Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » A toleranciába beletartozik-e...

A toleranciába beletartozik-e az intolerancia tolerálása?

Figyelt kérdés

Ha én toleráns vagyok, akkor el kell-e fogadnom azt hogy más bizony nem az?


Egy rádióműsorban a műsorvezető toleranciára szólította fel azon vidéki gazdálkodókat, akik a kertjükben - kamrájukban tettenért tolvajokat saját kezűleg akarják rendre tanítani. Ostorral, husánggal – ki hogy.


Vagyis, pl. toleránsként fogadjam el azt, hogy bizonyos etnikumoknál a munkának nincs kultúrája, és másképp értelmezik a magántulajdon szentségét (vagyis, fogadjam el, hogy lopnak).


De ha tényleg toleráns vagyok, azt is el kell fogadjam, hogy van aki meg nem toleráns, és fel akarja akasztani az összes tettenért tolvajt.


Most akkor mi a tolerancia?


2013. febr. 24. 16:48
 1/5 anonim ***** válasza:

A kérdésre a válasz: igen.

És most kezd bonyolulttá válni: hogyan?

Az ostor és husáng helyett a tolerancia nem azt jelenti, hogy kedvesen, tétlenül nézzem a lopást. A tolerancia ebben az esetben azt jelenti, hogy elhiggyem: a cigány szónak nem szinonimája, hogy nincs munkakultúrája, és hogy másképpen értelmezi a magántulajdont. Egyszerre tegyek róla, hogy megakadályozzam az aktuális lopást, erősen elgondolkodjam, hogy az miért következett be, és eljussak annak felismeréséig, hogy nekem is rengeteg dolgom van ennek megváltozásáig. Sőt, először nekem van dolgom.

A toleranciának semmi köze az ilyen kitekert logikához, amelyet tulajdonképpen nem is nevezhetünk logikának, helyesebb az "elfogult gondolkodás", még helyesebb a gondolkodás hiánya.

Ha ragaszkodom a szabad akarathoz, ez még ne jogosít fel arra, hogy szabadon öljek. Sőt másokat jogosít fel, hogy engem alaposan megbüntessenek.

Ha toleráns vagyok, nem azt jelenti, hogy nem akadályozom meg a hülyeséget, különösen a gyilkosságot, hanem azt, hogy megkeresem a problémára a helyes választ, másokat is erre ösztökélek, majd pedig kivitelezem a megoldást. Ebbe bele kell vonnom a tolvajt is, akár bizonyos kényszerrel, de semmi esetre sem megalázással. Ha valakit megbilincselek az nem megalázás, ha megérdemli. De ha ugyanekkor bilincs nélkül leköpöm, az megalázás.

A kettő között a különbség a helyes gondolkodás akarása és képessége. Van akiknél mindkettő hiányzik, és ebben nem a cigányok vannak többségben. Még egyszer mondom: ettől még a bilincs a kezem ügyében van.

2013. febr. 24. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

hm. Példa:

És mi a helyzet ha én egy egyszerű parasztember vagyok, olyan egyszerű mint a bot, és azt mondom-vallom, amit a Bibliában is olvastam? Merthogy más könyv életemben nem volt a kezemben. Vagyis szemet szemért fogat fogért.

A tolvaj lógjon a fán. Ilyen egyszerű. Én egy egyszerű parasztember vagyok, egyszerűen látom a világot. Jók a mennybe rosszak a pokolba. Lopott az illető? Akkor lógjon. Ennyi. A világ legegyszerűbb dolga, nincs is mit beszélni róla.

Na ilyenkor mi a helyzet?

2013. febr. 24. 19:14
 3/5 anonim ***** válasza:

"Vagyis szemet szemért fogat fogért.

A tolvaj lógjon a fán."


Hát ez nem szemet szemért, kedves kérdező. Ha te ellopod a tyúkomat, akkor a szemet szemért azt jelenti, hogy én is ellophatom a te tyúkodat.

Én meg akkor kell lógjak a fán, ha előbb fellógattalak téged.

2013. febr. 24. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Nagyon helyes. Szóval azok akik agyonvernek egy kilencvenéves nénit hogy ellopják az 1000 forintját maguk is agyonverhetőek?

Meg azok akik ellopják a tyúkomat mely lehet hogy az egyetlen volt és emiatt éhenhalok akkor azok maguk is vesszenek éhhalállal?

Nagyon helyes!



Én meg akkor kell lógjak a fán, ha előbb fellógattalak téged.

2013. febr. 25. 09:54
 5/5 anonim ***** válasza:

"Szóval azok akik agyonvernek egy kilencvenéves nénit hogy ellopják az 1000 forintját maguk is agyonverhetőek?"


Nem. Mert ha te agyonvered az agyonverőt, akkor lecsuknak, bekerülsz egy halom cigó közé, akik megtudják, hogy agyonvertél egy fajtársat, és agyonvernek.

Ezért aztán jobb lecsukni az illetőt. Az más kérdés, hogy kiengedném-e valaha.Persze ettől a néni még nem támad fel. Én minden faluba tennék rendőrőrsöt, ahol éjjel-nappal lenne legalább két rendőr megfelelően felfegyverezve, és minden falusinak, aki kéri, adnék egy segélyhívó kütyüt, amit megnyom, és 3 perc múlva ott a két zsernyák lőfegyverrel.



"Meg azok akik ellopják a tyúkomat mely lehet hogy az egyetlen volt és emiatt éhenhalok akkor azok maguk is vesszenek éhhalállal?"


Ez már demagógia. Ha már csak egy tyúkod van, neked régen rossz, édesmindegy, hogy ma dobod fel a pajszert éhedben vagy holnapután.



"Én meg akkor kell lógjak a fán, ha előbb fellógattalak téged."


Nem. Magyarországon nincs halálbüntetés. Mész a dutyiba.

2013. febr. 27. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!