Krisztus mikor tette a földi gazdagság ígéretét követőinek?
Az imént olvastam egy fórumozó hozzászólását, melyben szerinte az tanúskodik többek között felekezete mellett (nem meglepő módon ez a hitgyüli), hogy a szegények meggazdagodnak.
Olvasva az evangéliumokat, számomra sokkal inkább tűnik úgy, hogy Krisztus szenvedést, megvetést ígért követőinek, mint sem földi gazdagságot. A vagyonos fiatalnak is talán valami olyasmit mondott, hogy ossza szét amije van, s majd kövesse.
Bizonyára az én ismereteim hiányosak vagy tévesek, tehát Krisztus hol ígérte meg a földi gazdagságot követőinek, mint egyfajta bizonyságot, amiről felismerhetők igaz követői?
Nekem ez egy kicsit furcsa. Persze nem akarom azt állítani, hogy Krisztus kimondottan a gazdagok ellen volt, mert már az I. században voltak jómódú pártfogói a kereszténységnek. Csak a fentebb felvázolt hozzáállás tűnik nem kicsit perverznek számomra.
#1
Ezt nem tudom, persze attól is függ kit tekintünk első protestánsoknak. A husziták például elutasították a földi gazdagságot, pont ez volt az egyik fő kritikájuk. Luther szerzetes volt, őt se gondolnám ilyennek. Kálvint kevésbé ismerem.
De kimondottan ilyet még nem hallottam máshonnan, hogy a szegények gazdagodása egyfajta látható jel lenne, mint a betegek gyógyulása. Azt hittem ez valami újfajta perverzió.
Igazából Krisztus tanítása a szeretetről szól és nem az anyagi javakról. Viszont nem a lemondáson és a szenvedésen van a hangsúly, hanem az emberek megmentésén, amiben sokszor akadályoz bennünket az önzés és egyéb rossz szokások lásd 7 főbűn.
Az életben szükség van pénzre, ha nem akarsz meghalni. De egy keresztény nem a pénzben úszik, hanem az önzetlenségben.
Azok akik megmentésben részeülnek, azok gazdagok lesznek.
De milyen értelemben?
Nem lesz betegség, öregség, és halál, mindenki a messiási királyságban jó létenk fog örvendeni, nem lesznek vadállatok, akiktől félni kell.
A Földön béke lesz, mert mindenki aki ott lesz, nem fog senkivel veszekedni, háborúzni.
#4
Nem tudom sikerült-e elolvasnod a kérdést, mert abban "földi gazdagság" szerepel. Amit leírtál, annak semmi köze a kérdéshez.
'hol ígérte meg a földi gazdagságot követőinek, mint egyfajta bizonyságot, amiről felismerhetők igaz követői?"
Soha sehol-
Nem nagyon ígérte meg. Közismert dolog, hogy a kereszténység kezdeti követőinek jelentős része az alsóbb zsidó társadalmi rétegekből került ki, bár a Biblia szerint voltak magasabb rangúak is (pl. Arimatiai József, római parancsnok). Az egész egy erősen alulról szerveződő mozgalomként indult a I. században, és az államhatalom csak a IV. századtól (Nagy Konstantin) engedélyezte, támogatta. Azelőtt tiltott (esetleg megtűrt) felekezet volt a római birodalomban. Egyes vélemények szerint azért is volt annyira népszerű, mert a szegény munkásoknak, koldusoknak, rabszolgáknak, egyéb megvetett társadalmi osztályoknak is életcélt tudott felajánlani, szemben az akkori bevett államvallásokkal. Bár ez a szociális oldala soha sem tűnt el teljesen, később felerősödött az intézményi része, és sokan ma is azt a szabályozott oldalát ismerik. A 313 után megnyílt gazdag Világgal való viszonnyal szemben pedig a következő dilemma ált a IV. századi a korabeli keresztények előtt:
- elzárkózás, a szociális (néhol kifejezetten gazdagellenes) attitűd fenntartása -> egyiptomi és szíriai remeték, VI. századtól európai szerzeteseké, napjainkban talán a Jehova tanúié
- VAGY az új lehetőség felhasználása a világ jobbá tételéért, szociális problémák csökkentéséért, társadalmi igazságtalanságok megszüntetésért
Mindkét vonalnak mindig is voltak elismert alakjai, de természetéből fakadóan a zártabb kereszténység mindig kevésbé volt ismert az átlagemberek előtt. (Jó példa: Nil Szorgszkij és Volokalamszkij Szent József esete a XV. századi Oroszországban: [link]
Persze az is igaz, hogy sokan csak az új állami állapotok / majd a 380-as évektől kötelező kereszténység miatt "vedlettek" át kereszténnyé a Római Birodalomban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!