Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért lett társadalmi vita az...

Miért lett társadalmi vita az otthonszülés szabályozásának kérdéséből?

Figyelt kérdés

Valójában nem is arról, mert ez állampolgári joga minden nőnek, hogy ott hozza világra gyermekét, ahol szeretné. Azt kell szabályozni, hogy ki, hogyan, milyen feltételekkel teheti ezt meg biztonságosan és ki nyújthat neki szaksegítséget, legálisan. Tehát ebben szerintem mindenki egyetért, hogy egy ilyen paradox helyzet ne álljon fenn.


De miért vált ki - és őszintén érdekel - ekkora ellenállást maga az, hogy egy anya otthon szül.

Lehet ezt helyesnek, helytelennek gondolni, lehet veszélyesnek ítélni, de annyi más ilyen van. Ez miért?


Pár ok, ami eszembe jutott:


Ha lehetséges lesz, akkor MUSZÁJ lesz mindenkinek dönteni. Dönteni pedig nem szeretünk, mert amit választunk, annak a hátrányaira is bólintunk, míg amit nem választunk, annak az előnyeiről is lemondunk. Ha döntöttünk már nem lehet másokra mutogatni..


Aki már szült - és már többet nem fog - sajnálja, és nem akarja megadni másoknak sem a jogot a döntésre.


Valami populációs irigység, tudattalan gát, hogy ha én úgy születtem, akkor jó lesz úgy a gyerekemnek is. Én is hendikeppel indultam, induljon ő is. Lám belőlem is ember lett:)


Félelem a megosztottságtól. Ha lehet otthon szülni, akkor valaki otthon fog szülni más pedig nem. Két csoportra szakadunk?


Félelem a nagy természeti ténytől: egy egészséges szaporodásra alkalmas szülőpár spontán fogan, komplikáció nélkül szül, képes ellátni kicsinyét. (Ezt az evolúció gondolja, nem én: ha nem jött össze, kiestél, kiesett a genomod..)


Van valami a nyelvünkben, valami végletesség, vagy trivialitás, ami egyenlőséget tesz az "én így döntöttem" és az "ez az egyetlen helyes" közé?


Miért van az, hogy míg sokan életüket adták a szabadságunkért, most mi egymásnak szabunk gátakat? Míg régen a pincékben hallgatták a külföldi híreket, ma egy kattintással ott a világ, tanulmányok, statisztikák, szakmai protokollok állnak mindenkinek a rendelkezésére és mégsem érdekel senkit. Hogy lehet úgy vitatkozni, hogy nincs információd?


Apropó: hiányzik az oktatásunkból a kulturált vitára való nevelés?


A másik véleményének, döntésének, életének elfogadása? A szabadsághoz való joga? Demokrácia sok kis diktátorral?


Várok még ötleteket:) Sokat, sokat!!!


2010. okt. 17. 12:31
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

Az én férjem mentős, én szintén az egészségügyben dolgozom, és amióta csak hallunk erről az egészről, egyöntetűen az a véleményünk, hogy az otthon szülés - már bocs, de - hülyeség, és leginkább az anya feltűnősködése, valamint felelőtlensége.

Egyrészt, ki a fene akar a hálószobájába (vagy a konyhában jobb? vagy hol?...) több liter magzatvizet, vért, trutyit a padlóra? Nekünk a hálószoba az itthoni életünk, az intimitás, a kettőnk kedves mindennapjai része, nem ott akarok elvörösödve izzadva jajveszékelni, arra pont jó egy hipószagú fehér szoba, amit erre találtak ki, és nem is látom viszont a következő szülésig.

Másrészt, ki tud beszerezni minden felszerelést, ami szülés után azonnal kell? A gyereket megvizsgálják, cseppentenek a szemébe, vért vesznek a sarkából, mittudomén. Ja, hogy az újszülöttel azonnal kórházba kell menni? Akkor miért nem elég jó a kórházi szülés?...

Harmadrészt,a komplikációk, ezt nem kell ragoznom, a férjem tudna mesélni -a szülést megelőző napon is törtnhet bármi, sőt, a szülés előtti tíz percben, vagy a szülés alatt (kicsúszó köldökzsinór, elakadt kéz, hogy csak a legegyszerűbbekről beszéljek).

Kíváncsi vagyok én arra, hogy Nagytudású Geréb Ágnes mi a francot csinál, ha hirtelen kell császározni, és az szülés közben derül ki. Fogja a konyhakést? És amikor azt mondja, "szívást", akkor beindítják a porszívót? És a férj asszisztál? vagy odavarászolnak egy mentőt (nekik is kell lagalább tíz perc, amíg kiérnek, plusz az út a kórházba, repülni és csodát tenni ők sem tudnak, bármilyen felszerelt a kocsi.)

És ha esetleg meghal a baba, anyuka utólag hogyan számol el magában ezzel? jaj, hát én csak dicsekedni akartam, hogy otthon szülök, mert ez milyen trendi? Csak ki akartam lógni a sorból, legalább ezzel, mert mással nem tudok?

Régen is így szültek? hát persze, de régen nem volt fogamzásgátlás, 20 terhességből megmaradt 15, abból megszületett nyolc, amiből megérte a felnőttkort hat. és ez már nem is olyan rossz arány, aki akar, visszatérhet ehhez.

Szóval, véget vetve a kicsit hosszúra sikeredett kommentnek, azért kell a szabályozás kedves kérdező, mert az emberek hülyék. A legtöbbje nem tudja megmutatni, hol a gyomra és mire jó a hasnyálmirigye, nagy tömegben pedig egy birkanyáj is intelligensebb, mint az emberi faj átlag példányai (legyenek bármilyen nemzetiségűek).

Az embereknek korlátok KELLENEK, ezért találták fel a KRESZ-t, az alkotmányt meg a tízparancsolatot, mert az emberek hülyék.

Ez ilyen egyszerű.

Négy -öt napos kórházi tartózkodás miatti undorba még senki se halt bele.

Egyre több a bababarát kórház is, én megnéztem a miénket, lehet zenét hallgatni szülés közben, bordásfalon lógni, amit akar az ember, 2010-et írunk. Jaj, hát tényleg szörnyű.

2010. okt. 18. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

Még valami: ha szomszéd Mariska úgy dönt, hogy otthon szül, de baja lesz a babának, esetleg meg is hal, akkor nekem mint demokráciában élőnek el kell fogadnom az ő döntését, vagyis hogy volt olyan hülye, hogy kinyírja a saját gyerekét.

Végül is, oké. innen már csak egy ugrás az a lépcső, amikor valami bábaféle abortusz végett csönget a hajlékban, vagy a kedves Mariska gyermeke úgy dönt, hogy felnővén anyu útban van, és lerendezi a problémát egy baltával. Végül is, ez is a "másik véleményének, döntésének, életének elfogadása? A szabadsághoz való joga" . Legyenek már határok:)

Talán ezért született meg a gondatlan veszélyeztetés fogalma, nem? Egy nem szülész-nőgyógyász végzettségű ember nem tud szülészet-nőgyógyászat témakörében dönteni, még ha nő és éppen szül, akkor sem.

Mint ahogy nem írhatom felül a kreszt, mert éppen autó van a hátsóm alatt, és úgy gondolom, hogy bizony itt tök jól lehetne balra kanyarodni.

visszatérve az egészségügyi vonalhoz, otthoni vakbélműtéteket is be lehetne vezetni, vagy házhoz járhatna az egynapos sebészet, miért ne, sőt, dönthet a beteg a diagnózisról is akár, mint ahogy nagyon sokan sajna meg is teszik (utólag viszont a dokinál reklamálnak, meg sajnáltatják magukat.)

Nem egy embertől hallottam már, hogy nem megy a bajával orvoshoz, mert az esetleg még "talál valamit". Az ilyen hozzáállás mellett bízzuk az emberekre a döntést?

És ha rájuk is bíznánk, utólag tuti hogy lenne néhány százalékuk, amelyik pert indítana azért, mert ő dönthetett az otthonszülés kérdésében, és a dolog nem úgy sült el, ahogy kellett volna... nem erre tartunk? :)

Mert úgy néz ki, MINDEN felelősséget mégsem vállalnak azok a bizonyos anyukák.

Hm, azt elfelejtettem mondani, hogy úgy néz ki, napokon belül szülök, amit már nagyon várok, abban a hipószagú szülőszobában:)

2010. okt. 18. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

Mondjuk bennem is felmerült: Miért pont otthonSZÜLÉS?

És egy otthonszülő anyukától megkérdeztem remélem a fogát is a kováccsal húzatja (dehogyis, fogorvoshoz jár)

a haját legalább apuka vágja otthon (dehogyis természetesen JÁR! fodrászhoz)

Szóval fel nem foghatom, ha valaki minden egyebet az arra kitalált helyen és szakképzett emberrel csináltat, miért pont a szülést akarja otthon és szigorúan képzetlen/ alulképzett bábával/ eltiltott orvossal, mert 200 éve is így csinálták a nők? Ez ilyen modernkori rendszerellenes lázadás? Jó persze valóban nem sok maradt, mert a mai demokráciákban mindent lehet, de ez akkoris, felfoghatatlan.

2010. okt. 19. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim válasza:

Kedves Kérdező!


Ahogy a válaszokból is leszűrhetted: a többség azt gondolja, hogy most fognak arról dönteni, hogy lehessen-e otthon szülni vagy sem. Ahogy írtad is, azt lehet, mindig is lehetett, legálisan. Éppen a szabályozás az, ami ellenőrizhetővé, regisztrálttá, no és biztonságosabbá teheti.


És ez: hogy helyes-e otthon szülni vagy sem, vált ki heves érzelmeket. Ez pedig valóban sokrétű: pszichológiai, vallási, etikai, morális, gazdasági, pedagógia, jogi, populációs, szokásjogi kérdések. Így: mindenkit valahol megérint.

2010. okt. 19. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim válasza:

Elsőként egy kérdést tennék fel, az eddig válaszolók többségéhez: Ti elolvastátok a kérdést? Vagy csak megláttátok azt a szót, hogy OTTHONSZÜLÉS és egyből elkezdtetek mindenféle negatívumot írni?! Ezzel kapcsolatos kérdés 25-30 db van ugyanezen az oldalon, így azokra kellett volna ezeket a válaszokat írni.


Hogy miért is lett társadalmi vita ez az egész dolog? Ez egy jó kérdés. Nagyon sok ember szeret beleszólni más ügyébe. Pedig itt a végeredmény őket nem is igazán befolyásolja. Érdekes az a tény is, hogy akik tartanak ettől, és biztonságosabbnak ítélik a kórházi szülést, azok miért ítélik el csípőből azokat, akik otthon akarnak, szeretnének szülni? Attól ők még nyugodtan mehetnek majd kórházba szülni, őket ez nem fogja hátrányosan érinteni.

Megnézte azt egyáltalán valaki, hogy arányosan a kórházban született és az otthon született gyermekeknél milyen arányban volt komplikáció a szülés folyamán? Ááá.

Valószinű az is, hogy az otthonszülők, otthon szülni vágyók szabadabb elvűek az átlaghoz képest. Nem hiszem, hogy kényelem szempontjából akarnak otthon szülni bárki is. De a lehetőséget biztosítani kellene, hogy egy nő maga eldönthesse, hogy otthon vagy kórházban akarja világra hozni gyermekét, szakképzettek segítségével. Úgy gondolom, egy felnőtt nő, aki gyereket fog világra hozni átgondolja ezt teljesen, felelősség teljesen tud határozni ebben, beszél az orvosával, terhes gondozásra jár…

Valóban szükséges ezeket az otthonszüléshez szükséges szabályozásokat meghozni. Lehet szabályozni kor szerint, hogy hány éves kórtól hány éves korig engedjék a nőket otthon szülni. A vizsgálatok alapján leszűrhető, hogy az anyuka egészséges; és a picurral sincs gond. Lehet úgy tovább menni a szabályozásba, hogy be kelljen jelenteni a mentőknél és a közeli kórházban is, hogy a következő 1 napban ez az anyuka otthon fogja világra hozni gyermekét.


Persze, hogy a kórházban lévő orvosok is elítélik az otthonszülést. De ezt azért mindenki látja, hogy nekik is jól jön az a „kis fizetés kiegészítés”, amit borítékban kapnak és persze a kórház is kap az ott szülők után.


Sajna a bulvár és a pletyka lapokban is írnak ezekről, felkapott téma lett. Valamiből hírt kell csinálni… Az, hogy megkérdeznek egy „sztárt”, hogy mit gondol erről? Nevetséges! Ez NEM egy olyan dolog, ami az egész társadalmat érintené. Valamiért így állnak hozzá az emberek és félnek tőle; ha pedig a jövőben szabályoznák ezt, attól még lehet menni a kórházba is szülni.


Reméljük, hogy ez a téma el fog tűnni a hírekből, újságokból és társalmi vitákat se robbant ki; mégpedig úgy, hogy meghozzák a szabályozást.

2010. okt. 26. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

Teljes mértékben a társadalomra tartozik,mert a sérült gyerekek a társadalom terhe. (nem tudom rémlik e Taigetosz neve)Úgyhogy jogos elvárás a társadalom részéről, hogy mindent tegyen meg a leendő anya, hogy egy társadalmilag hasznos emberkét hozzon világra. És a társadalom többsége úgy gondolja ez a kórházban lehetséges, akkor a kisebbség igazodjon vagy haljon meg otthon, de ne hatalmas terheket rakva az amúgy is szegény egészségügynyakába.

Ergo: lehessen otthon szülni, de utána semmilyen biztosító által finanszírozott ellátást ne lehessen igénybe venni. (sem orvosit, sem fejlesztő, sem speciális iskola, se emelt családi, se GYES- semmit, aminek költsége a társadalmat terheli)


A másik pedig,ez annyira de annyira ostoba dolog, ne mond ha a lakásodra hívod az orvost, az teljesen ingyenes lesz és az otthonszülő anyukák nem dugdosnak borítékot? A Gerébnél (és ezt ő mondta) 65 ezer a szülés + költségtérítés, aminek nincs meghatározott összege+ dobozba pénzdobálás- na ez nincs egy állami kórházban. Ott a szülés teljesen ingyenes, illetve én adtam az orvosnak, aki osztályvezető főorvos 30 ezer forintot, tehát felét, mint Geréb kér. Úgyhogy ebből a szempontból is az állami vezet. Ha orvos lennék, én sem dolgoznék szívesen olyan helyen, ahol a minimális feltételek is hiányoznak (például műtő készenlétben)Mert nálam mikor súlyos oxigénhiány lépett fel, pontosan 10 perc múlva kiemelték a babát császárral (és a műtőben ott sürgött-forgott legalább 6 ember). Otthon szülésnél a mentő nem ér ki ennyi idő alatt. Nemképes ezzel felvenni a versenyt egy mentő sem.

2010. okt. 26. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
Utolsóval egyetértek!
2010. nov. 5. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!