Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért lett társadalmi vita az...

Miért lett társadalmi vita az otthonszülés szabályozásának kérdéséből?

Figyelt kérdés

Valójában nem is arról, mert ez állampolgári joga minden nőnek, hogy ott hozza világra gyermekét, ahol szeretné. Azt kell szabályozni, hogy ki, hogyan, milyen feltételekkel teheti ezt meg biztonságosan és ki nyújthat neki szaksegítséget, legálisan. Tehát ebben szerintem mindenki egyetért, hogy egy ilyen paradox helyzet ne álljon fenn.


De miért vált ki - és őszintén érdekel - ekkora ellenállást maga az, hogy egy anya otthon szül.

Lehet ezt helyesnek, helytelennek gondolni, lehet veszélyesnek ítélni, de annyi más ilyen van. Ez miért?


Pár ok, ami eszembe jutott:


Ha lehetséges lesz, akkor MUSZÁJ lesz mindenkinek dönteni. Dönteni pedig nem szeretünk, mert amit választunk, annak a hátrányaira is bólintunk, míg amit nem választunk, annak az előnyeiről is lemondunk. Ha döntöttünk már nem lehet másokra mutogatni..


Aki már szült - és már többet nem fog - sajnálja, és nem akarja megadni másoknak sem a jogot a döntésre.


Valami populációs irigység, tudattalan gát, hogy ha én úgy születtem, akkor jó lesz úgy a gyerekemnek is. Én is hendikeppel indultam, induljon ő is. Lám belőlem is ember lett:)


Félelem a megosztottságtól. Ha lehet otthon szülni, akkor valaki otthon fog szülni más pedig nem. Két csoportra szakadunk?


Félelem a nagy természeti ténytől: egy egészséges szaporodásra alkalmas szülőpár spontán fogan, komplikáció nélkül szül, képes ellátni kicsinyét. (Ezt az evolúció gondolja, nem én: ha nem jött össze, kiestél, kiesett a genomod..)


Van valami a nyelvünkben, valami végletesség, vagy trivialitás, ami egyenlőséget tesz az "én így döntöttem" és az "ez az egyetlen helyes" közé?


Miért van az, hogy míg sokan életüket adták a szabadságunkért, most mi egymásnak szabunk gátakat? Míg régen a pincékben hallgatták a külföldi híreket, ma egy kattintással ott a világ, tanulmányok, statisztikák, szakmai protokollok állnak mindenkinek a rendelkezésére és mégsem érdekel senkit. Hogy lehet úgy vitatkozni, hogy nincs információd?


Apropó: hiányzik az oktatásunkból a kulturált vitára való nevelés?


A másik véleményének, döntésének, életének elfogadása? A szabadsághoz való joga? Demokrácia sok kis diktátorral?


Várok még ötleteket:) Sokat, sokat!!!


2010. okt. 17. 12:31
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
39%

Ha tanultál volna történelmet, akkor nagyon sok esetben találkoztál volna azzal a ténnyel, hogy a nem steril környezetben való szülésbe nemhogy az újszülött, de még az anya is belehalt.

Mellesleg mindenkiről vezetnek nyílvántartást (ez alapján járna a TB is), nem engedhetjük meg, hogy ilyen "testvírekhez" hasonló degenerált társadalom jöjjön létre, hiszen így nagyon jól el lehetne tűnni az állam elől.


Na látod, ezért tilos.

2010. okt. 17. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
87%

Hú, kicsit zavaros, de ha jól szűrtem le, a kérdés lényege az, hogy egy demokráciában - elvileg szabadságpárti államforma -, mi köze van a társadalomnak ahhoz, hogy az egyén hol szül?


Igazából ez is olyan dolog, ami nem fekete-fehér, és abszolút nézőpont kérdése, hogyan gondolkodunk róla. Azt hiszem, azért vált társadalmi vita tárgyává, mert egy életről van szó - és az anyának épp annyira kötelessége a lehető legnagyobb biztonságban megszülni a gyermekét, amennyire joga van másoknak gondolkodni erről.

Persze ez már nagyon belemegy az erkölcsbe, tehát abba, hogy egy anyának mennyi döntése joga van egy élet felett - mert gyakran az dönti el élet és halál kérdését, hogy hol szül az anya, mennyi hatalma van afelett a gyermek felett, aki éppúgy az övé, mint a társadalomé.


Én jelenleg nem engedélyezném az otthonszülést, mert nincsenek rendszerezett szabályok ezt illetően. Próbálkoznak, de még nincs kész egy olyan törvény rá, ami egyenlővé tehetné a kórházi szüléssel.


Persze, erre lehet azt válaszolni, hogy anyáink is otthon szültek - de nem jókedvükből tették, hanem mert nem volt más lehetőségük. Ha egy baba komplikációkkal születik, akkor a kórházban sokkal nagyobb esélye van a túlélésre, mint otthonszülés esetén, ahol nem olyan a felszerelés és ellátás.

Márpedig szerintem - és ezért mondom, hogy ez erkölcsi kérdés - egy anyának kötelessége a lehető legnagyobb túlélési esélyt megadni a gyermeknek. Akkor is, ha otthon párnák közt nyugisabb - nincs joga kényelmesnek és önzőnek lenni, amikor egy életről van szó.

2010. okt. 17. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
81%

demokrácia ide-vagy oda, ez mégis csak ÖNKÉNYESSÉG lenne az anya részéről.

márpedig az ÖNKÉNY nem tolerálható a demokráciában!


Miért?


mert az újszülött gyermek is emberi jogokat és kötelezettségeket birtokol, a fogantatása óta! Nézd csak meg a törvénykönyvben. Rá is vonatkozik a kiszolgáltatottak védelme. Ez főleg az öröklési kérdések miatt alakult ki.

2010. okt. 17. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
Magyarországon nincsenek meg a megfelelő körülmények az otthonszüléshez. Más országokban szólsz előre, hogy ilyen terveid vannak és szülés közben ott áll a mentő az ajtód előtt. Ebben az országban van, hogy 2 óra alatt sem ér ki a mentő ha szükség van rá. Arról nem is beszélve, hogy szülés közben hány előre nem látható komplikáció merülhet fel. Ez kinek a felelőssége lesz?
2010. okt. 17. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
56%
Ilyen alapon azt is újra lehetne gondolni, hogy miért gyógyítgatnak másképpen életképtelen embereket, amikor ezzel, ha ők utódokat nemzenek és ezt genetikailag továbbörökítik, csak az emberiség génállományát rontják le hosszútávon.:S
2010. okt. 17. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

"Ilyen alapon azt is újra lehetne gondolni, hogy miért gyógyítgatnak másképpen életképtelen embereket, amikor ezzel, ha ők utódokat nemzenek és ezt genetikailag továbbörökítik, csak az emberiség génállományát rontják le hosszútávon.:S"


Ez azért egy kicsit más dolog. Az emberi génállomány változása nem már megtörtént és kikerülhetetlen dolog, mint az otthonszülés tragédiái.

De egy embernek joga van tisztességesen megszületni és élni. akármilyen génállományú manapság.

2010. okt. 17. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
52%

De most anyuka felnőtt nő, ha ő belehel egy otthon szülésbe, fene bánja- így hulljon a férgese.

Csakhogy ott van egy baba is, akinek az érdekét még a szülőkkel szemben is védeni kell. Mert a legutóbbi esetben, hirtelen spontán beindult szülésnél, egy vérzékeny nőnél lett a gyerek súlyosan fogyatékos. Na most a vérzékeny nő, kivérzett de KÓRHÁZBAN azért sikerült megmenteni- bár itt én is azt vallom hagyni kellett volna az evoluciót. De mi lesz a nyomorék gyerekkel? Mennyi pénzébe fog kerülni az államnak az ellátása, mondjuk vegyük azt, hogy szülei megtartják, nem adják intézetbe, de akkor is kell neki speciális torna, szonda akármi És ez az anyuka fogja elsőként verni a TB asztalát, hogy nem fizetek egy millát a szondáért, meg támogassa az állam a kínai őssejtbeültetést stb stb.

És ha meghalnak a szülők, ki fog gondoskodni a magát ellátni képtelen gyerekről? Ja igen az állam.


És hát a gyereket is meg lehetne kérdezni, egészséges akarsz lenni és teljes életet élni vagy jó neked ott zombiként? Te melyiket választanád kérdező? Vagy rögtön vezessük is be az eutanáziát, az ilyen babák elpusztitására, hiszen joga van a méltóságteljes halálhoz?



Úgyhogy az ilyenektől meg kell védeni a csecsemőt is meg a társadalmat is. Mert nagyon sokan vannak, akik önhibájukból kerülnek olyan helyzetbe, hogy a társadalomnak kell eltartani, nem kellenek még az ilyen egyértelmű felelőtlenségből hibás egyedek.

2010. okt. 17. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
56%
Ja igen és Viktória királynő, mikor is élt és szült gyereket Angliában? Már ő ostobának és visszamaradottnak tekintette az otthon szülők, bábánál 3 napig vajúdva dolgot. És az már majd kétszáz évvel ezelőtt volt(1853), most miért kell visszafele haladni?
2010. okt. 17. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

13:13 Nem mondtam, hogy ugyanaz, csak hasonló!

emberiség jó génállományának hosszútávú érdeke = az otthonszülő nő pillanatnyi kényelme

Tényleg nem említhető egy lapon...

És mégis min vitázunk, az utóbbin.

És a "természeten", vagy legalábbis a véletlenen múljon egy ember élete, mint ahogyan az őskorban? Térjünk vissza teljesen a természet törvényeihez, mert nem véletlenül volt ez úgy kitalálva?! Technika, biztonság ide vagy oda?

2010. okt. 17. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

Éppen ez az! Hogy LEHET otthon szülni, ezt nem is kell vitatni. Miért baj, hogy szabályozzák?

Az abortusz miért nem osztja így meg a közvéleményt?


Pár észrevétel: a kórház nem steril! Régen sem volt, ma sem az.

Mikor nagyanyáink otthon szültek, akkor az otthoni halálozás (anyai és újszülötteké is!) 1% alatti volt a kórházi viszont elérte a 30%-ot is!!! Éppen az, aki megtehette szült csak otthon!


És ha szóba jött a tb, de ez erkölcsi kategória is - és egyben egy teljesen más kérdés, vagy vita alap - a kórházban valóban képesek "megmenteni" egy 4 hónapra született 280 grammos magzatot is...:s


Tegyük fel, hogy létezik az a kritérium halmaz, melynek fennállásakor ha valaki otthon szül vagy kórházban, akkor hajszálra ugyanannyi a halálozás/károsodás veszélye, az újszülöttre és az anyára is. Akkor mi a baj ha választ? Kinek mi a baja azzal, ha azt választja? (különben létezik:))


És bárhol is történik egy szülés egy születés életveszélyes. Mindig fognak belehalni! Talán ha sikerülne ezt kimondani/elfogadni a nőknek is nagyon általános tisztelet jutna. Mert igaz: a férfi az orgazmusát adja egy gyerekért a nő (akár) az életét is.

2010. okt. 18. 13:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!