Ilyen esetben szoktatok tegezodni vagy sem?
Jó napottal köszönök, de a velem egykorúakkal szinte mindig automatikusan átmegyünk tegeződősbe. (Közelebb vagyok az ötvenhez, mint a negyvenhez.)
A fiatalabbakkal vagy igen, vagy nem. Ha tegezni kezd visszategezem, de ha magáz, akkor én sem tegezem le. Olyan helyen, ahova rendszeresen visszajárok, ott hosszabb távon a fiatalokkal is kialakult a tegeződés.
Ez örök vita tárgyát képezi, hogy kit hol mikor milyen körülmények között tegezzünk vagy magázzunk. Aktuális trend sem nagyon van, legfeljebb nagy vonalakban, de mindig lesz legalább annyi kivétel is. Próbálták már ezt sokan sokféleképpen rendszerezni, illemszabályzatot létrehozni rá, de a mai világ már gyorsabban változik, semmint annak teljes lefedését követni lehetne egy mindenre kiterjedő, általános illemszabályzattal.
Használd úgy, ahogyan neked jólesik. Ha olyan helyzetbe kerülsz, ahol tényleg számít a magázódás, azt úgyis kellőképpen érezni fogod ahhoz, hogy automatikusan a magázódási formát használd. Ezt már az is bizonyítja, hogy felmerült benned a kérdés, amit kiírtál :)
Minthogy ez erősen egyénfüggő, ezért erre érdemes tekintettel lenni. Néha a magázódás azon alapul, hogy a másik nem mer tegeződni. Ha az általános szabályokat követi az ember, plusz nagyon figyel, nagyot nem tévedhet.
Tehát ha úgy érzed, belefér, tegeződj. Ha az a benyomásod, hogy a másikat zavarja, kérj elnézést és válts. Netán rá is kérdezhetsz, még mindig jobb a találgatásnál, ráadásul, ha a másik is bizonytalan, őt is átsegíted a problémán.
"Az a baj, hogy en sokkal kozvetlenebbnek erzem a tegezodest,"
Kinél, minél? :)
"pl. Bemegyek a Rossmannban es alapbol lemagaz a korombeli elado. Ott bunkosag tegezodessel visszakoszonni?"
Egy ökölszabály: Ha magázódnak, akkor magázódj vissza, akkor nagyon nem lőhetsz mellé. Ha te kezdeményezel, akkor nyilván (főképp) rajtad áll, hogy tegeződni, vagy magázódni fogtok a beszélgetés folyamán - de vedd számításba, hogy más is élhet a fentebbi ökölszabály szerint. Tehát nem biztos, hogy ő alapból magázódna vagy tegeződne veled szemben, de mivel te az egyik formával indítottál, hát ő is ebben a formában, úgymond igazodik hozzád. Ez egy amolyan társadalmi játék is az életben bizonyos keretek között.
Megjegyzem, van egy ügyvéd ismerősöm, nálam fiatalabb hét évvel. Ismerem már jópár éve az ürgét, tehetséges, jól rálát a jogi dolgokra. Gyakorta előfordult, hogy a közeli ivóban összefutottunk, és automatikusan tegező viszonyban beszélgettünk egymással családról, nyaralásról, jövőbeni tervekről, esetleges problémákról, szóval az általános beszélgetés. Azonban ha felhívom, hogy van egy jogi problémám, vagy ő felhív, hogy adódott valamiféle problémája a laptopjával vagy mobiljával (informatikus vagyok), akkor viszont automatikusan magázódva beszélünk egymással. És ez így megy évek óta :) Érdekes a dolog, de úgy látszik, mindketten így látjuk jónak a dolgok folyását.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!