 33-ban kezdett beteljesedni.
GYÖNGYSZEMEK ISTEN SZAVÁBÓL | MÁTÉ 12–13
A búzáról és a gyomról szóló szemléltetés
Jézus a búzáról és a gyomról szóló szemléltetéssel arra mutatott előre, hogy hogyan és mikor választja ki és gyűjti be az emberek közül a búzával szemléltetett felkent keresztényeket. A szemléltetés i. sz. 33-ban kezdett beteljesedni.
Egy időegyenes, mely bemutatja a vetést, az aratást és a begyűjtést a tárházba
13:24
Egy ember „jó magot vetett a szántóföldjébe”
Magvető: Jézus Krisztus
A jó mag vetése: Jézus tanítványainak szent szellemmel való felkenése
Szántóföld: az emberiség világa
13:25
„Míg az emberek aludtak, jött az ellensége, gyomot vetett a búza közé”
Ellenség: az Ördög
Az emberek aludtak: az apostolok halála
13:30
„Hadd nőjön együtt mind a kettő az aratásig”
Búza: a felkent keresztények
Gyom: a hamis keresztények
„Előbb szedjék össze a gyomot. . ., aztán. . . gyűjtsék be a búzát”
Rabszolgák/aratók: az angyalok
A gyom összeszedése: a hamis keresztényeket elkülönítik a felkent keresztényektől
Begyűjtés a tárházba: a felkent keresztényeket begyűjtik a megtisztított gyülekezetbe
Az itt említett gyom az általános nézet szerint a konkolyperjére utal, egy mérgező növényre, amely nagyon hasonlít a búzára, amíg az ki nem fejlődik. Miközben a búza és a gyom együtt növekszik, a gyökérzetük összefonódik, ezért a gyomot nem lehet úgy kiszedni a földből, hogy a búza ne jöjjön ki vele együtt. Miután a gyom teljesen kifejlődött, már könnyedén meg lehet különböztetni a búzától, és ki lehet irtani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!