A tegezést visszautasítani miért lenne sértés?
Ez a nyilvánvaló téves kijelentés több szakírónál is szerepel (Dr.Sille István, Görög Ibolya). Úgy tűnik, hogy egymást másolják.
Kétségtelen, nehéz feladat elegánsan visszautasítani egy tolakodó felajánlást, de a tegeződés semmiképpen nem lehet kötelező...
Eredete valószínűleg az "ánti világ" nemesi összejöveteleinek illemkódexe lehetett. Akkor viszont egy idősebb arisztokratája nagy hatalommal is rendelkezett - ezért volt tehát sértés, mert bizony ráfizetsz egy ilyen visszautasításra.
De manapság már nem lehet lehet kötelező. hogy elfogadj egy nem kívánt, tolakodó felajánlást. Az illem is idővel változik, mint a nyelv. Régen nem volt szabad halat késsel megérinteni, ma már van halkés...
Azért sértés, mert egy barátságos gesztust utasítasz vissza, az illetőt nem tartod érdemesnek arra, hogy tegeződj vele, pedig ez a fiatalabb fél számára megtiszteltetés, lehetőség a merevebb udvariassági szabályok mellőzésére. Annyiban igazad van, hogy régebben jobban meggondolták az emberek, ha felajánlották valakinek a tegeződést, tehát nagyobb volt az értéke, ma viszont alapból sokkal többen tegeződnek.
A halkésnek meg nincs köze a változó illemhez, a régi ezüst evőeszközök megfeketedtek a halhús foszfortartalmától, a modern rozsdamentesek pedig nem.
>> halkésnek meg nincs köze a változó illemhez
Éppen így van köze: a technológia lehetővé tette, hogy most már ne legyen illetlen halat késsel enni.
Nem szeretem, ha egyből letegeznek, ezért nyomatékosan magázódok. Az esetek többségében észreveszik, hogy inkább a magázódást preferálom.
A mai világban kezdődött ez a tegeződéses dolog előtérbe helyeződni: egyenrangú feleknek gondolják így az emberek egymást és - sokan mondják, hogy - könnyebb így kommunikálni is.
A kölcsönös tiszteletet ki lehet fejezni a magázódással is.
Azt ugye tudjátok, hogy a tegeződés relatíve új dolog, a török kor után a németektől vette át az arisztokrácia. Előtte a magyar nyelvben nem volt ilyesmi, ezért is hangzik elég mesterkéltnek az esetek többségében. Egyébként meg azért lehet bántó a visszautasítottnak mert ezzel kifejezed, hogy szeretnéd ha nem közelítene feléd, megerősíted kettőtök társadalmi különállását.
Az én véleményem is az, hogy egy teljesen idejétmúlt, igazi létjogosultsággal soha nem bíró szokásról van szó a magázódás kapcsán. Szóval ha már az illem változásáról van szó, pont afelé tartunk, hogy a magázódást elhagyjuk véglegesen.
# 5
"Azt ugye tudjátok, hogy a tegeződés relatíve új dolog, a török kor után a németektől vette át az arisztokrácia. Előtte a magyar nyelvben nem volt ilyesmi, ezért is hangzik elég mesterkéltnek az esetek többségében."
Pontosan fordítva. A magázódás jött be fokozatosan a 16. századtól, előtte csak tegeződés volt.
Aztán hogy még bonyolultabb legyen a szisztéma, a magázódás mellé a 19. században vezették be szintén idegen nyelvi mintára az önözést.
2015-11-13 22:49
Ja gut!
Igen, és német nyelven meg 18 felett szinte mindenki magázódik (családtagok is). Ha onnan hazajövők, magyar nyelven is, a tízével fiatalabbat is egyből magázom.
Amúgy meg a 60-as évek fiataljainak generációja terjesztette el itthon az össznépi tegeződést. De ~15-20 éve visszafordulóban van a dolog.
*6
Basszus, nem tudom hol volt az agyam mikor írtam a választ, magázódást akartam tegezés helyett. Mindenesetre köszi, hogy helyretetted :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!