Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Szerintetek mi lenne a célrave...

Szerintetek mi lenne a célravezető lépés? Egyszerűen tegezzem vissza?

Figyelt kérdés
Az egyik kutatóhelyen van egy fiatalember, olyan 40 + 1-2 év körül lehet, jómagam is 30 múltam, szintén férfinép, mielőtt bárki kombinálni kezdene. :) Kezdetben természetesen magázódtunk, aztán ő átváltott hol tegezésbe, hol magázásba, most pedig következetesen tegez, viszonylag sűrűn megyek én is oda, voltunk közös szakmai programon, tehát az idők során kicsit oldódott a formalitás. Viszont ő nem ajánlotta fel nekem a tegezést, és bevallom, egy kicsit kínosan érzem magam, nem tudom, mit tegyek. Az van bennem, hogy ő az idősebb, és amíg ő nem mondja, addig nem akarom visszategezni (bár nem hinném, hogy megsértődne), de ez a "csendőrpertu" számomra frusztráló, hiszen mégse olyan nagy a korkülönbség köztünk, van olyan ott dolgozó idősebb hölgy, aki a többiekkel egyetemben szintén elkezdett engem egy idő után tegezni, aztán nemsokára mondta, hogy én is nyugodtan tegezzem őt, és egy másik úriember is felajánlotta, pedig ő is inkább már középkorú. Nyilván az lenne a "szabály", hogy neki illene felajánlania, vagy legalábbis én eléggé merev vagyok ilyen téren, és várom, hogy akkor hátha ő lép valamit, de közben meg az is megfordult a fejemben, hogy nincs köztünk generációs szakadék, plusz ő kezdett el engem simán letegezni, de nem ajánlotta fel, hogy kölcsönös legyen, szóval akkor én is lehetnék annyira "szemtelen", hogy visszategezem. Akkor most ilyen esetben fittyet hányhatok az illemre, vagy várjak, hogy lesz valami? Én úgy vagyok ezzel, hogy ha valakivel nem akarok tegeződni, akkor következetesen ragaszkodjunk a kölcsönös magázódáshoz, viszont ha nálam pl. 10-15 évvel fiatalabbak magázni kezdenek engem, akkor nyilván azt fogom mondani, hogy tegeződjünk, mert szerintem nekik is ciki lenne az "egyenlőtlenség". Nem igazán voltam még ilyen helyzetben, volt egy szintén 40+ kolléga, akit magázódva szólítottam meg, és ő egyből mondta, hogy tegeződjünk. Szóval ti ilyen esetben mit tennétek? Köszönöm a válaszokat, sokat segítene, ha valaki tanácsot adna.

2016. aug. 1. 20:25
1 2
 11/19 BiTOPro97 ***** válasza:
47%

Nem csak csendőr pertu van.

Mester és tanonc.

Nyugdíjas és fiatal ember.

Tiszteletet érdemlő és tiszteletet megadó.


Nem?


Én nálam beosztott is van akit magázok, mert 30+ évet lehúzott nagyapám keze alatt már mesterként is, én meg még egyetemista vagyok még. És hiába 37.5%-ban enyém a cég, ő tegez, mert ő egy öreg mester.

2016. aug. 2. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 BiTOPro97 ***** válasza:
76%
Igaz amíg nagyapám élt egy szót annyit nem beszéltünk. - nem bő beszédű.
2016. aug. 2. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 A kérdező kommentje:
11: Én ezt értem, ahogyan korábban is írtam, ha egy nagyapám korú prof elkezd engem tegezni, nyilván nem fogom visszategezni, legfeljebb ha ő azt mondja, hogy ez legyen kölcsönös. Van az az életkor, tekintély stb., amikor már az ember megengedheti magának, hogy egyoldalúan letegezze a fiatalabbakat, ezzel nincs is semmi gond. Egyébként meg a kölcsönös tegeződéssel együtt is meg lehet adni a tiszteletet, amikor a témavezetőm - aki legalább 20 évvel volt idősebb nálam, és elismert tekintély - felajánlotta a tegeződést, én utána sem szólítottam soha pl. a keresztnevén, főleg nem becézgetve. Simán el lehet rendezni ezt a kérdést normális módon is, a kölcsönös tegeződés sem feltétlenül jelenti azt, hogy a fiatalabb, képzetlenebb stb. ne tudná valamilyen formában megadni a másiknak a tiszteletet.
2016. aug. 2. 11:12
 14/19 BiTOPro97 ***** válasza:
100%
Én is értelek, mert z meg nálunk van suliban, tiszteletadó, bár iskola jelegéből határokat feszegető közös tegeződés, vagy közös magázódás ritkában, de ők inkább óraadók.
2016. aug. 2. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
23%

Kedves kérdező, túl hosszú az mellébeszélés... Először is tisztázni kellene, hogy mi is az a csendőrpertu. Nem az, amit a legtöbben gondolnak, vagyis hogy az egyik tegeződik, a másik pedig magázódik. Ha a 60 éves bácsi engem letegez és pedig magázódva válaszolok, nos, az csendőrpertu ? Látja, nem látja ? Na látja. Persze hogy nem csendőrpertu. A csendőrpertu az, amikor az egyik túl bizalmasan vagy megalázóan tegezi le a másikat (hé, hallod-e ?). Tehát a csendőrpertura nem a korkülönbség a meghatározó, hanem a pertu modora. Ezt jó volna megjegyezni.

Én a tiédhez hasonló kétséges helyzetekben mindig az ösztönömre hallgatok. A te helyzetedbe magam is voltam már, ilyenkor szokta súgni: Laci fiam, légy bölcs és megfontolt, ne tegezd azt, aki nem szeretné...

2016. aug. 2. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:
15: Neked is leírom külön, mert még nem írtam le elégszer: én tiszteletben tartom, ha egy nálam kétszer idősebb és/vagy tekintélyes ember letegez engem, bár még ez sem feltétlenül mentség a számukra, hiszen pl. egy idős prof sem mindig tegezi le egyoldalúan a fiatalabb tanítványát, kollégáját stb. Egyébként ha már sértés, szerintem az is kimeríti ezt a fogalmat, ha nagyjából egykorú, azonos foglalkozású, nem is ismeretlen emberek közül az egyikük nem tekinti a másikat magával egyenrangúnak, hiszen ha bizalmasnak tekinti a viszonyt kettejük között, akkor ez legyen érvényes mindkettejükre, vagy ha nem, akkor magázódjanak.
2016. aug. 2. 11:49
 17/19 BiTOPro97 ***** válasza:
100%

Csendőrpertu a hatalommal való visszaélésnél egy oldalú tegezés. ;)

Ezért a találó név. Még fiatalabb hatalmat gyakorló is letegezi az idősebbet, az meg sokszor nem mert vissza tegezni s másikat. - ez is lehet kínos.

2016. aug. 2. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
100%

#8-as vagyok ismét: írod, hogy Te ott szoktál kutatni, azaz bejáratos vagy az intézetbe, kb. külső munkatárs vagy hasonló lehetsz. Ebben sem szoktunk különbséget tenni, hogy ki hol van állományban. Egy kutatói közösség vagyunk.

Bizonyára van valaki kapcsolattartód abban az intézetben. Tőle kérdezd meg a dolgot.

2016. aug. 2. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
9%

Ez az egyik félreértés, vagy ez egyik szög, ami kibújt a zsákból:

>> nagyjából egykorú, azonos foglalkozású, nem is ismeretlen emberek közül az egyikük nem tekinti a másikat magával egyenrangúnak...

Szóval nálad az jelenti az egyenrangúságot, ha tegeződnek ?

A halandzsa megfogalmazásodból sejthettem volna... Drága kutató úr, kend kova valósi ?

2016. aug. 2. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!