Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Isten létezik, csak rosszul...

Isten létezik, csak rosszul próbálják felfogni, akik tagadják a létezését?

Figyelt kérdés

Nem voltam sosem ateista, hanem agnosztikusan gondolkodtam. A tudomány, a bizonyító szemléletével természetesen nem tud mit kezdeni ezzel a kérdéssel, így erről az oldalról tekintve nincs Isten. Rájöttem, hogy mégis van.

Mi az a szerelem? Egy érzés, ami az agyunkban játszódik le. Kívülről nem látszik semmi, mégis elég nagy kihatással van az életünkre. Persze vannak olyanok, akik sosem voltak szerelmesek, nem tudják átérezni. Akik agykutatással foglalkoznak, jobban értenek hozzá, hogy ilyenkor mi játszódik le az agyunkban. Isten sem nem egy, se nem három vagy akármennyi személy, hanem az érzelmi szinten jelenik meg. Ha feltennénk a kérdést az embereknek, hogy szerintetek létezik-e a szerelem, nagy valószínűséggel a legtöbb válasz "igen" lenne. Ettől még megfogható, látható dologról beszélünk? Nem, de mindenki tudja miről van szó, aki valaha már érezte. A jelenlegi emberi fejlettségi szinten, úgy gondolom ez eléggé mérvadó a túléléshez. Akiknek pedig sikerül hinniük Istenben, azok még kapnak az életükhöz egy pluszt, amivel a saját életüket segíthetik.


2019. nov. 13. 20:20
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:
#8 Nem voltál szerelmes, de elhiszed hogy létezik, ugye? Isten érzelmek szintjén levő jelenléte is ilyen, az a bizonyíték, hogy mások érzik. Az én szemléletem alapján nem úgy működik, hogy láthatatlan energiákat küld meg csodákat művel, a világot sem kell hogy megteremtse, mivel nem egy valaki, de az emberek szeretnek mindent úgy elképzelni, hogy egyszerűen elképzelhető legyen.
2019. nov. 14. 08:27
 12/17 2*Sü ***** válasza:

A legfontosabb megjegyzésem a gondolatmeneteddel kapcsolatban az az, hogy mikor a szerelemmel állítasz párhuzamot, akkor azzal tulajdonképpen nem Isten létezését hozod párhuzamban, hanem a hitet, minden analógiád a szerelemmel kapcsolatban a hit létezéséről és nem a hit tárgyának, jelen esetben Isten létezéséről mond el bármit is.


Nem kerülhető el, hogy ne boncolgassunk ontológiai kérdéseket legalább felületesen, azaz ne boncolgassuk azt a kérdést, hogy mi az, amit létezőnek és mi az, amit nem létezőnek tartunk. A fizikai világ fizikai, anyagból álló objektumai nyilván létezőek, hacsak nem megyünk bele valamiféle szolipszizmusba. De a barkochbában sem véletlenül van az élő és az élettelen mellett egy harmadik kategória, a fogalom. A fogalom takar valamiféle jelentéstartamot, létező jelentéstartamot, de a létezése nem anyagi természetű.


Egy bolygó – pl. a Föld – az egy anyagi létező. A Hold is egy anyagi létező. Az, hogy forgásidő, az már csak áttételesen az. Nem egy anyagi létezőt, hanem egy anyagi létező tulajdonságát, tulajdonságváltozását írja le, tulajdonképpen egy absztrakt fogalom, még ha egy valós, létező jelenség absztrakciója. Hiszen a forgástól az anyag az marad, ami. Viszont a térhez, ami amúgy is absztrakt fogalom, a térhez képesti pozícióváltozást jelenti. Aztán ezt lehet tovább vinni, vannak olyan fogalmak, amik komplex, összetett tulajdonságviszonyokat fejeznek ki, mint pl. a kötött tengelyforgás. Létezik a kötött tengelyforgás? Létezik, csak éppen nem anyagi természetű fogalom. De mégis fizikai természetű, és nem transzcendens természetű létező.


A szerelem is ilyen komplex, összetett állapot, illetve állapotváltozás. De lévén emberi fogalomról van, jóval-jóval komplexebb, összetettebb, nehezebben definiálható. Mégis számos egyszerű fizikai tulajdonságon keresztül vizsgálható, pl. tett érhető a jelenség létezése az ilyen-olyan neurotranszmitterek termelésének mértékében, számos biológiai tulajdonság megváltozik – a vérnyomás, pulzus, pupillaméret, az izzadás mértéke –, ha valaki azzal találkozik, akibe szerelmes. Ezek objektív dolgok, de a szerelem nem ebből áll, ezek csak megnyilvánulásai, tünetei, vagy ha úgy nézzük, akkor résztulajdonságai.


A hit is ilyen. A hitnek is megvannak a maga pszichológiai, sőt biokémiai következményei, jellegzetességei. Azon valószínű sok agnosztikus, ateista, antiteista vitatkozna, hogy a hit adta plusz a minden tekintetben pozitív dolgot ad-e, illetve nem vesz-e el valamit. De ha ezt félretesszük, és egyéni értékítéletnek tekintjük, attól még kétségtelen, hogy a hit megváltoztatja az embert, annak az értékrendjét, világképét, a céljait, a módszereit, az erősségeit, gyengeségeit. Egy hívő ember mást tart fontosnak, mástól fél, mást tart fontosnak.


A hit tehát valóban kicsit olyan, mint a szerelem. Fogalmi és nem anyagi természetű, de kétségkívül létező. De figyelem, itt a hitről magáról beszélünk, ami viszont teljesen független kérdés attól, hogy a hit tárgya az maga létező-e. A hit ugyanúgy létező, észlelhető egy hindunál, egy buddhistánál, egy zsidónál, egy kereszténynél, pedig a hit tárgyának tekintetében, Isten, valamiféle istenek, vagy más transzcendens entitások tekintetében egymást kizáró vallások. Mégis mindegyik vallás, még ha kicsit máshogy és más területen, illetve más hangsúlyokkal, mégiscsak valami hasonlót ad az embernek, és a hit kétségtelenül létezik mindegyik vallás hívőjénél. Mindegyik vallás hívőjénél. De ha az egyik vallást fogadjuk el, akkor a másik vallás hitének tárgya az, ami szükségszerűen nem létező, ha a másik vallást fogadjuk el, akkor meg az egyik vallás hitének tárgya nem létező.


Eleve annak, hogy valamit valósnak, létezőnek fogadjunk el, ahhoz az kell, hogy a túlnyomó többség számára – nem ide sorolva mondjuk a skizofréneket, és más komoly pszichés eseteket – a dolog létezése azonos percepciókat jelent. A Gellért-hegy nem csak attól létező, hogy megtapasztalható a létezése, mérhetőek a tulajdonságai, hanem inkább attól, hogy minden ember számára igencsak hasonlóak ezek a megtapasztalások, nem csak én látom, hanem te is, meg Kata is, meg Pista is. Ha valamilyen módszerrel megmérem a magasságát, hát akkor te is, Kata is, Pista is közel ugyanannyinak fogja mérni. Isten azért lássuk be nem ilyen természetű. Az egyik ember semmilyen módon nem véli érzékelni Isten létét. A másik ember néha érzi Isten létét. A harmadik ember meg állandóan és mindenben megnyilvánulni látja. Ezek nem azonos percepciók, nem azonos tapasztalatok, így a valóságuk, helyességük nyilvánvalóan megkérdőjelezhető. Illetve itt is az van, hogy az egyik ember Jehova, a másik ember Visnu, a harmadik a karma, a negyedik Maat instennő, az ötödik Fortuna istennő, a hatodik meg Ketzalkóatl jelenlétét érzi megnyilvánulni ugyanabban a jelenségben.


TL;DR: Te nem Isten létezéséről, hanem a hit létezéséről mondtál el bármit is a gondolatmenetedben. A hitet, mint állapotot, meg mindenki létezőnek tartja, az ateista is. Az ateista nem a másik hitének létezését, hanem hit tárgyának, Istennek a létezését vonja kétségbe.

2019. nov. 14. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 A kérdező kommentje:
#12 Világos, de mint gondolom egyértelmű, Isten létet nem a fizikai valóságban kell keresni. Mindenkinek más hatással van az életére, attól függően hogy mi a vallása és hogy áll hozzá. Mindenkinek létezik a saját, személyes Istene, és vannak csoportok akiknek hasonló.
2019. nov. 14. 11:20
 14/17 anonim válasza:
57%

#2 én az #1-es vagyok!

Tudományosan gondolkozó ember vagyok és nálam már itt kiverted a biztosítékot:


"A tudomány, a bizonyító szemléletével természetesen nem tud mit kezdeni ezzel a kérdéssel, így erről az oldalról tekintve nincs Isten."


És ez nem puffogás, hanem te távolról sem tudod mi az a tudományos szemlélet, csak okoskodsz!


Tudományos szemlélettel ilyet sosem mondana ki az ember, hogy "nem tudok róla mondani semmit, tehát nincs"..


Nem tudom sem bizonyítani, sem cáfolni Isten létezését így természetesen foglalkoztat a téma olykor, de a mindenféle érvek nélküli szocséplés róla hidegen hagy. Tudomány nem foglalkozik bizonytalannal és pláne nem jelent ki ilyet, hogy nem tudom, tehát nincs... -.-

2019. nov. 14. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:
#14 k
2019. nov. 14. 12:34
 16/17 anonim ***** válasza:

"A tudomány már megállapított rengeteg olyan létezési formát, amit nem tettek hivatalossá, meg sokszir felfedeznek dolgokat sok oldalról, csak a különböző ágazatok nem kommunikálnak egymással."


ööö... milyen létezési formákról beszélsz?

2019. nov. 14. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
Nem biztos hogy lètezik jó eséllyel nem.
2019. dec. 2. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!