Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mikor kezdődött K. egyházban...

Mikor kezdődött K. egyházban a gyontatás ès az előt mièrt nem volt?

Figyelt kérdés

2019. nov. 25. 11:25
1 2
 11/16 szp72 ***** válasza:
100%

Bűnbánat szentsége mindig is létezett, de az igazság az, és ezt senki sem tagadja, hogy a kiszolgáltatásának módja teljesen megváltozott. Ma ezt a szentséget általában, kevés kivétellel gyónás keretében szolgáltatják ki, régen ez valóban nem így volt.


A gyónás ugye azt jelenti, hogy valakinek elmondod a bűneidet. Ugye ez nem tilos, sőt a Biblia alapján nagyon ajánlott, mert gyógyító hatású:


"Valljátok meg tehát egymásnak bűneiteket, és imádkozzatok egymásért, hogy meggyógyuljatok. Igen hathatós az igaz ember buzgó könyörgése." (Jak 5,16)


Bárkinek elmondhatod a bűneidet, s bárki imádkozhat érted. A katolikus egyházban azonban lelkipásztori megfontolásból bevezették, hogy évente legalább egyszer kötelező mindenkinek a bűnvallás tennie a papnak, aki nem csak egy egyszerű imát mondhat, hanem a bűnbánat szentségét is kiszolgáltathatja, vagyis feloldozhat.


Az első századokban a bűnbánat szentségét csak a súlyos bűnösöknek szolgáltatták ki kellő vezeklés után. A súlyosan vétkezőt kiközösítették, aki ha vissza akart térni az egyházban a nyilvánosság előtt megvallotta a bűneit, majd az elöljáró kirótta a több napig vagy akár hónapokig is tartó vezeklést, s csak a vezeklés után oldozta fel, vagyis fogadta vissza az egyházba.


Ma aki súlyosan vétkezik, de továbbra is az egyházhoz akar tartozni nem kell nyilvánosan bűnvallást tennie, de ma sem járulhat a szentségekhez mindaddig, amíg meg gyónt, s el nem végezte az elégtételt. Az elégtétel a régi vezeklés kis maradványa.


Az, hogy az egyház elöljáróinak kiközösítő és visszafogadó hatalmuk van ez nyilvánvaló Jézus tanításából, s minden valamire való felekezet gyakorolja. A visszafogadás aktusa a katolikus hit szerint Krisztus által akart szentség(szertartás). Az elöljáró visszafogadása, a bűnös bűneinek valóságos feloldozását jelenti.


"Akinek megbocsátjátok bűneit, bocsánatot nyer, akinek pedig megtartjátok, az bűnben marad." (Jn 20,23)

2019. nov. 26. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
0%

11.Ki kinek gyonjon meg.

Mátè.5:23,24."Ha tehát az ajándèkodat az oltárhoz viszed,ès ott eszedbe jut,hogy a testvèrednek valami panasza van ellened.24Hagyd ott ajándèkodat az oltár előtt,ès menj el.Előbb bèkülj ki a testvèreddel,ès csak azután menj vissza felajánlani az ajándèkodat"


Mindenki annak kell meggyonia akinek vètet,hanem nincs gyonás amikor másnak mondjuk el,inkább pletyka lessz belőle.

De ha lopott ès a papnak gyonja meg,attól mèg az anyagi úgy fenn marad,mert a pap nemfizeti vissza a kart.

Így mindenki a károsultjának kell meggyonnia Jèzus tanácsa szerint.

2019. nov. 29. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
100%
És ha megölt valakit?? Menjen a sírhoz?
2019. nov. 29. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 A kérdező kommentje:

Nem menjen hozzád.Mindha az Mózesi törvèny szerint nem volt megoldás?

Halálèrt halak.

Csak nem gondolod,hogy ha a papnak meggyonja,mar ki is szabja a büntetèst.

2019. nov. 30. 18:34
 15/16 anonim ***** válasza:
100%
Mi??
2019. nov. 30. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
0%
Mikor?
2020. febr. 7. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!