Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Ebben az esetben kinek kell...

Ebben az esetben kinek kell köszönni?

Figyelt kérdés
21/F vagyok, kint vagyok az udvaromon, elmegy a ház előtt egy ismerős idős néni/bácsi, akkor neki kell beköszönni igaz? Nekem az alap, mivel a saját portámon vagyok. De még akkor is neki(k) kell előreköszönni, ha én pl. állok a buszmegállóban, ő pedig elmegy mellettem. Jól tudom?
2016. okt. 28. 13:27
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Nem jól tudod. Az illemszabály a következő:

1) Mindig az alacsonyabb státuszú köszön előre a magasabb státuszúnak. Pl. beosztott a főnöknek, diák a tanárnak, gyerek a szülőnek, vő az apósnak, eladó a vevőnek, csapos a vendégnek, stb.

2) Ha nincs státusz-béli különbség, akkor mindig a férfi köszön előre a nőnek, életkortól függetlenül.

3) Ha nincs státusz-béli különbség, és azonos neműekről van szó, akkor számít az életkor: a fiatalabb férfi köszön előre az idősebb férfinak, a fiatalabb nő az idősebb nőnek.


Az a szabály, hogy a helységbe belépő köszön előre a már ottlévőknek, az csak ezek után jön szóba. Ha belépsz valahova, és kollektívan köszönsz egyszerre mindenkinek (pl. "Sziasztok!" vagy "Jó napot kívánok mindenkinek!") akkor valóban az érkező köszön előre a jelenlévőknek.


De ha olyan a szituáció, hogy nem lehet kollektívan köszönni, hanem személy szerint köszönsz mindenkinek, akkor a fenti sorrendet kell figyelembe venni. Teljesen függetlenül attól, hogy ki érkezett később, és ki volt már ott előbb.


Ha benéz a néni vagy bácsi az udvarodba, akkor te köszönsz neki előbb, a néninek a 2. pont miatt, a bácsinak a 3. pont miatt. Akkor várhatnád el, hogy ők köszönjenek előre, ha valamilyen formában az alkalmazottaid lennének (pl. a néni lenne a bejárónőd, a bácsi meg füvet nyírni járna hozzátok) mert akkor te vagy a főnök, és akkor az 1. pont lépne érvénybe.

2016. okt. 28. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!