Felajánlhatom a tegeződést?
Új ügyvezetőnk lett a cégnél. Fiatal férfi, kb. 3-4 évvel idősebb tőlem.
Első alkalommal tegezve beszélt hozzám, de én nem mertem visszategezni, mert az előző ügyvezetőnél olyan egyértelmű volt a magázás, azt szoktam meg, meg hát gondoltam nekem nem illik ilyen magas beosztású embert letegezni.
De most már bánom, mert azóta ő is magázva köszön, és ez egyrészt olyan hülyén jött így ki, másrészt meg valóban jobb lenne tegeződni.
Tudom, hogy nőnek illik felajánlani, de mégis ő van magas beosztásban.
Ennek ellenére felajánlhatom?
Nyilván ő is zavarba jött, hogy letegezett (kvázi felajánlotta a kölcsönös tegeződést), te meg magáztad. Úgy érezte, hogy megbántott, ami egy új vezetőnek nem jó belépő.
Ha tudsz rá valami elfogadható módot találni, akkor rámehetsz a tegeződésre. Pl. beszélget egy ismerőssel, és rájuk köszönsz, hogy sziasztok. Ha ő is visszasziáz, akkor meg van oldva a kérdés. Ha magázva köszön, akkor mondod, hogy elnézést, nem láttad, hogy kivel beszélget XY, azért tegezted. (Erre valószínűleg fel fogja ajánlani, hogy tegeződjetek, vagyis így is megoldódik a helyzet.)
A 4-es metódusa meglehetősen bunkó... Rá akarja erőltetni a tegeződést. Még jó, hogy nem vered meg emiatt :)
>> letegezett (kvázi felajánlotta a kölcsönös tegeződést)
Ez egy nagy tévedés. Ha valakit csupán letegezek, azzal nem ajánlom fel a tegeződést, hanem magamról állítok ki bizonyítványt...
A tegezés felajánlása (benne van a nevében) azt jelenti, hogy felajánlom (élő szóban), hogy tegeződjünk. Több módon lehet, aszerint, hogy kivel beszélget az ember, pl:
Ne haragudjon, mint házigazda kérdem, tegeződhetnénk ? - vagy: Én vagyok az idősebb, talán tegeződhetnénk ? - vagy: Mondja. nem tegeződhetnénk inkább ?
Mindegyik végén ott a kérdőjel, tehát aki felajánlotta a tegeződést, az válaszra vár. A válasz lehet igen vagy nem. Az esetek 95 %-ában mosolygós igen a válasz, de azért sem szabad megharagudni, hogy ha valaki azt feleli: Köszönöm, inkább maradjunk a régiben... Ő úgy érzi, eképpen több tiszteletet tud adni. Ezt a döntését is respektálni kell.
Úgy gondolom, kedves előző, hogy te már nem vagy valami fiatal, és fogalmad sincs a mai szokásokról.
Az egy dolog, hogy a '60-as években a 18 éves fiú a tánciskolában magázta a 17 éves lányt. Most már nem ilyen időket élünk, a 12 évesek minden gond nélkül letegezik a felnőtteket is, és teljesen megdöbbennek, ha a felnőtt ezt zokon veszi.
Jó vagy nem jó, erről mindenkinek van véleménye, de ez van. Az 50 éve íródott illemtankönyvedet kidobhatod a kukába, mert már csak annyira hasznos, mint az 50 éves telefonkönyv.
A 30-as korosztály még nem kattant rá ennyire a tegeződésre, de a hasonló korúakat simán tegezni szokták általában.
Ahogy a PTK szerint érvényes szerződést kötni is lehet ráutaló magatartással, úgy a tegeződést felajánlani is lehet ráutaló magatartással. Azaz, ha például letegezünk valakit, akiről úgy gondoljuk, hogy nincs ellenére a dolog.
Olyan nem is létezik manapság, hogy két fiatal magázódjon egy munkahelyen.
Én egy állami nagyvállalatnál dolgozom, nálunk mindenki tegez mindenkit. Két kivétel van: a huszonévesek nem feltétlenül tegezik az 50-eseket, ha azok nem mondták nekik. Valamint a nagyfőnök egy 40 körüli illető, aki azért nagyfőnök, mert a rokona az állampárt egyik vezetője, tehát a főnökünk is egy magasabb rendű embertípus, aki nem tegeződhet a rabszolgákkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!