Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kell-e vessző? Hova rakjak és...

Kell-e vessző? Hova rakjak és hova ne?

Figyelt kérdés

"Már alkonyodott, amikor a Pál utcai fiúk terve készen állt. Közülük hárman: Boka, az elnök, Csónakos, aki nagyot tudott fütyülni, és Nemecsek, a közlegény, aki érdemeket alart szerezni vállalkozott a feladat végrehajtására."

A vesszőkkel kapcsolatban vagyok bizonytalan, különösen az "és" előtti és a "vállalkozott" előtti. A kettőspont is zavar, nem tudom, helyes-e. Hova rakjak vesszőt? És hova ne? Várom a javításokat. Előre is köszönöm!



2015. aug. 20. 13:15
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Majdnem tökéletes. :) A szerezni után kell egy vessző, mert ott valójában az "az" szócska ott van, csak nincs kitéve. :) A többi rendben van.
2015. aug. 20. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
25%
Ha sokat olvasol, rájössz, hogy hová kell rakni azt a vesszőt.
2015. aug. 20. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
85%
1-es válasz. Plusz: maradhat a kettőspont, de ha zavar, írj helyette vesszőt, az is jó.
2015. aug. 20. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Első vagyok. Talán, az ő szócska helyesebb lenne, ha mindenképp tenni akarunk oda valamit. Viszont az "az" szócska sem helytelen. Ezt még le kellett írnom. A harmadik válaszoló is jót írt. :)
2015. aug. 20. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
85%

Ööö... Eddig nem akartam "kötözködni", de most már kénytelen vagyok. :D

Sem az "az", sem az "ő" nem jó oda, mert ezek csak Nemecsekre vonatkoznának. Viszont úgy meg már nem lenne értelmes a mondat.

Picit zavaró az E/3 így, de nyelvtanilag abszolút helyes.

Esetleg szórendet lehetne változtatni az egyértelműség kedvéért:

"Közülük hárman vállalkoztak a feladat végrehajtására: Boka, az elnök, Csónakos, aki nagyot tudott fütyülni, és Nemecsek, a közlegény, aki érdemeket akart szerezni."

2015. aug. 20. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Miután a mondatot elemezték, tehát hova igen és hova ne?

Ez a mondat szerkezetéből állapítható meg. Van néhány ökölszabály. Összetett mondat részeit vesszővel választjuk el. Felsorolás elemeit vesszővel választjuk el, de kettősponttal hangsúlyozhatjuk, hogy az következik (a példában, ha kettőspontot teszel, már a "hárman után tudjuk, hogy felsorolás jön, ha vesszőt, ez csak a végén derül ki. Ez csak apró, néha jelentős stilisztika). Ha felsorolás elemei között van az és (jellemzően az utolsó elem előtt), akkor nincs vessző, ha új mondatész, más téma következik, akkor kell. Jó módszer az erősen hangsúlyos visszaolvasás. Ha valami nincs rendben, az kiugrik, zavaró lesz a fülnek (legalábbis egy idő után).

2015. aug. 20. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

..."Nemecsek, a közlegény, aki érdemeket akart szerezni vállalkozott a feladat végrehajtására." ....


Itt egy közbevetés van szerintem, amit vagy vesszővel vagy gondolatjelekkel jelölünk. Tehát, a szerezni után vessző, vagy: .... Nemecsek, a közlegény - aki érdemeket akart szerezni -, vállalkozott...

2015. aug. 22. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

bocs, eggyel több vesszőt írtam... :(

A gondolatjel után már nem kell...

2015. aug. 22. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!