Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Fiatal fogorvosnő tegezése?

Fiatal fogorvosnő tegezése?

Figyelt kérdés

Sajnos nem igazán vagyok naprakész tegezés/magázódás témakörben. Velem egykorú, legfeljebb 2-3 évvel idősebb fogorvos "nénim" van, akivel magázódunk az első pillanattól kezdve. Engem kicsit feszélyez a dolog, jobb lenne tegeződni, de nem tudom, hogy ezt kinek kell kezdeményezni? Én paraszt logikával úgy gondolom, hogy mivel az ő társadalmi rangja magasabb, ezért neki kellene. De szerintem ezt a munkahelyi etikett sem biztos, hogy megengedné, mert nagyon kevés ember tegeződik a recepcióssal is, pedig ott is mindig fiatal csajszik vannak. Persze vannak ilyen "nnna heló!" típusú emberek is, de hát na... :)

Nyilván, ha megkérném, hogy tegezzük egymást nem lenne belőle probléma, mert nívós magánrendelő lévén a páciens körbe van rajongva, tehát ha átmennék teljesen személyeskedős hangnembe feltehetően arra is ugyan azzal a fizetett kincstári mosollyal reagálnának, hisz belőlem (is) élnek. Viszont nekem számít, hogy mit gondolnak rólam, így inkább megkérdezem, hogy ez esetben mi az illendő?



2014. nov. 26. 16:24
1 2
 11/15 anonim válasza:
79%

Gratulálok annak a hülyének, aki kitalálta a tegeződést, és a magázódást. Egy a sok, magyar nyelvbe feleslegesen beleerőltetett dolog közül, amire semmi szükség nincs a gyakorlatban.


Mindenkinek kínos ez a tegeződés/magázódás dolog. Kínos annak, akit lemagáznak, kínos annak, akit letegeznek, és annak is, aki nem tudja eldönteni hirtelen, tegezzen, vagy magázzon. Lehet szépen, illedelmesen fogalmazni úgy is, hogy letegezünk egy embert, és lehet bunkó módon fogalmazni magázva.

2014. nov. 28. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
85%

Ez egy olyan helyzet, ahol igazán senki nem tudja felajánlani a tegeződést. Az orvosnak hivatalból magázódnia kell, akkor is, ha egyébként szeretne tegeződni. De mivel tisztelnie kell a betegeit, ezért nem ajánlhatja fel. Viszont az illem szerint neki kéne felajánlania, mivel egyrészt nő is, és ő az orvos, tehát valóban "ő van otthon". De ő a fenti okok miatt valószínűleg nem fogja. Így az egyetlen lehetőség az lenne, hogy te ajánlod fel, de ha szigorúan az illemszabályokat nézzük, akkor pedig meg kellene várnod, hogy ő ajánlja fel, fából vaskarika. Ha viszont mégis te ajánlod fel, akkor lehet, hogy hűvösen elutasítja, de az is lehet, hogy örül majd neki. Tehát elég hülye helyzet.

Magánvéleményem, hogy a tegeződés és magázódás ma egy erőteljesen túlzásba vitt kérdés, mivel a tisztelet nem azon múlik, hogy valaki milyen igeragozást használ. Magázódva is lehet az ember kedves, és tegeződve is lehet udvariatlannak lenni, tény azonban, hogy a magázódás időnként igen mesterkélt és körülményes. Vannak azonban még emberek, akik ragaszkodnak hozzá, mivel szerintük az a tisztelet jele, és mivel senkire, a doktornőre sincs ráírva, hogy ő melyik csoportba tartozik, így ez nem tud kiderülni.

2014. nov. 29. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
59%

Elhiszem, hogy furi neked a magázódás, én is magázódom a tőlem max. fél évvel idősebb nőgyógyászommal (nő), de szerintem irtó nagy parasztság a páciensnek javasolnia a tegeződést. Nem hinném mondjuk, hogy visszautasítana, de béna helyzet lenne. Végül is megvagyunk magázódva is.


Én meg nálam nem sokkal fiatalabbakat tanítok az egyetemen, magázódom velük, kell némi távolság... le is hidalnék, ha letegeznének. Pedig nem vagyok az a merev valaki, de vannak olyan szituációk (orvos-beteg, tanár-diák), ahol ez egyszerűen nem fér bele.


30/N

2015. febr. 24. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
100%

Utolsónak: Abban egyetértek, hogy vannak szituációk, amikor nem szokás, az orvos-beteg kapcsolat pont ilyen. A tanár-diák is, de csak középiskoláig. Egyetem már más.

Én is nálam fitalabbakat tanítok az egyetemen, de nekem meg az lenne a fura, ha magáznának. De nálunk a legtöbb oktató szintén tegeződik a hallgatókkal (kb, 50 éves korig, van, aki később is), mégsem tisztelnek minket emiatt kevésbé. És így sokkal kötetlenebbül lehet velük beszélgetni órán. Én inkább arra nézek furán, aki magázódik velük (erről is lenne egy vicces sztorim, de nem igazán tarozik ide). Aztán eltelik pár év és kollégák leszünk, onnantól meg úgyis természetes, hogy tegeződnénk.

A magázódás már régóta nem a tisztelet jele (mivel tegeződve is lehet valaki tisztelettudó, és magázódva sem feltétlenül az). Egyszerűen vannak még szokások, amik nehezen változnak, de ez sem biztos, hogy örökké így lesz.

2015. febr. 25. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
59%

Előző: abban is van igazság, amit Te írsz az egyetemről. Én is jártam olyan egyetemre, ahol abszolút elfogadott volt a tegeződés (BME).


Azt nem írtam az előbb, hogy nálunk tanszéki policy a magázódás. Nyilván nem erőltethetik rá mindenkire, de érdemes tartani hozzá magunkat, és arra is jutottam, hogy jól tettem. Ettől függetlenül doktoranduszkoromban, mikor helyettesítettem egy-egy órán annak idején (ez egy 3. egyetem), ott eszembe nem jutott magázódni.


Mi ez a vicces sztori? Esetleg privátban megírod?


Bocsi amúgy az offért.

2015. febr. 25. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!