Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mennyi borravalót illik adni...

Mennyi borravalót illik adni a nyugdíjhozó postásnak?

Figyelt kérdés
2017. ápr. 3. 21:53
 1/10 anonim ***** válasza:
73%
Bankszámlára kell utaltatni és meg van oldva.
2017. ápr. 3. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
63%

Ahogy hallom, akkor olcsóbb a postásnak adni, mint a banknak mindenre díjat fizetni.


Amikor utoljára volt otthon OTP számlám, már akkor is több ezret nyúltak le. Aztán rövid ideig volt budapestbankos számlám, de ahogy hallottam, már ilyenek nem léteznek.

2017. ápr. 3. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
65%
Egyébként szerintem 100-200 ft reális lehet. Ha nem tetszik neki, akkor nem hozza ki, és mehetnek be érte. Nekem a segéllyel volt így. Szerencsére nem sokáig.
2017. ápr. 3. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
96%
Nem "illik". Adhatsz. Te döntöd el.
2017. ápr. 4. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:
91%
Én a gyesemből az aprót szoktam nála hagyni, mert az kb 200 Ft. Szerintem annyi elég.
2017. ápr. 5. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:
93%
Szerintem az egész borravaló dolog nem fair a más foglalkozásúakkal szemben. Mennyivel többet dolgozik egy pincér vagy postás mint egy gyári melós aki akár 12 órában is gürcöl mégis meg kell elégednie az alapfizetésével?
2017. ápr. 5. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
83%

Jómagam voltam postás-kézbesítő. Vidéki kisvárosban, kerékpárral, télen, nyáron, hóban, hőségben. Mit ne mondjak, kalandos egy életforma.

Kezdeném avval, a borravalót magam is előítélettel kezeltem, amíg csak a másik oldalt ismertem, tehát az ügyfél szemével nézve. Előtte soha nem volt ilyen munkám, mindig fix havi bérért (órabérért) dolgoztam, általában gyárakban géplakatosként, majd cnc programozó állásban.

Az élet úgy hozta, hát postás-kézbesítő lettem.

Tíz járáskörzet volt a területünkön, kb. 11-12 ezer lakossal a városban, 80 négyzetkilométeren.

Helyettesítőként kezdi minden új kézbesítő, ez azt jelenti, hogy fokozatosan, mindegyik járásútvonalat meg kell tanulnia. Egyszerre hármat tanul, azaz helyettesít, illetve segít az állandó postásnak. Ismerni kell minden utcát, házszámot, szinte minden lakót, minden céget, intézményt. Az ingatlanok harmadánál nincs házszám és csengő, névtábla kb. 10 százaléknál található. De a küldeményeket és az újságokat mindenki pontosan szeretné megkapni, ráadásul ideális esetben előző napra.

A vidéki postás hajnalban újságkihordással indít. Ugyanúgy végigmegy a teljes körzeten, csak nem áll meg minden háznál. Sötétben, a szinte kivilágítatlan utcákon kell megkeresni a címzettet. (én havonta egy-kettő elemlámpát kikészítettem. Volt lámpám a kormányon, ahol a címlistát tartottam, volt egy fejlámpám, hogy el tudjam olvasni, amit a kezemben tartok, és persze a kerékpár világítása, ami bevilágította az utat. (mindezt saját költségből)

A kezdő kézbesítő nem kap munkaruhát, így a sajátomban jártam. Havonta-kéthavonta egy új farmer. Hiszen kutyák elkapták, megtépték, elestem az ócska kerékpárral, mert beállt a csapágy, stb. (mindezt saját költségből) Persze a kerékpárt nem cserélték le, mert nem volt rá pénz, a javítás felét állták, a másikat én (saját költségből).

A lényeg, hogy az állami magyar posta, szó szerint belekombinálja a borravalót a fizetésbe. Ez nyílt titok! Lényegében minimálbért fizet.

A probléma, hogy az állandó postások a nyugdíj kifizetést nem engedik át a helyettesítőknek, így a helyettesítők lényegében nem jutnak borravalóhoz, ill. csak minimálishoz. Az új kollégáknak éveket kell várniuk, míg valamelyik körzetet megöröklik. (nyugdíjazás, kilépés után)

A borravaló onnan ered alapvetően, hogy az ügyfelek mindezért cserében szeretnének egy kicsivel több figyelmet, apróbb szívességeket. Nem, nem intim szívességeket :-) , hanem ügyfél kiszolgálási területen. Egyesek a heti lottójukat adatják fel, mások kérik, hogy a munkahelyükre vigye a postás a leveleiket, még olyan is van, aki a napi pékárút veteti meg a postással, vagy épp a cigijét. A vidéki postás munkája nem mindig ér véget a munkaidő végeztével.

Ahogy mondani szokás, ez nem csak munka, hanem életforma.


A borravaló nem minden esetben készpénz! Sokszor apró figyelmesség, kicsiny szívesség, vagy csak puszta jóindulat, kedvesség.

A boltban soron kívül is kiszolgáltak, az üzletekben, intézményekben, cégeknél, és persze a kocsmákban a mosdóhasználatot is felajánlották, néha kaptam a péktől borravaló helyett pékárút, a cukrásztól sütit, fagyit, a kocsmárosok mindig meghívtak üdítőre, stb. De arra mindig figyeltem, kizárólag minimálisan az udvariassági szintig fogadjak el bármit is!


Kétféle ügyfelet jegyez meg az ember. A kedveset és a bunkót. Utóbbi kínálhat borravalót, semmit nem ér vele, míg a barátságos egy fillér nélkül is visszakapja a kedvességet.

Természetesen a vidéki postás élete, világa más, mint a városié, ám a kölcsönös tiszteletet mindenütt megbecsülik.


Mennyit adjál? Néhány érdeklődő szót, egy-egy mosolyt, és mielőtt pénzt adnál, képzeld magad a helyébe.

2017. ápr. 11. 02:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Én a következő utáni százasig szoktam felkerekíteni, tehát kb. 150-et adok. Eddig nem is volt probléma, de most új postásunk van, és mikor mondom,mennyiből adjon vissza,süketnek tetteti magát, és az uccsó fillérig előkotorja az aprót. Anyám azt mondja, biztos megsértődött, mert legalább egy ötszázast kell adni, ilyen kevés az sértő, mintha koldusnak nézném. Ezért kérdeztem.
2017. ápr. 11. 22:22
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem is adnék semmit, eszembe sem jutna, erről is most hallottam a kérdésből.

Ha megsértődött, megsértődött, ne foglalkozz vele, anélkül is kihozza a nyugdíjat.

2017. ápr. 15. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
2 dl minőségi bor árát.
2019. jún. 22. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!