Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » A számos kultúrában előforduló...

Balasa Bence kérdése:

A számos kultúrában előforduló körülmetélés szokása vallási eredetű, vagy az adott kultúra környezete miatt alakult ki?

Figyelt kérdés

Ókori Egyiptom: minden szőrzettől igyekeztek megszabadulni az élősködők miatt, a fiúknál csak egy vékony tincset "az ifjúság fürtjét" hagyták meg, 13 -14 éves korukban körülmetélték őket."


Zsidó vallás

Iszlám

Mindkettő sivatagos területen született.


A Nyugat - Afrikai dogon nép.



2022. máj. 26. 16:23
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

A sivatag népeinél gyakori, mert a fityma alá bejutó homok nagyon gyakran sebeket, gyulladást okoz.

Gondolom ípez okból került be a vallási előírásokba is.

Lybiában tudom hogy 40 éve az arab gyerekeknek rendszeresen végezték.

2022. máj. 26. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
20%

Egyértelmûen vallási elõírás. Nyolc napos korában kell elvégezni a fiúgyermeken. Az Iszlámban 13 éves korban.

A Biblia szerint a körulmetélést I-ten Ábrahámnak parancsolta meg, kb 400 évvel azelõtt, hogy Irael kivonult Egyiptomból. ( Mózes elsõ könyve, 17. fejezet, 10-11 vers.)

"Ez az én szövetségem veled és magzataiddal, akik utánad lesznek, melyet meg kell tartanotok: Körül kell metélni minden fiút köztetek. Metéljétek körül előbőrötök húsát és ez legyen a szövetség jele köztem és köztetek.Nyolc napos korában metéljetek körül minden fiút, nemzedékeiteken keresztül, ..." [link]

Mózes második könyvének 4. fejezet 24-27 egy tanulságos történet, mintegy figyelmeztetésül. [link]

Természetesen lehet, hogy más kutúrákban higiéniai szempontok miatt, de a judaizmusban egyértelmûen vallási elõírás, és bár a zsidó vallás nem dogmtikus, ezt akár dogmának is lehet tekinteni.

2022. máj. 27. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
* Irael helyett IZrael.
2022. máj. 27. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

2


Ezért se lelkesedem túlságosan Jahve -ért, milyen isten kér ilyet az ő "szeretett" népétől (na meg ott van Ábrahám másik parancsa...)



De szerencsére ez a szokás is valamennyire kezd megváltozni, már vannak olyan rabbik, akik nrm végeznek körülmetélést.

2022. máj. 27. 16:31
 5/14 anonim ***** válasza:
33%

"milyen isten kér ilyet ..."

Az Egyetlen isten.

"Az Örökkévaló, Atyáitok Istene, Ábrahám Istene, ..." )(Mózes második könyve 3. fejezet, 15. vers)

"irgalmas és kegyelmes Isten, türelmesen elnéző, nagy a kegyelemben és az igazságban. Megőrzi a kegyelmet ezredízig, megbocsátja a bűnt, az elpártolást és a vétket, de teljes fölmentést nem ad, megemlékszik az atyák bűnéről a fiakon és unokákon harmadíziglen és negyedíziglen is." (Mózes második könyve 34. fejezet, 7. vers)

Fordítva ülsz a lovon: nem a mi dolgunk, hogy "megitéljük" az Örökkévalót, hanem Õ itél meg minket.

(Amúgy egyáltalán nem olyan nagy durrantás: ismerek olyat, aki 30 évesen csináltatta szokás szerint délelõtt) és délután már dolgozott.)

2022. máj. 28. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Én pogány vagyok. Egy erőszakos hittan-tanárnő miatt ábrándultam ki a kereszténységből hét évesen.


Ha a te istened olyan jó, miért ítéli örök bűnhődésre azt, aki hibázik? Miért irtotta ki az egész emberiséget egyetlen család kivételével?

2022. máj. 28. 23:29
 7/14 anonim ***** válasza:
52%

Ez nagyon egyszerû: mert úgy látta jónak.

Amúgy az ok benne van a Bibliában, (a Tórában) ugyanott, ahol az esemény.

Megjegyzem, örök büntirõl nem olvastam. M+eg Káinnál se, Fáraó örök büntiérõl is csak a Talmud tud, a Biblia nem.

2022. máj. 28. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
hiába.
2022. máj. 28. 23:46
 9/14 anonim ***** válasza:

huh! errõl megfeledkeztem:

"szerencsére ez a szokás is valamennyire kezd megváltozni"

Nem olvastam olyan rabbiról, aki támogatná az elhagyását.

"Én pogány vagyok."

És tényleg olykor áldoztok embert is a bálványaitoknak? Mert ez a szó: "pogány" nem egyszerûen azt jelenti, hogy nem hívõ, hanem hogy többistenhívõ és/vagy bálványimádó.

"nagy a kegyelemben és az igazságban"

Hertz-Biblia jegyjetei - Ex(Mózes második könyve) 14:30 [link]

"„Amidõn az egyiptomi seregek belefulladtak a tengerbe – mondják bölcseink –, az angyalok az égben gyõzelmi dalt akartak énekelni. De a Szent, áldott legyen Õ, elnémította õket e szavakkal: Teremtményeim elpusztultak és ti énekelni akartok?” (Szanhed. 39b.) Hasonló szellemben magyarázta egy középkori rabbi, hogy miért öntenek ki egy-egy csepp bort a Széder-esti serlegbõl minden egyes csapás megemlítésénél, amely az egyiptomiakat érte. Izráel örömserlege, mondta, nem lehet tele, ha Izráel gyõzelmével vele jár az ellenség szenvedése." "

2022. máj. 30. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Ti hiába igyekeztetek eltipotni minden más vallást a föld színéről, mi túléltük, mert mi mindent túlélünk.


Most Ármány, a gomosz isten van hatalmon, de ha terjed a sötétség, a fény harcbaszáll vele.


Az én jóságos itenem, Tengri nem kér soha emberáldozatot.

2022. máj. 31. 06:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!