Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Énok könyvében lehet igazság?...

Énok könyvében lehet igazság? Honnan tudni, hogy nem az igazat írja le?

Figyelt kérdés
2019. dec. 22. 10:05
 1/8 Winni Spinzo ***** válasza:
46%
Honnan tudsz bármit, hogy igaz? Honnan tudod hogy az érzékelésed, a felfogásod és az anyagi helyzeted igaz volt amiből igazságot tapasztalsz? Ha valaki megtudja mi a végső igazság szerintem komoly hatalom gazdija lesz de könnyen kicsúszhat a kezéből ha nem tudja hogyan használja. De ez csak egy rövid elmélkedés eredménye. Nem tudom. Te?
2019. dec. 22. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Énok könyve az ősi keresztények és zsidók közt elterjedt, és ismert irat volt. Kumránban találtak belőle töredékeket, és az Újszövetség is idéz belőle. Az ősi egyházi írók is hivatkoznak rá, Tertullianus az ókori kereszténység egyik nagy alakja a Jubileumok könyvével együtt szentírásként hivatkozik rá.


A fentiek adatok mellbevágóak lehetnek az átlag keresztény számára, akik a Luther Márton által készített, 66-os könyvből álló kánonz használják, és tartsak szentnek.


Mindazonáltal vallástudományi szemszögből azért lehetett nekik fontos, mert abban a korban az apolaliptikus irodalom elterjedt volt. Az i.e. 2. században keletkezett Dániel nevét viselő, apokaliptikus könyv szintén fontos volt.


Hogy Énok teológiailag miért volt fontos... Nos, az már nem az én asztalom.

2019. dec. 22. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
*tartják szentnek
2019. dec. 22. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
14%

Természetesen lehet benne igazság, mint sok dologban, sőt valószínűleg az apostolok is ismerték, mert ez látszik néhány apostoli levélből. Ettől függetlenül az Egyház nem tekintette teljes Istentől sugalmazottnak, nem került bele a kánonba, így biztos van benne számtalan tévedés, helytelen állítás is.


"Honnan tudni, hogy nem az igazat írja le?"

Azért lehet sejteni, mivel több ezer évvel Hénoch feltételezett élete után íródott. Illetve a zsidó hagyományban sem szerepelt előtte tudtommal. Ez a kettő így együtt pedig okot ad feltételezni, hogy nem igaz.

2019. dec. 22. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 KZitus ***** válasza:
13%

Szia


„Hénokh könyvé”-nek nem Énók az írója. Ez egy nem ihletett, apokrif könyv, melyet több évszázaddal később írtak, valószínűleg valamikor az i. e. második és első század folyamán.

Ki volt Énók? Járed 162 éves korában született fia; Ádám leszármazási vonalán a hetedik férfi. Énóknak Metusélahon kívül több fia és lánya is volt; amikor Metusélah született, Énók 65 éves volt. Énók a ’tanúk nagy fellegéhez’ tartozik, akik a hit kiemelkedő példái voltak a régmúltban. „Énók szüntelen az igaz Istennel járt” (1Mózes 5:18, 21–24; Héberek 11:5; 12:1). Jehova prófétájaként megjövendölte, hogy Isten eljön majd szentjeinek sokaságával, hogy végrehajtsa ítéletét az istenteleneken (Júdás 14, 15). Prófétálása miatt valószínűleg üldözést szítottak ellene. Isten azonban nem engedte meg, hogy ellenségei megöljék Énókot. Ezért Jehova „elvitte őt”, vagyis véget vetett az életének 365 éves korában, ami jóval kevesebb volt, mint legtöbb kortársának az életideje. Énók ’átvitetett, hogy ne lásson halált’. Ez talán azt jelentette, hogy Isten prófétai révületet bocsátott rá, majd ebben az állapotban véget vetett az életének, hogy ne kelljen tapasztalnia a halál kínjait. De nem vitetett az égbe, tekintettel arra az egyértelmű kijelentésre, melyet Jézus tett a János 3:13-ban. Úgy tűnik, hogy csakúgy, mint Mózes testét, Jehova Énók testét is eltüntette, mivel „nem találták meg sehol” 5Mózes 34:5, 6; és Júdás 9.

2019. dec. 22. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
87%

Kzitus:


Ki dönti el, hogy ihletett-e vagy sem? Régen a keresztények elfogadták, hiszen használták, ismeretes volt az is, hogy szent irat. Ez elég a hitelességéhez. A Katolikus Egyház végül nem rakta be a kánonba, de a régiek másképp vélekedtek róla.


Az, hogy nem Énok a szezője semmit sem jelent. Sok bibliai könyvet nem az a szerző írt, akinek a nevét viseli a könyv. A másik nagy apokaliptikus könyvet, Dániel könyvét sem Dániel írta, hanem egy ismeretlen szerző (vagy szerzők) az i.e. II. században. Mégsincs vele senkinek semmi baja.

2019. dec. 22. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
76%

"Ki dönti el, hogy ihletett-e vagy sem?"

Bár nem tőlem kérdezted, de gondolom azok, akikre Krisztus az Egyházát bízta, az apostolok utódai a mindenkori püspöki kollégium.

2019. dec. 22. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
75%

#7


Tulajdonképpen ha belegondolunk, a 4-5. századi püspökök döntöttek.


Eusebios szerint Péternek egy levelét ismerték el. A 2Pt-t nem tekintették apostolinak, de úgy látszik, az ókor végén létező püspöki vezetőség másképpen döntött...


Anno, mikor protestáns voltam, nem tudtam elfogadni azt a tanítást, hogy az Egyház a Biblia felett all - ezt a protestans tanító negatívumként mondta, amikor a Lutherrel való vitát idézte fel. Valójában mégis Luther tévedett: az Egyház a Biblia felett all, hiszen az döntött annak sorsáról.


Ez pedig igazán nagy dolog.

2019. dec. 22. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!