Más is utálja a “tüsszentés-egészségedre” intézményét?
Allergiás vagyok, már sokszor én is unom mondani, hogy köszönöm, gondolom hogy unhatja, aki azt ismételgeti egy tüsszögőrohamom közben, hogy "egészségedre!"...
Ezért szoktam mondani, ha van időm, hogy hagyják csak, szerencsére irodatársaim már rutinosak :)
2-es: Erre nincs egzakt magyarázat, kultúránként eltérő. Pl. a szokás gyökere a primitív, ősi együttélési formákig nyúlik vissza. A tüsszentéssel járó egészen gyors levegőkifúvás a gyors meghalást, a levegő beszívása pedig az újjászületést jelentette.
Számos kultúrában azt jelenti h a test elválik a lélektől és ha vki “közbeszól” h egészségedre, ez a folyamat megakad.
Sokak szerint a szokás az ókori Rómából származik, a tüsszögés volt a pestis egyik fő tünete, és a vélekedések szerint I. Gergely pápa azt javasolta a híveknek, hogy tüsszentés után mondjanak el egy apró imát, vagyis az Isten áldjon meg! kívánságot, hogy megóvják a beteget a haláltól.
Egy teória értelmében a tüsszögés az egyik módja, hogy a test megszabaduljon a Sátán befolyásától, a tüsszentést követő áldásnak pedig az a célja, hogy védelmet nyújtson a gonosz ellen.
Létezik egy olyan elmélet is, miszerint a tüsszentés megállítja a szívet, a jókívánsággal viszont visszaránthatjuk a tüsszentőt a halál torkából.
Sztem mindegyik egy baromság, nálunk a családban már alap h senki nem szól semmit ha a másik tüsszent pedig nem egy kőbunkó család vagyunk.
Én azt olvastam, hogy régen úgy hitték, az ördögök a szájon át mennek az emberbe, ezért kell ásításkor a szájat eltakarni. Tüsszentéskor pedig távoznak az emberből, ezért szokták az egészségére kívánni.
Egyébként én is kínosnak tartom ezt az illemszabályt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!