Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Ha egy idősebb ember letegez,...

Ha egy idősebb ember letegez, ettől még te magázod?

Figyelt kérdés

Lehet, hogy rosszul gondolom, de úgy tanultuk, hogy azonos nemű emberek között az idősebb ajánlja fel a tegeződést, nő-férfi között pedig a nő. Ebből adódóan engem eddig ha egy idősebb nő letegezett, akkor onnantól kezdve én is tegeztem őt, hisz attól, mert én fiatalabb vagyok nála szerintem még nem illik letegeznie csak abban az esetben ha kölcsönös a dolog.

Nemrég a párommal is beszélgettünk erről, mert meséltem neki, hogy a munkahelyemen a 30-35 évvel idősebb nővel is tegezzük egymást, mivel ő automatikusan letegezett, így én is viszonoztam ezt, de eddig nem volt belőle gond. A párom viszont meglepődött ezen, mert ő a nála 10 évvel idősebb embereket (legyen az férfi vagy nő) sem merné csak úgy letegezni, míg fel nem ajánlják, annak ellenére sem, hogy ők tegezik.

Elmondtam neki, hogy szerintem kölcsönösségen alapul a dolog és azért, mert én fiatalabb vagyok még kijár a tisztelet, így ha letegeznek akkor ezt úgy veszem, hogy felajánlották a tegezést, így visszategezem.

Csak én gondolkodom így?


2016. okt. 19. 22:26
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
100%

"A párom nővérének a férje már 40 múlt, kb. 20 éve ismerik egymást "az anyóssal", ennek ellenére közöttük is megvolt a csendőrpertu, így nem is számítok rá, hogy nekem valaha is felajánlja a tegeződést."


Az anyós/após - meny/vő viszony az az egyetlen, ahol a csendőrpertunak van hagyománya.


Arra megy vissza, amikor a gyerekek még magázták a szüleiket, a szülők viszont tegezték a gyerekeiket. Az anyós-após ezzel a csendőrpertuval saját gyerekévé fogadta a vejét/menyét.


Azóta már nem szokás a szülőket magázni, de anyós-após irányába ez sok helyen még megmaradt. Sok helyen kialakult az a szokás, hogy az első unoka születésekor szokta az após-anyós a kölcsönös tegeződést felajánlani.


A magyar népi szokásjogban tehát az após-anyós csendőrpertuja többé-kevésbé elfogadott, de a hivatalos, polgári illem szerint valójában ez is kifogásolható lenne.

2016. okt. 20. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm ezt nem tudtam. Ez esetben akkor őt magázni fogom, de a többiek (idegenek) irányába megtartom a korábbi szokásomat.
2016. okt. 20. 21:23
 13/18 anonim ***** válasza:
0%

>> ő egyik napról a másikra letegezett én átváltottam a jó napot/reggelt/estét helyett a jelzésértékű "csókolomra"...


Furcsa, hogy nem esik le a tantusz. Vagy mégsem furcsa...

A mi (közép-európai) kultúrkörünkben idősebb nőnek csak falun köszönnek "jó napot"-ot. Városon "kezét csókolom" dukál és ezt szinte mindenki el is várja. Nem csoda tehát, hogy parasztnak nézett és úgy is kezel...

2016. okt. 21. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:
Ennek nézz utána kérlek még egyszer. Nő a nőnek nem csókolja a kezét, soha nem is csókolta. Városban lakom, ő is, már általános iskolában megtanították, hogy csak a gyerekek köszönnek csókolommal vagy a férfiak a nőknek kezét csókolómmal, de egyébként a jó napot az illendő.
2016. okt. 22. 11:33
 15/18 anonim ***** válasza:
Azért kérdés, milyen helyzetben, kicsoda... pl. tanáer, ha konkrétan nem ad engedélyt rá, én nem tegeznék, akkor sem, ha ő engem igen. Főnöknél is inkább rákérdezek, hogy én tegezhetlek-e.
2016. okt. 24. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 A kérdező kommentje:

Tanároknál azért más a szokás. Vagy a gyereked tanárára gondolsz? ÁLtalános iskolában még nyilván kisebbek a gyerekek, ott alsóban a tanár tegez és a gyerek magázza a diákot, de felsőben nálunk már az volt a szokás, hogy a tanár is magázta a diákot. Középiskolában is a tanárok magázódtak, egy-kettő kivétel akadt, de ők mondták, hogy az iskolában magázzuk őket annak ellenére, hogy ők tegeznek, nehogy az igazgató meghallja, de egyébként iskolán kívül nyugodtan tegezzük mi, diákok is őket. Az egyetemen meg aztán szinte az összes tanár magázódott, ők is elvárták tőlünk, hogy magázzuk őket, ha valaki mégis tegeződni akart, az mondta félév elején, hogy tőle távol áll a magázódás, engedélyt kért tőlük, hogy tegezhessen minket és cserébe mi is tegezzük őt órákon is, mert úgy a hangulat is barátságosabb.

Főnök-beosztott viszonyban még nem tapasztaltam, hogy a főnök tegezett, de ő elvárta a magázódást. Eddig akárhol dolgoztam a főnök első kérése az volt, hogy tegeződhetünk-e, viszont ha a magázódás mellett döntött, akkor ő is magázott.

Inkább a hasonló szinten lévő alkalmazottaktól tapasztaltam amit leírtam, hogy 65 évesen letegez anélkül, hogy kölcsönösen felajánlaná vagy pedig pl. utcán, boltban idősebb korosztálynál ugyanezt, hogy odajön és letegez.

Ha pedig a tanári viszonyt úgy értetted, hogy a gyereked tanárát nem mernéd letegezni és igen. Anyukám is tegezte annak idején azokat a tanárokat, akik őt tegezték, mert hasonló korban voltak, de az idősebbeket kölcsönösen magázták.

2016. okt. 24. 16:18
 17/18 anonim ***** válasza:
0%
Mi az, hogy a nő joga kezdeményezni a tegezést, még ha azonos sztátuszban is van a kettő?? Én már csak azért is letegezném!!!! Netán ők minden téren felsőbbrendűek, istenek királyok, vagy mi a szösz?? Nem lehet a nőt tegezni, mert ő az isten, vagy a világmindenség megváltója, vagy mi?? Hol van ez előírva ez, hogy csak a nő kezdeményezheti a tegeződést?? Bexarok komolyan mondom, az eszem megáll!! Szerintem már a tegezés/magázásnak már el kellene tűnnie a magyar nyelvből.
2018. máj. 7. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:
Hogy hol? Elég sok helyen, nézz csak utána. ;)
2018. máj. 7. 18:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!