Csókolom vagy jó napot?
Kilencedikes vagyok, és szokott probléma adódni abból, hogy évfolyamtársaimmal csókolomot köszönünk a tanároknak. Maguk a tanárok még nem szóltak vissza, de felsőbb évesek kiröhögnek minket.
Mikor kell nekünk is felvenni a "jó napot" köszönési formát, fog szólni valaki, vagy csak magunktól kezd átalakulni majd (azaz magunknak kell tudni majd)?
Jó napot (kívánok)!
Csókolomot utoljára 6 éves koromban köszöntem.
Én 1999-ben kezdtem el az általános iskola első osztályt, akkor minket már a Jó napot kívánok köszönésre neveltek át, és mondták hogy szokjuk ezt mindenképp, legfeljebb az idősebb hölgyeknek köszönjünk csókolommal.
A szomszédom kislánya tavaly kezdte az általánost és őket már óvodába a Jó napot köszönésre tanították, engem a 90-es évekbe meg a szomszédom feleségét aki 25 éves (fiatalon szült) őt is még a csókolom köszönésre nevelték oviban és Jó napotra meg iskolába. Tehát ég és föld a nevelés mert aki a 90-es évek 2000 es évek elején járt oviba és általánosba ott még így nevelték őket.
Szerintem csak idősebb hölgyeknek mehet a csókolom.
Férfiembert így köszönteni rendkívül gáz.
Magyarul megmondva, akinek már szőrös a micsodája, attól nagyon ciki a csókolomozás. (Leszámítva hogy férfiak köszönthetik csókolommal az idősebb hölgyeket, de az egy külön kategória.)
Az is meglep, hogy a tanárok ezt még nem akarták tisztázni veletek. Tőlünk már általános iskola első osztályban elvárták a jónapotot a tanárok. De legkésőbb úgy tizenkét éves korunktól már a haverok előtt is ciki lett volna, ha bemegyünk egy boltba, és nem jónapottal, hanem csókokolmmal köszönünk.
Én kétféleképpen szoktam a tanáraimnak köszönni
Férfiaknak : Helóka nyalóka.
Nőknek ( kétféleképpen is ) : - Kezét Csonkolom (Picit morbid)
vagy csak egyszerűen : Csöcs
Általában nem szoktak érte megszidni !
Általánosban: Csókolom ... néni!
Középiskolában: Jó napot, tanárnő!
(Gondolom, most is így van*, bár a mi időnkben a megszólításhoz gyakran még a "tovaris" is társult.)
*Kérdező a bizonyíték, hogy ezek szerint 2016-ban is ugyanúgy megy a csókolomozás.
Iskolaváltásnál szokott lenni az ugrás. (Akik ilyen 12 osztályosba és egyebekbe járnak, ott nem tudom, hogy a bánatban térnek át, ha már egyszer megszokták ott az egyiket.)
Minket is szépen kiröhögtek első héten középiskolában (maguk a tanárok is), aztán következő hétre már leszoktunk róla... Ahelyett, hogy inkább elmondták volna, mit várnak el. Végső soron ők akarják, hogy mit köszöngessen nekik az ember, ha őszintén a tanulókon múlna, azok a hátuk közepére kívánnák őket.
Szerintem itt az ideje áttérnetek magatoktól! Amúgy kinn, az utcán elég csak a férfiaknál jónapotozni, néniknek jó lesz a csókolom továbbra is...
Általánosban a csókolom volt szokás. Amikor elmentem gimibe (másik város), ott már a jó napotra szoktattak minket. Az ismeretségi körömben lévő 6 éves gyerek azt nyilatkozta, hogy a suliban jó napottal köszön mindenki.
Amúgy hely és iskolafüggő is szerintem. A helyi középiskolában tavaly hallottam, hogy csókolomoznak a diákok, a városiban meg már az alsósok is jó napotot köszönnek.
Egyébként anyám kapott már olyan beszólást, hogy "micsoda városi gyereknek képzeli magát a jányod, bejön a boltba oszt még aszongya jónapot". A buszon is mondta rám egyszer 2 néni, hogy na ez biztos nem ide valósi, mert jó napottal köszönt, azt városi gyerekek szoktak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!