Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » A száj befogása hol, miért,...

A száj befogása hol, miért, és mióta jelent sírást?

Figyelt kérdés
Rengeteg filmben láttam már sorozatoktól kezdve, filmeken át, a pornófilmekig, hogy ha sírt, akkor befogta a kezével a száját, vagy ezzel szimbolizálta, hogy ez neki olyan rossz, hogy sír. Gondolom, valami megszokás lehet, ami a csodálkozásból fakad, amitől tátva marad a szája, és biztos úgy gondolja, nem illik tátott szájjal lenni, ezért eltakarja.

2014. szept. 16. 08:53
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:
Szerintem te nem érted mi az ösztön. A metakommunikáció nem az. Mondjuk én az igen-nem bólogatásról gondoltam, hogy ösztönös, mert az a leg alapvetőbb, de még ez is van ahol az előre-hátra nemet jelent. Ha az ilyen szokásokat ösztönnek nevezzük, akkor azt is nevezhetnénk ösztönnek, hogy "úristen" vagy "ezt nem hiszem el" mondatokat amik ráragadnak az emberre. Ez mind megszokott, tanult folyamat, nem ösztön. Főleg, hogy szinte az összes illem által tanult viselkedés, azon van, hogy ellent mondjon a reflexnek, annak, amit ösztönösen tenne, ha nem tartaná magát a dolgokhoz. Nem tartogatna magába semmit, és nem tüsszentené le a kezét, mert nem gondolkozik azon, hogy nem kéne mást letüsszenteni, és nem tesz lépéseket ellene, csak tüsszent és kész. Ha már oda teszi a kezét, azzal pont el akarja nyomni, vagy meg akarja változtatni, az ösztönös cselekedetét. A kéz fej elé emelésében annyi ösztön lehetne, hogy védekezik, de akkor nem a száját takarná. Vagyis a kéz száj elé tétele nekik biztos azt jelenti, hogy szörnyülködnek, és így mutatják ki. Szerintem az első reakció ösztönös, nem az, ami utána jön. Vagyis, nem az az ösztön, ami elnyomja, vagy megváltoztatja az első reakció kimenetelét. Pl., ha fáj valami, és ordítanál, akkor szerinted nem az ordítás ösztönös, hanem az, hogy visszatartsd? o.O
2014. szept. 17. 08:51
 12/17 anonim ***** válasza:
Nem mondtam, hogy ösztön, mert az "ösztön" szó tulajdonképpen csak hétköznapi szóhasználatban jelent bármit is, és itt sem sok értelmét látom. Azt mondtam, hogy öröklött viselkedéselem. (Ebből van nyílt és zárt öröklődésű is, a kézzel történő kommunikáció a nyitott öröklődésűbe tartozik. Olyan ez, mint amikor a kis csibe a bevésődés során "öröklötten" keres egy anyukát, de tanulja, hogy ki is az pontosan.)
2014. szept. 17. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
Ami a tüsszentést és az ásítást illeti, azokat ne keverd ide. Az csak olyan, mint amikor valaki csukott szájjal eszik, mert erre szoktatták rá. De pl. az, hogy a lányok a hajukat csavargatják, a kezeiket az arcuk közelébe helyezik, mikor nekik tetsző férfit látnak, ugyanúgy hasonlóképpen történik egy messzi bennszülött törzs tagjainál, mint mondjuk mifelénk. Ugyanígy, aki zavarban van, az - bárhol nevelkedjék is - az arca közelében tartja a kezét, vagy részlegesen eltakarja az arca egy részét. Az, hogy pontosan mit csinál a kezével (orrát vakargatja vagy a szemét dörzsöli, fülét vakarja, miegyéb) egyénileg változó lehet.
2014. szept. 17. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:

Az én példáimban nincsenek zavarban. Kitalálok már konkrét eseteket, amikor a szája elé tenné a kezét. Pl. Meglátja, hogy a lakótársa a szőnyegre szarik(mindegy, hogy viccesnek, vagy felháborítónak tartja). Megtosszák, de nem tetszik neki. Bántják azt akit nem akar, hogy bántsanak.

Ha el kéne mutogatnom, hogy szörnyülködök, akkor a szám elé tenném a kezem, és kinyitnám a szám, és nagyra nyitnám a szemeim. De nem azért, mert ha Maugli lennék, úgy szörnyülködnék, meg így se, hanem azért, mert tudom, hogy ez a jele. Mert így ábrázolják a filmekben, és a mesékben is. És ismétlem, konkrétan száj elé tevésről beszélek, nem fej takarásról, védekezésről, vagy kényszertevékenységről. A hajcsavargatás is lehet ilyen, hogy azt jelenti, de én férfi vagyok, hosszú hajjal, és tudom, hogy a hajcsavarás ugyanolyan tevékenység, mintha fogok valamit a kezemben, és forgatom, nyomkodom az ujjaim közt. Lényeg, hogy ha ösztönösnek is hívnánk a hajcsavarást, de nem az, mert azért hajcsavarás mert épp az van kéznél, akkor sem azért csavarja valaki a haját, hogy jelezze, tetszik a másik. Ettől még lehet ezzel jelezni azt is, de az tanult, tudatos, szándékos. A fejvakarás szintén tanult kifejezés, de a fejtámasztást el tudom képzelni, hogy a fejfájásból jött, és a fejvakarás is származhat ebből, hisz ha fáj a fej, nehezebb koncentrálni, így ha ha gondolkodni kell, úgy jelezzük, mert ha sokat kell gondolkodni, lehet belefájdul a fejünk, és akkor pont azt csináljuk a kezünkkel, amit akkor is, ha a gondolkodó embert akarnánk elmutogatni. De ez megint távol van a száj eltakarástól. Akkor tesszük a fejünk elé a kezünk, ha félünk, mert szerintem ösztönösen azt védjük főként. Szóval nekem csak a tanult verbális szimbólum tűnik logikus magyarázatnak, és azért teszi a szája elé a kezét, hogy minden módon közölje a véleményét. Szóval a szőnyeges példánál maradva, nem csak megkérdezi, hogy te hülye vagy?!, hanem tágra nyitja a szemét, és befogja a száját is, hogy fokozza az idegenkedésének kinyilvánítását a dologtól, mert tudja, hogy azt így szokták csinálni.

2014. szept. 18. 01:37
 15/17 anonim válasza:
múltkor én is sírtam, és ösztönösen befogtam a számat, mert már ez a csuklásos-sírás (vagy hogy mondjam) volt, és ezzel megakadályoztam, hogy olyan hangosan "nyekkenjek"... na, remélem érted. Bár mondjuk nem csak odaraktam a kezem, hanem odaszorítottam, de akkor is a számon volt.
2014. okt. 11. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:
De ez annyira ösztön, minthogy eltakarom a farkam, ha szembe huggyozok valakivel, vagy rámnyitnak farokverés közben. Nem ösztön, megszokás. Én mondjuk némán élvezek, mert nem akarom, hogy tudják, mit csinálok, mint ahogy te se akarod, hogy tudják, hogy sírsz. Az, hogy zihálsz, nem jelenti, hogy muszáj a hangszálaidon keresztülengedned a hangod. Innentől kezdve, hangos sóhajtásról, vagy szuszogásról van szó, ami ellen szintén akkor tesz az ember, ha akar. Szóval, ha futok, és lihegek, vagy sírok, és egyedül vagyok, és nem üldöznek a lidércek, akik nem hallhatnak meg, akkor nem tartom vissza a hangos szuszogást, mert minek? Kivéve, ha találok rá más okot, pl. valaki láthat, vagy magam előtt is szégyellem, és megmutatom magamnak, hogy hú de kemény vagyok. :D Lényeg, hogy az, hogy eltakarod a szád, az nem ösztön, hanem eszköz arra, hogy megakadályozd az ösztönt, és reflexet. Aminek én semmi értelmét nem látom, ha nem az a cél, hogy halálos üldözőid ne hallják meg, de nyilván te másképp gondolod, azért teszed, de nem ösztönből, mint ahogy tüsszentéskor se ösztönből teszed oda a kezed, hanem megszokásból. Amúgy, nem mintha az orron nem jönne ki a hang, ha a szádat befogod. :D Viszont a filmekbe szimbolikusan van a száj előtt. Ha pl. az Éjjel-Nappal Bp.-be Lalika odarottyantana a konyhapultra, a lányok mind odatennék a kezüket a szájuk elé, és úgy szörnyülködnének. Ebben teljesen biztos vagyok.
2014. okt. 12. 04:03
 17/17 A kérdező kommentje:
Amúgy visszagondolva az ösztönre, szerintem vannak olyan mimikai dolgok, amik valamiért mindennek ugyanolyanok. Szóval szerintem pl. a bólogatás is lehet ösztönös, attól még, hogy van, ahol a fel-le nemet jelent, csak ahol nemet jelent, ott valamiért ezt jelenti, és így rögzült bennük, vagyis, mondjuk, amíg nem tanulják meg, hogy a fel-le az nemet jelent, addig ők is igent mondanak vele. Vagy a mosoly. Még a macska, kutya, de még a gyík, vagy madár is tudja jelezni, hogy jóba vagyunk-e. Valahogy a vérszomj, és a szelídség mindenben egyértelmű, kivéve azoktól a hidegvérű gyilkosoktól, amik ugyanolyanok, bármit csinálnak. Ilyen lehet az imádkozósáska, és a katica. Egyszer meg akart enni egy katica. Semmi vicsorgás, ijesztgetés, fenyegetés, csak lazán elkezdte habzsolni a bőrömet. Felelőtlenül elengedtem, úgyhogy lehet, elszaporodik ez az emberevő fajta, és a jövő generációinak véres emlékeket juttat majd eszébe a pöttyös labda, ha maradnak túlélők.
2014. okt. 16. 12:13
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!