Miért kéne, hogy a tegeződés-magázódásnál a NEMNEK jelentősége legyen, vagy IDEGEN nőt előre engedni?
Főleg akkor, amikor bedűlsz a félművelteknek és elhiszed, hogy a tegeződést mindig a nő kell felajánlja... Ez egyszerűen nem igaz.
Gondolkozz: egy 21 éves diáklány ajánlja fel a 60 éves agg professzorának a tegeződést ? Te nem érzed a helyzet groteszk voltát ?
Nálunk a könyvüzletben kapható illemmel foglalkozó könyvek a "népi hatalomm" éveiben jelentek meg, ahol a párt nevezte ki a szerzőt. Főleg persze olyant, aki a diplomáciában viselt állása miatt (protokollfőnök) konyított is a dolgokhoz. Az eredmény az lett, hogy a "nem tiszta" helyzeteket egy-egy nyakatekert mondattal "mosta egybe", ahelyett, hogy az alapelvek tisztázása után fejtette volna ki a részleteket.
Pl. a "ki kinek ajánlja fel a tegeződést" témakörnél utalni lehetett volna a rokon témára: "ki kinek köszön előre" vagy a másik rokon témára: "ki kinek nyújt, vagy nem nyújt kezet". Mindhárom téma egy tőről fakad, ezért összefüggésben vannak egymással: ez a rangsor !! Szigorú, mindig is létezett, de a "népi hatalom" éveiben igyekeztek jelentéktelenné tenni, mert ugye a munkás-paraszt szövetség volt az államhatalom alapja. Kádár János is szívesen pózolt, amikor a munkásokkal fogott kezet, de azért nem volt szabad vállon veregetni, mert megbántad volna... Vagyis akkor is volt rang, amikor nem volt :))
Visszatérve a témára: akárhogy is írják az illemtankönyvek (ezek általában egymást másolják), a tegeződést nem a nő ajánlhatja fel, hanem a rangban feljebb álló (1. számú kritérium). Ha rangban egyenlőek volnának (pl. mindketten az iskola tanárai), akkor az ajánlhatja fel, amelyik idősebb közülük (2. számú kritérium). Ha egyidősök volnának (pl. hajdani évfolyamtársak), akkor a nő ajánlhatja fel (3. számú kritérium).
Ezek a kritériumok mindenre vonatkoznak: a köszönésre, bemutatkozásra, kézfogásra és tegeződésre is.
U.i. egy másik közkeletű tévedés (valamelyik botcsinálta illemtankönyv-író oda kozmálta valahonnan): a tegeződés felajánlását nem illik visszautasítani. Ez is egy nagy marhaság. Igenis, vissza lehet utasítani ILLEDELMESEN. Képzeld el mi is lenne, ha a gyárban az inasok (tanulók) letegeznék az oktatót, a gyár igazgatóját, főmérnökét, idős titkárnőjét, - mert neki nem szabad visszautasítani.
"Igenis, vissza lehet utasítani ILLEDELMESEN. Képzeld el mi is lenne, ha a gyárban az inasok (tanulók) letegeznék az oktatót, a gyár igazgatóját, főmérnökét, idős titkárnőjét, - mert neki nem szabad visszautasítani."
Ez elméletben elő sem fordulhat, mert nem illik kapásból letegezni valakit, hanem fel kell ajánlani, ezt pedig az inasok eleve nem tehetik meg a főmérnökkel szemben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!