Éttermi etikett?

Figyelt kérdés

Jövő hétvégén szeretném elvinni a barátnőmet egy jó étterembe. A családommal régen voltam, akkor nem nagyon figyeltem erre. Hogyan kell viselkedni, fizetni...

Köszönöm a válaszokat!

17/F



2013. jan. 19. 20:40
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
75%
Étteremben amikor beléptek (és más szórakozóhelyeken is) kivételesen a férfi megy előre. Ha népszerű helyre mentek jó, ha foglalsz asztalt, hogy ne érjen majd titeket meglepetés. Beléptek, köszöntök a pincérnek és elfoglaljátok a helyeteket. Rendeléskor mindig te rendelsz ( a lány helyett is), azzal kezded, hogy mit rendel a lány, utána mondod, hogy te mit szeretnél. Ha evés közben, után még valamit rendelni akarsz, vagy fizetnél, akkor ezt mindig diszkréten jelezd a pincérnek, ne kiabálj oda neki, ne integess, inkább próbáld vele felvenni a szemkontaktust, és visszafogottan jelezni. Fizetéskor mindig a férfi fizet, ha eddig felesben fizettetek a barátnőddel, akkor ezt itt felejtsétek el! Illik borravalót adni, azt szokták mondani, hogy a fogyasztásotok kb. 10% a legyen a borravaló. Ezenkívül nins semmi különös, lenne még pár etikett, de a lényeg, hogy kulturáltan viselkedjetek (gondolom ezt meg nem kell kifejteni:))
2013. jan. 19. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2013. jan. 19. 21:07
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Jó, tudom, hogy bután hangzik, meg elég egyértelmű... de amikor én egy kicsit elitebb pizzázóban voltam, nem tudtam, hogy a pincér azért rakja le azt a kis bőr"tárcát" elém, hogy abba rakjam bele a pénzt. Egy másodpercig értetlenkedte m magamban, de szerencsére velem volt az egyik barátnőm, és ő mondta, hogy azt mire is használjuk... :D
2013. jan. 19. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
77%
Az első hozzászóló válaszához annyit hozzátennék, hogy mielőtt leültök, segítsd le a lány kabátját és segítsd alá a széket leülésnél. :)
2013. jan. 19. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
78%

Ha már kabát (illene ruhatárnak lenni, s nem a székre ledobni csak): távozásnál előbb a férfi veszi fel a saját kabátját, s ez után segíti fel a hölgyre. Ennek az az értelme, hogy ne a nőre melegedjen rá, amíg a férfi öltözik.


A fizetés módjához: ha tényleg jó az étterem, akkor s fizetés is diszkrét, nem csak a pincérrel folytatott jelzések. Azaz a pénzt nem a pincér jelenlétében teszed a kis könyvecskébe. Amikor elkészült a számla ő kihozza, s leteszi eléd. Te finoman kinyitod a könyvecskét, megnézed, bele teszed a fizetendőt és visszacsukod. Érmével nem nagyon illik egyik félnek sem csörömpölnie, szóval célszerű annyi bankjegyet beletenni, hogy ne kelljen visszaadni. Ha nem megy, úgy kerekíts, hogy ötszázzal osztható legyen a visszajáró.

2013. jan. 19. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
31%

némi kiegészítés:

- belépésnél jellemzően a férfi megy előre, és tartja az ajtót a lánynak (ez a klasszikus leosztás), de ehhez az kell, hogy befelé nyíljon az ajtó. Sajna vannak helyek, ahol valami miatt kifelé nyílnak az ajtók, ez elegáns helyen kevésbé valószínű, de előfordulhat - így meg ezt nem lehet eljátszani, vagy csak nagyon ügyetlenkedve.

Ezért egyszerűbb úgy felfogni a dolgot, hogy kinyitod és tartod az ajtót a lánynak - ehhez ha befelé nyílik, akkor előbb te lépsz be, és ott tartod, ha kifelé, akkor előre engeded, és úgy.

Ugyanez van kimenetelnél is (tehát ha befelé nyílik az ajtó, akkor befelé menet te mész előre, kifelé menet meg őt engeded előre; ha kifelé nyílik, akkor fordítva).


Jó tanács, hogy ezt jól ki tud vitelezni, ahhoz neked kell egy lépéssel előbb az ajtóhoz érned, tehát mikor odaértek az ajtóhoz, akkor határozottan előrelépsz, hogy te nyithasd az ajtót.


- a köszönés alap.


- azzal viszont nem értek egyet, hogy a lány helyett is te rendelsz. Elég esetlen is tud lenni, ha előbb neked kéne felvenned az ő rendelését, pl. ha előbb jön oda a pincér, hogy sikerült-e választani, mintsem megbeszéltétek volna, vagy ő közben meggondolta magát, stb. Rendeljen a lány.


- borravalónál érdemes tudni, hogy egyes helyeken (inkább elegánsabb helyeken) van, hogy nyugati mintára a felszolgálási díjat eleve beszámítják az ételek árába. Tehát a 10%ot eleve felszámítják, ilyenkor nem elvárás a borravaló adása, de persze ettől függetlenül lehet, ha úgy érzed. Azt, hogy a felszolgálási díj benne van-e az árban, onnan tudhatod, hogy ilyenkor mindig az étlap elejére, az első vagy második lap környékére kiírják, hogy ételeink tartalmazzák a felszolgálási díjat.


- ha borravalót szeretnél adni, akkor ennek két módja van, ahogyan lehet:

ha pontos összeget adsz, tehát nem szeretnél visszajárót, akkor miközben odaadod az összeget (vagy a kis tárcát, amibe beraktad a pénzt), mondod, hogy köszönöm, ezzel jelzed, hogy részedről lezártad a dolgot, a többi a borravaló. Ilyenkor ő is mondja, hogy köszönöm, és elviszi a pénzt.

Ha nem tudsz pontosan adni, akkor azt mondod neki pl. hogy Xből kérnék vissza, vagy X-ből legyen kedves, ahol az X az, amennyit borravalóval adni szeretnél.

2013. jan. 20. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
68%

No akkor kis korrekció és kiegészítés a 6-hoz:


„Sajna vannak helyek, ahol valami miatt kifelé nyílnak az ajtók” ez nem tartozik a kérdéshez, de hibás is.

Sajnos vannak olyan ajtók, amelyek befelé nyílnak. Ugyanis tűzvédelmi megfontolásból közintézmények, vendéglátóhelyek, üzletek ajtajának kifele KELL nyílnia. A befelé nyílónál a menekülő emberek csapdába kerülhetnek, mert feltorlódnak, s nem lehet kinyitni az ajtót


A köszönés alap. Igen. Minden szolgáltatónál a személyzet üdvözli az érkezőt. Más esetben ez fordítva van, de ilyen esetben az ültető fogadja a kedves vendéget, s ő köszön előbb.


Magára adó helyen nem fordulhat elő, hogy a pincér sürgeti a választást. Bizony-bizony a férfi rendel a nő helyett. A pincérnek rendelkeznie kell azzal a tapintattal, hogy úgy érdeklődjön, hogy az ne zavarja meg az intimitást, ne okozzon kínos perceket stb.


A klasszikus illemszabályoknak megvan a maga logikája, rendje. Jelentősége mondjuk a kreszhez hasonlítható. Betartásával elkerülhetők a balesetek.

2013. jan. 20. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
13%
Bizony-bizony rosszul érintene, ha a férfi rendelne helyettem, mivel nekem is van szám és választani, sőt beszélni is tudok. Régen biztos így volt szokás, hiszen a nőnek kuss volt a neve, de Kérdező ma már ez elég neccesen venné ki magát, ha nem hagynád, hogy a lány mondja el, hogy pontosan mit kér, esetleg érdeklőjön valamelyik fogásról.
2013. jan. 20. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
34%

7-es:

Az ajtó teljes mértékben a kérdéshez tartozik, de ez elég világosan le is lett írva: ha kifelé nyílik az ajtó, akkor a férfiember nem tud egyszerre előremenni és nyitva tartani az ajtót a nőnek - max nagyon idétlenül, hogy beáll kb. az ajtóba, és kinyújtott kézzel megpróbálja hát- és bordaközi izmaiból megtartani az ajtót (nem egyszerű feladat, főleg egy nehezebb ajtónál), míg a lány átbukdácsol rajta - szerintem fiúk közül mindenkinek volt már ilyesmi élménye, és tapasztalta, hogy ez nagyon nem nyerő.

Ilyenkor tehát választani kell: vagy előremegyek, vagy tartom az ajtót. Ebből a választékból pedig marad az, hogy akkor tartom az ajtót, tehát a körülmények miatt kénytelen vagyok a nőt előreengedni.


- "Magára adó helyen nem fordulhat elő, hogy a pincér sürgeti a választás"


Az, hogy a pincér odajön, hogy sikerült-e választani, tud-e segíteni, az nem sürgetés. Az egy udvarias kérdés, amit mindenhol fel fognak tenni. Ha sikerült, akkor megmondjuk neki, mit választunk, ha még nem, akkor vagy udvariasan megköszönjük, hogy még egy kis időt kérnénk, vagy ha kérdésünk van (pl. mit takar valamelyik étel neve, vagy ő mit ajánl), akkor megkérdezzük.


És itt értünk el ahhoz, amit a 8as írt, hogy a nő nem egy dekorációs tárgy, van neki (egyéb figyelemreméltó gyári tartozékok mellett) szája is, amivel remekül el tud kommunikálni a férfi fontoskodó közbenjárása nélkül is. Egyszerű példa, tegyük fel, hogy több étel között vacilál, és amikor jön a pincér, akkor tőle kérdezi, hogy melyik étel pontosan mit takar, hogy készítik, van-e benne XY (mert pl. azt nem szereti vagy allergiás rá) vagy hogy esetleg a pincér mit ajánl - ezt ugye nem lehet úgy megoldani, hogy majd a férfi "intézze".


Abban igazad van, hogy az etikettnek megvan a maga értelme, és ez az, hogy a dolgok menetét megkönnyítse, egy keretet adjon - pont ez a logika mondja, hogy a nő is ugyanolyan ügyesen tud rendelni, mint egy férfi, és a férfi ne próbáljon meg fontoskodva átvenni minden interakciót a nő és a külvilág között. Ne adj isten, lehet hogy a nő szívesen váltana 2-3 szót maga is a pincérrel.

2013. jan. 20. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Abban a reményben írok még valamit, hogy a kérdező még visszanéz ide.

Néhány válasz az enyém, a többi lehet egy vagy több személyé is. Mindenki leírta, maga mit tart helyesnek. Egy valami talán mindegyik válaszból kimaradt: légy önmagad!

Ez a kettőtök napja lesz. Rólatok szól. Nem a pincérről, séfről, a többi vendégről. Érezzétek jól magatokat. Ez a legfontosabb „szabály”.

2013. jan. 20. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!