Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Ha egy idősebb ember letegez,...

Ha egy idősebb ember letegez, ettől még te magázod?

Figyelt kérdés

Lehet, hogy rosszul gondolom, de úgy tanultuk, hogy azonos nemű emberek között az idősebb ajánlja fel a tegeződést, nő-férfi között pedig a nő. Ebből adódóan engem eddig ha egy idősebb nő letegezett, akkor onnantól kezdve én is tegeztem őt, hisz attól, mert én fiatalabb vagyok nála szerintem még nem illik letegeznie csak abban az esetben ha kölcsönös a dolog.

Nemrég a párommal is beszélgettünk erről, mert meséltem neki, hogy a munkahelyemen a 30-35 évvel idősebb nővel is tegezzük egymást, mivel ő automatikusan letegezett, így én is viszonoztam ezt, de eddig nem volt belőle gond. A párom viszont meglepődött ezen, mert ő a nála 10 évvel idősebb embereket (legyen az férfi vagy nő) sem merné csak úgy letegezni, míg fel nem ajánlják, annak ellenére sem, hogy ők tegezik.

Elmondtam neki, hogy szerintem kölcsönösségen alapul a dolog és azért, mert én fiatalabb vagyok még kijár a tisztelet, így ha letegeznek akkor ezt úgy veszem, hogy felajánlották a tegezést, így visszategezem.

Csak én gondolkodom így?


2016. okt. 19. 22:26
1 2
 1/18 anonim válasza:
88%
Ha engem letegez egy idősebb nő, vagy férfi, akkor én is tegezem. (Nő vagyok) Szerintem sértő is lenne így tartani a távolságot, ha valaki közvetlenül beszél velem.
2016. okt. 19. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
75%
20-25 éves koromban még nem "mertem" visszategezni, de már 40 múltam, így ha letegeznek, akkor vagy szólok, hogy nem vagyunk pajtások, vagy visszategezem. Nyilván ez függ a szimpátiától is. :)
2016. okt. 19. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
83%
Nem kedvelem a csendorpertut. szerintem lehet tegezodve is tisztelettel beszelni a masikkal, es magazodva is tiszteletlennek lenni.
2016. okt. 19. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
59%
Nem csak a korkülönbségtől függ, hanem attól is, te hány éves vagy, de azért 30..35 év korkülönbség esetén kérdés nélkül visszategezni valakit elég nagy bunkóság, szerintem..
2016. okt. 19. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
41%
Nem, mert tisztában vagyok az illemmel. Az, hogy valaki letegez, nem egyenértékű azzal, hogy kifejezetten megkér, hogy én is tegezzem.
2016. okt. 19. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
82%
Én igen, afféle tiltakozásként a csendőrpertu és a magázódás, mint elavult nyelvi forma ellen. Teljesen igazad van a gondolatmenetedben, bár a 20. század derekáról ránk maradt idősebb korosztály szeretné elhitetni velünk, hogy nekik alanyi jogon már azért is több tisztelet jár, mint nekünk, mert még nem patkoltak el, és szeretik ezt a "fölényüket" verbálisan is éreztetni.
2016. okt. 20. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
80%

"Nem, mert tisztában vagyok az illemmel. Az, hogy valaki letegez, nem egyenértékű azzal, hogy kifejezetten megkér, hogy én is tegezzem."


Ne haragudj, nem vagy tisztában az illemmel, mert igenis, teljesen egyenértékű vele. :)


Egyszerűsített megoldás és nem olyan elegáns, mintha formálisan is felajánlja a tegezést, ez igaz. Viszont ugyanaz a jelentése. Ha kapásból letegez, ezzel automatikusan felajánlja a tegeződést, sőt, még van egy olyan plusz üzenete is, hogy a kettőtök viszonyában alapvetően nem ragaszkodik a formaságokhoz.


Amit viszont egyértelműen tilt az illem, az a csendőrpertu, hogy ő letegez, viszont te továbbra is magázod.


Ilyenkor elsősorban annak kell ezt tisztázni, akinek joga felajánlani a tegeződést, viszont a másik fél (aki továbbra is magáz) ugyanúgy vét az illem ellen. Még ha látszólag udvariasnak is tűnik, de ebben az esetben nem az.

2016. okt. 20. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

Igen, magázom.

Megkérdezem, hogy tegezhetem-e, ha nem sokkal idősebb. Ha sokkal idősebb és nem ajánlja fel a tegeződést, akkor maradunk csendőrpertuban, én nem kérdezem meg.


5 év korkülönbséget a koromban nehezen állapítunk meg, így nagyjából ezen belül általában kölcsönösen megállapodunk, hogy tegeződjünk inkább.


Én úgy tudom, hogy pl. munkahelyen, nők esetében, ha fiatalabb, akkor is meg kell kérdezni, hogy tegeződhetünk-e, nagy illetlenség kérdezés nélkül letegezni egy fiatalabb kolléganőt.

2016. okt. 20. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a válaszokat!


Még annyit hozzátennék: A párom édesanyja és köztem is van minimum 30 év korkülönbség, ugyanis késői gyerek volt. Az anyjának először megadtam a tiszteletet, a napszaknak megfelelően köszöntöttem, első alkalommal ő is jó napottal köszönt, majd a második találkozás alkalmával áttért a "sziára" és az egyoldalú tegeződésre. Eléggé begubózott, depresszív és nem túl kedves öreglány, szerencsére messze lakik, így félévente egyszer ha találkozunk. Ő az egyetlen, akinél mindig gondban vagyok, mert elég kellemetlen, hogy ő engedély nélkül letegezett, de mivel elég rosszindulatú teljesen biztos vagyok benne, hogy kiakadna, ha letegezném. A párom nővérének a férje már 40 múlt, kb. 20 éve ismerik egymást "az anyóssal", ennek ellenére közöttük is megvolt a csendőrpertu, így nem is számítok rá, hogy nekem valaha is felajánlja a tegeződést. Emiatt az ő esetében mivel ő egyik napról a másikra letegezett én átváltottam a jó napot/reggelt/estét helyett a jelzésértékű "csókolomra", de ez sem zavarja.

2016. okt. 20. 00:36
 10/18 anonim ***** válasza:
64%

# 8


"Ha sokkal idősebb és nem ajánlja fel a tegeződést, akkor maradunk csendőrpertuban, én nem kérdezem meg."


Azt kéne megérteni, hogy azzal, hogy ő letegezett, azzal ő fölajánlotta a kölcsönös tegeződést. Felnőttek között NINCS csendőrpertu, az illem szerint!


Úgy látszik, a mai fiatalok annyira infantilizálva vannak, hogy valami miatt mégis ragaszkodnak hozzá. (Akinek nem inge...)


"Én úgy tudom, hogy pl. munkahelyen, nők esetében, ha fiatalabb, akkor is meg kell kérdezni, hogy tegeződhetünk-e, nagy illetlenség kérdezés nélkül letegezni egy fiatalabb kolléganőt."


Nem egészen így van. A sorrend a következő (munkahelyen is, meg az élet összes más területén is):

1. Kortól és nemtől függetlenül a magasabb státuszú joga kezdeményezni a tegeződést. Tehát a főnök kezdeményezi a beosztott felé, akkor is, ha éppenséggel ötven évvel fiatalabb.

2. Ha azonos státuszban vannak, akkor mindig a nő joga kezdeményezni. Férfi akkor sem kezdeményezheti, ha életkorban a nagyapja lehetne a hölgynek.

3. Ha azonos státuszú és azonos nemű személyekről van szó, akkor jöhet csak számításba az életkor. Ez esetben az idősebb hölgyek kezdeményezhetik a fiatalabb hölgyek felé, illetve idősebb urak a fiatalabb urak felé.


- - -


Őszintén szólva kicsit értetlenül állok az előtt, hogy ezt minden héten elmagyarázza valaki ugyanitt, mert annyira nem tudják az emberek.


Az én időmben ezt még otthon megtanították a szülők a gyerekeiknek. Akinek meg véletlenül mégsem, annak megtanították az iskolában, legkésőbb 10-12 éves koráig. (Hogy majd felnőtt korában tudjon viselkedni és ne égesse le magát úton-útfélen.)


Azt hinné az ember, hogy manapság, amikor az üzleti és egyéb protokoll szerepe jóval felértékelődött a korábbihoz képest, ezeket az alapvető illemszabályokat még jobban tudják az emberek. De mégsem.

2016. okt. 20. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!