Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » A száj befogása hol, miért,...

A száj befogása hol, miért, és mióta jelent sírást?

Figyelt kérdés
Rengeteg filmben láttam már sorozatoktól kezdve, filmeken át, a pornófilmekig, hogy ha sírt, akkor befogta a kezével a száját, vagy ezzel szimbolizálta, hogy ez neki olyan rossz, hogy sír. Gondolom, valami megszokás lehet, ami a csodálkozásból fakad, amitől tátva marad a szája, és biztos úgy gondolja, nem illik tátott szájjal lenni, ezért eltakarja.

2014. szept. 16. 08:53
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
Sehol, semmiért, semmióta. Sikoly, hangos sírás, bármilyen más hang kiadásának elfojtását jelenti.
2014. szept. 16. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
De én arról beszélek, hogy a saját száját a saját kezével fogja be a saját akaratából.
2014. szept. 16. 11:21
 3/17 anonim ***** válasza:
Én is.
2014. szept. 16. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
Egyrészt az a szájbefogás már alapból szimbolikus, mert max. csak annyira van ott a kéz, mintha tüsszentene, vagy annyira se, így hangot nem fojt el, másrészt, ha el is fojtaná a hangot, amit nem tesz, akkor is miért ad ki hangot amit aztán elfojthatna? Akkor már alapból nem adna ki hangot, meg sokszor amúgy se ad ki hangot, csak ott a keze amivel jelzi, hogy szörnyülködik. Na meg miért akarná elfojtani a saját hangját?
2014. szept. 16. 12:06
 5/17 anonim ***** válasza:

Nem csak a sírásnál, a nevetésnél is előfordul ilyesmi.

Régen - vagy talán még ma is - a fogak hiányát vagy a csúnya fogakat akarták ezzel leplezni.

2014. szept. 16. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
Ahhoz elég nem kinyitni a szájat, ami beszédnél nehezebb lenne, plusz ezek általában jó nők, tökéletes fogakkal.
2014. szept. 16. 12:36
 7/17 anonim ***** válasza:

Nem gépek vagyunk, vannak ösztöneink is. Ezek olykor logikusnak nem tűnő dolgokra késztetnek minket.

Miért takarjuk el a szemünket, ha nagyon nem akarunk látni valamit? Elég lenne lehunyni.

A kiáltás, sírás magunkba fojtására tett önkéntelen mozdulat sem egy hatékony, átgondolt tevékenység, inkább ösztönös és már csak a szándék megerősítését szolgálja.

Közvetlen fenyegetettség esetén fordulhat az elő, hogy például valaki rejtőzik a támadója elől és félelmében a sírás kerülgeti, az ekkor kiadott önkéntelen hangok elárulhatják, ezt megelőzendő fogja be a saját száját. Innen is eredhet ez a mozdulat, csak már ezt a funkcióját elvesztette.

A lényeg: nem a sírást jelzi ezzel, éppen ellenkezőleg, igyekszik elrejteni azt a környezete elől valamilyen okból.

(Azt kétlem, hogy valaki nagyon mély fájdalmában azon aggódna, hogy meglátják-e a rossz fogait)

2014. szept. 16. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
Igazad van, heteske, ez csak egy hirtelen ötlet volt...
2014. szept. 16. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:
Én meg azt kétlem, hogy valaki ösztönből kézzel befogja a száját. A hangkiadás lehet ösztönös, de nem feltétlenül önkéntelen. Ha már valaki próbál ellene tenni, az már nem ösztönös, és akkor már nem a kezével teszi, hanem csendbe marad. Max. a szuszogásának hangját csillapíthatná, az önkéntelenebb, mert levegő kell. Ezen kívül egy alkalommal sem láttam olyat amilyet te írtál, hogy azért takarta volna el a száját, hogy ne hallják meg, mert bujkál. Csak olyan szituációban, hogy meglepődik valamin, sír valami miatt, vagy könnyezik, vagy tudjuk, hogy rossz neki valamiért. Egyikbe sincs semmi ösztönös, semmi olyan amit elrejtenek a szájtakarással, amit halkítanak vele,legtöbbször nincsenek is egyedül, mert pl. ha egyedül járkálna és találna egy hullát, akkor is a szája elé tenné a kezét, de ha valakik épp rosszat csinálnak vele, akkor is odateszik. A beszédes dolgot pont azért mondtam, mert azt gyakrabban teszi az ember több személlyel, mégsem takarja el a száját, ha meg jajgat akkor főleg miért foglalkozna a szája eltakarásával? De ugyanennyi értelme van a száj eltakarásának jó fogakkal is. A szem eltakarás meg olyan dolog, hogy ha arra kell nézned, akkor csak kézzel takarhatod el... Kivéve, ha te inkább semmit se látsz, csak azt se lássad.
2014. szept. 16. 13:29
 10/17 anonim ***** válasza:

Az "ösztön" szót igen vicces, hogy sokan használják, de mint pl. most a kérdező is, sokan nem is igazán értik, hogy mi érthetnénk alatta, ha etológiai szempontból ugyan helyes volna ez a kifejezés.


Jelen esetben ugyanis meggyőződésem, hogy az egyik válaszoló igen helyesen arra a következtetésre jutott, hogy ez egyfajta öröklött viselkedéselem. Amit, mint a kérdező is írta, tanulási folyamat után lehet befolyásolni. Egyébként szinte bármilyen "meghatározó" érzelem kiválthatja az emberből az arc eltakarását, pl. ha valami hülyeséget mondasz vagy teszel, akkor is gyakran az orrodat kezdet "vakargatni" (persze, kívülről! =D), vagy "részlegesen" eltakarod az arcod. Ha valami egyértelmű dolog nem esett le elsőre, akkor a homlokodra csapsz, vagy eltakarod a homlokodat.


Az az igazság, hogy az ember metakommunikációjában legalább annyira hangsúlyos pl. a kezek által végzett jelzés is, mint a mimika, csak mi valahogyan mégsem tartjuk olyan "egyértelműnek" (mint pl. a mosolygást: azt nem kérdezi senki, hogy a mosolygás miért azt jelenti, amit), ráadásul a kezekkel végzett kommunikáció egyedenként eléggé eltérő lehet. De például a kutya megtanulja és felismeri a gazdájának ezeket a jelzéseit is, ahogyan a lovak közül is elég sokan képesek erre (többek közt Clever Hans).

2014. szept. 16. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!