Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mi a véleményetek a névnapokról?

Mi a véleményetek a névnapokról?

Figyelt kérdés
Szerintem akkora hülyeség, amennyire értelme van. Értem én, hogy a régi öregek mindenre alkalmat találtak, hogy tudjanak ünnepelni, inni, de szerintem a mai világban a névnap egy nagy hülyeség. Születésnapnak sok értelme van, de apám mégis a névnapokat második karácsonynak tekinti. Pl ma, lebaszott, hogy anyukámat nem köszöntöttem fel, mert névnapja van. Ő, aki anyámnak születésnapjára nem vesz bár egy szál virágot.... agyhalál szerintetek is?

szept. 15. 08:57
 1/8 anonim ***** válasza:
68%

A névnap jelentősebb volt, mert hagyományosan az emberek a születésük időpontjában kevésbé voltak biztosak.

Sokak számára meg sokat jelent a nevük, vagy amit a gyermeküknek adtak.


Nem értem, milyen észszerű alapon mondod, hogy a születésnapnak van értelme, a névnapnak meg semmi.


Ha apáddal van gondod, vele beszéld meg, mert az nem oldja meg, ha itt panaszkodsz meg okoskodsz.

szept. 15. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Oké, a régi világban értem, hogy haszna volt. De manapság mi? Körbe kell zengeni az embereket, mert van egy ilyen nap is, egyeseknek 3 is egy évben... Mindenki azt jegyezze meg, és halmozza el virággal meg ajándékkal, mert azt úgy illik?

A születésnap fontosabb, mivel akkor született az illető, és nincs egy embernek 4 születésnapja egy évben. Én az enyémet rég elfelejtettem, nem várom el senkitől, hogy felköszönstön, mert hülyeség.

szept. 15. 10:18
 3/8 anonim ***** válasza:
28%

Biztosan van ebben generációs különbség is, egyik nagymamámnak is a névnap volt a MINDENE, ő azt mondta, azért, mert az "nyilvános",szerinte az volt a "társadalmi esemény", ami a barátoknak szólt, a születésnap meg "privát", ami "csak" szűk családi körben "számít". Amúgy szerintem azért is, mert amikor a katolikus vallásgyakorlás még általános volt, a hagyományos nevek ugye a szentek napjaihoz kapcsolódtak, amihez sok népszokás kapcsolódott és a búcsúk is ekkor voltak.

Én is egyetértek, a névnap számomra sem jelent sokat, egy szelet süti meg egy cserép virág és kész. Nekem is a születésnap a fontos.

szept. 15. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
7%
Boomer szokás.
szept. 15. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
0%

A névnap a kollégáknak szól, akik nem feltétlenül tudják a születésnapodat.

De csak szólok, hogy ez egy új dolog. A névnap az adott keresztény szent halálának a napja. Azért is van belőle több egy évben.

szept. 15. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
8%
Felesleges marhaság. Mi nem tartjuk.
szept. 15. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 2*Sü ***** válasza:
91%

Régen kvázi csak a névnap létezett. Egy gyereknek úgy adtak nevet, hogy a születése körül ünnepelt valamelyik szent nevét kapta. Tehát valahol a névnap és a születésnap majdnem ugyanaz volt és szorosan kötődött a nevedet adó szent ünnepéhez is.


Manapság nem a születés időpontja alapján választunk a gyereknek nevet, így a kettő elvált egymástól. Meg annyira már nem kötjük a nevet az adott szenthez sem (még a hívők sem annyira). A születésnapnak – hogy is fogalmazzak – van valamiféle mágikusabb jellege, hiszen eltelt egy év, az évnek pont ugyanabban a szakaszában vagyunk, min mikor az ünnepelt megszületett. Viszont azt, hogy valaki pontosan mikor született, azt csak a szűkebb családi kör tartotta észben. (Ma mondjuk egy Facebook emlékezetet, hogy mikor kiknek van születésnapja, de fel is hígul emiatt a felköszöntések értéke.) A nevedet viszont mindenki tudja, aki ismer, így ez egy szélesebb körben ünnepelhető ünnep. És bár a tendencia az, hogy a születésnapot tartjuk egyre inkább fontosabbnak, ma is vannak sokan, akik a névnapot is fontosnak, vagy fontosabb ünnepnek tartják a születésnapnál.


Én magam sem tulajdonítok nagy jelentőséget a névnapnak, a sajátoménak már csak azért sem, mert nem sokkal van a karácsonyi ünnepkör után, és valahogy ettől mindig egy kicsit zárójelbe került.


~ ~ ~


> Pl ma, lebaszott, hogy anyukámat nem köszöntöttem fel, mert névnapja van.


Ez viszont egy teljesen más tészta és erről más is a véleményem. Ha tudom, hogy a másiknak valami fontos vagy jelentős, és kedvelem őt valamennyire, akkor nem az alapján mérlegelek, hogy *nekem* fontos-e – az eléggé önző hozzáállás lenne –, hanem az alapján, hogy *neki* fontos-e. Hacsak édesanyád nem mondta direkt módon azt, hogy ő hülyeségnek tartja a névnapot, és hagyjátok ezt a felköszöntés dolgot, akkor a minimum lenne ha a virág vagy ajándék nem is, egy „Isten éltessen” legalább. Elvégre eléggé közeli rokonságban vagytok.

szept. 15. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Régebben, amíg nem volt ennyi technika stb. a névnap is egy tájékozódási pontot jelentett. Más világ volt, ma már fölösleges hülyeségnek tűnik, de régebben nagyobb volt a jelentősége.
szept. 16. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!