Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » A "cigány" szó illendő?

A "cigány" szó illendő?

Figyelt kérdés
Két nap múlva szóbelizek, és azon gondolkodtam, hogy ha a kisebbségek tételt húzom, akkor a "cigány" szót használhatom-e, vagy csak a "romá"-t? Nem akarok emiatt rossz benyomást kelteni szóval inkább gondoltam megkérdezem
2014. jún. 16. 19:31
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Sokan hepajkodnak azon (köztük én is), hogy miért nem lehet cigányozni, ha egyszer az. Én sem hepajkodok ha magyaroznak, mert az vagyok. De a vizsgán szerintem mindenképpen a romát használd, nem lehet tudni, hogy mi a heppje a vizsgáztatóknak.
2014. jún. 16. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Shai-Hulud ***** válasza:

Amennyiben nem sértő szövegkörnyezetben használod, úgy igen. Tehát ha egyszerű tényként mondod valakire, hogy cigány, az nem sértő, hanem csak az illető etnikai hovatartozását jelöli. Éppúgy mint a néger, vagy a sárga, ezek a szavak önmagukban nem sértőek.


(Mielőtt valaki belekötne: Igen, tudom, hogy a néger szó a világ némely területén szitokszónak számít, de nálunk nem az. A magyar nyelvben ez honosodott meg, és mi ugyanabban az értelemben használjuk, mint máshol a "colored gentleman" kifejezést.)

2014. jún. 16. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
nem az, beszédkörnyezettől függ.
2014. jún. 16. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
A roma megnevezés a pollkorrekt.
2014. jún. 16. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Paraszt sem sėrtö szerintem:)
2014. aug. 10. 06:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Sólyom volt köztársasági elnök a cigány szót használta, és egyes cigány szervezetek is tudatosan ezt a szót használják a nevükben. Erre lehet hivatkozni, ha esetleg megszólnának.

Meg arra is, hogy (ha nem Magyarországra korlátozzuk a figyelmet) több cigány csoport is létezik, nemcsak Németországban, Franciaországban, Spanyolországban, de Tökökországban, Angliában is. Ezekre az elég heterogén csoportokra, úgy tudom, legfeljebb csak igen kiterjesztő értelemben használják a roma szót. Szóval egyszerűbb megtartani a cigány szót, ennek a népnek a nagyfokú heterogenitását elismerve.

A cigány szó egyes hivatalos, illetve tudományos szövegkörnyezetekben használva nem hangzik csúnyán.

2014. aug. 15. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!