Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » A barátom szüleit nénizni/bács...

A barátom szüleit nénizni/bácsizni kell ha nem engedték, hogy tegezzem őket? És ha majd egyszer megengedik akkor ezt azután is meg kell tartanom?

Figyelt kérdés
Szégyellem, hogy ezeket nem tudom, és kellemetlenül érzem magam, kérlek ne dorongoljatok le, hogy ezt már tudnom kéne, és milyen béna vagyok.

2017. ápr. 1. 08:28
 1/5 anonim válasza:
88%
Szerintem ,nyugodtan nénizd és csókolomozd őket. Ha zavarja őket, majd szólnak. A Jó napotra és magázásra sokan megsértődnek. Bár szerintem az lenne a megfelelőbb, ha már elmúltál 15-16, de mondom, sokan nem fogadják el ezt. Ha megengedik, akkor kérdezd meg, hogy szólíthatod őket, valószínűleg keresztnév, de lehet, hogy kérik a nénit is.
2017. ápr. 1. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:
68%
Igen, ha megszólítod, a keresztnevét mondd, és tedd hozzá, hogy néni és bácsi. Ha megengedik, hogy tegezd Őket, akkor is egy tiszteletadás, hogy hozzáteszed, hacsak Ők nem kérik, hogy ne nénizd és bácsizd őket. Ha már Vele élsz a fiukkal vagy összeházasodsz Vele, akkor az anyósod és apósod, így szólíthatod őket anyu(ká)nak vagy apu(ká)nak. :) De ez megegyezés kérdése. A legjobb, ha megkérdezed Őket, hogyan szólítsd, de ha nem engedték meg, hogy tegezd Őket, semmiképpen sem illik letegezni. Vannak olyan családok - bár hála Istennek egyre ritkább -, ahol az édes szülőket is magázzák. Legjobb, ha a barátodat kérded meg, hogyan szereti az Édesanyja és Édesapja, ha szólítják Őket.
2017. ápr. 1. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Attól is függ persze, mennyi idősek ők. Pl. én 42 leszek, elvben simán lehetne akár egy 20 éves lányom is (a gyakorlatban 3 éves van), és ha annak a barátja bácsizna, akkor nagyot néznek, engem max. az óvodások bácsiznak, de még az sem mind, egyáltalán nem érzem magam bácsinak.


De pl. a feleségem kései gyerek, az ő szülei idősek és elég régimódiak. Őket bácsizom/nénizem, de az esküvőnk napján az apósom felajánlotta, hogy tegezzem. No de ez sem megy úgy, hogy per "Sanyi", hanem így: szervusz, hogy vagy Sanyi bácsi? Anyósom nénizem - magázom/tetszikezem továbbra is.


Tehát magyarán ha az illető szülők olyan negyvenesek, fiatalosak ne bácsizd, nénizd őket, hanem magázd - sőt sokkal udvariasabbnak érzem az önözést mint megszólítást - és szólítsd őket a keresztnevükön. Tehát: jó reggelt - maradjunk ennél - Sándor, hogy van? A tetszikezést megint inkább idősebbek felé - pl. én az anyósommal beszélek így - érzem helyesnek. Ha egy kicsit az udvariasság felé mész el, azzal nem követsz el hibát, aztán idővel feltehető, hogy úgyis felajánlják a tegeződést.


Szerintem tök jó, hogy a magyar nyelvben erre ennyi árnyalat van.

2017. ápr. 1. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Egy időben, mikor még olyan 14 éves voltam rendesen követtem minden ilyen szabályt: önözést, tetszikezést, nőknél csókolomozást is. Persze sokan ledorongoltak emiatt, még tanárok is, egyik azt szerette, ha tetszikezünk, mert úgy illik, másik meg bunkón visszaszólt. Ez elég érzékenyen érintett, és mostmár sokszor egyáltalán nem merem használni ezt a tetszikező formát, pedig tudom, hogy ez az illedelmes, bár a határt hogy mikor nem, azt már nem.


Egyébként az önözést még mindig nem tudom hogy hogy kell, mikor. Például a szülők esetében: Sanyi bácsi, Önnek hogy tetszett az előadás? Vagy ez nem illik?

2017. ápr. 1. 09:18
 5/5 anonim ***** válasza:
86%

4. Szerintem így jó: Önnek, Sándor, hogy tetszett az előadás?


A Maga, az nagyon nyers, az Ön udvariasabb, és azzal nem követsz el nagy hibát, ha kicsit udvariasabb vagy a szokásosnál. Legfeljebb majd látják, hogy "volt gyerekszobád", jól nevelt vagy. Inkább légy túl udvarias mint suttyó. Aztán idővel úgyis kialakul, előbb - utóbb felajánlják a tegeződést.

2017. ápr. 1. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!