Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » A levél végén az "Üdvözlettel"...

A levél végén az "Üdvözlettel" után nem kell kettőspont vagy vessző?

Figyelt kérdés
Mindenhol látok vagy kettőspontot, vagy vesszőt, de a tanárom állítja, hogy nem kell.
2015. szept. 10. 00:34
1 2
 11/14 TappancsMancs ***** válasza:

Kicsit régebbi a kérdés, de azért mégis írok hozzá, ha már a keresőben így megátaláltam.


A helyesírás és a levelezési ismeretek részben eltérnek egymástól, másrészt hatással vannak egymásra.


A hivatalos levelezési ismeretek szerint nem kell semmilyen írásjel, mivel nem mondatként funkcionál az elköszönés. Ez legalábbis a leghivatalosabb verzió amit mondjuk nem feltétlenül tartanak be, érthető okokból egyébként.


Az elköszönés olyan önálló tartalom, mint egy szlogen, vagy egy könyv címe, ahol szintén nincs írásjel a végén. Az is igaz, hogy ezzel az elköszönés így nincs összhangban a levél eleji köszönés/megszólítással, ahol meg levelezési szak szempontból is kell írásjel a végére, mégpedig felkiáltójel.


Tehát a hivatalos ez az alábbi.


Üdvözlettel


X Y


Viszont ez könnyen lehet, hogy alakulni fog több okból is. Egyik az említett összhang hiánya a megszólításbeli írásmóddal, másik pedig, hogy szerintem is valamit megkíván a vége. Több lehetőség is némiképp szokásban van, sőt amit itt említettek minden válasz elfogadható így vagy úgy. A vessző angol nyelvterületen használatos és összekapcsolja a névvel, pont úgy mint a kettőspont ami ilyenkor valamire mutató szerepű.


A legjobbnak, ha már eltérünk a levelezési szabályoktól én a felkiáltójelet tartom, ami egy fontossági hangsúlyt ad neki. A vesszős eset kicsit unalmasan felsorolás szerűen hangzik, a kettőspont meg kicsit jellegteleníti és a névre mutató hangsúlyt képez.

2019. jan. 1. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:

Tehát így tartod helyesnek?


Üdvözlettel!


X Y


Én maradok a vesszőnél.

2019. jan. 1. 19:16
 13/14 TappancsMancs ***** válasza:

A vessző is jó. A felkiáltójel nekem abban hangzik jobbnak, hogy megadja azt az érzelmi nyomatékot amit oda szerintem illik.


Egy dolog kimaradt a vesszős lehetőségből. Ha vesszőt teszünk oda akkor az elköszönés és a név mondatot alkot, illetve alkotna, mivel írásjel került a két szöveg közé. Ezért ha van vessző akkor mondatvégi írásjel is kell.


Mindent összevetve szerintem az alábbiak a megfelelőek.


Hivatalosan


Üdvözlettel


X Y


---


Üdvözlettel,


X Y!


---


Üdvözlettel:


X Y!


Ha nincs a végén is írásjel akkor szedett-vedett kuszaság, mert vagy mondat normálisan, vagy önálló szövegelemek.


A mondatvégi pontot is jónak tartom, de nekem nagyon kijelentő hangzású, nélkülözi az elköszönés hangsúlyát. Bár hivatalos közegben megfelelő lehet a diszkréciója miatt.

2019. jan. 2. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
Az üdvözlettel, tisztelettel stb. után elfogadható a vessző és a kettőspont is, de az sem baj, ha elmarad az írásjel. A név után nem kell írásjel.
2021. szept. 9. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!