Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Ha valaki a válaszlevélben a...

Ha valaki a válaszlevélben a keresztnevét írja, akkor azt ajánlja fel, hogy úgy szólítsam? körbeírom

Figyelt kérdés

Tehát telefon félhivatalosan, levelet küldtem utána teljes nevén megszólítva, teljes nevemmel aláírva, ő jóval idősebb férfi, én nő.

Válaszlevélben a keresztnevem a megszólítás, és a keresztnevén írta alá.

Melyik a sértődéskiküszöbölő verzió:

Tisztelt Kossuth Lajos! továbbra is, vagy Tisztelt Lajos! ?

Aláírás: Mona Lisa továbbra is, vagy csak Lisa?



2020. jún. 15. 12:53
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom, mit takar a "félhivatalos". Azzal, hogy ő, férfi létére keresztneveden szólított, udvariatlan volt, de manapság ezt a szabályt egyre gyakrabban hágják át. Kórházakban gyakran próbálnak közvetlenek lenni olyan módon, hogy keresztnevén szólítják a beteget, de már intézkedő rendőrtől is tapasztaltam ezt a formát. Akárhogy is, ha ő már egyszer Lisának szólított, akkor innentől fura lenne, ha te a "Tisztelt Kossuth Úr" megszólítást használnád. Ha viszont kifejezetten hivatalos kapcsolatban szeretnél maradni vele, akkor ez a teendő, akár fel is szólíthatod, hogy maradjon a hivatalos megszólításnál.
2020. jún. 15. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
83%
Ebben az esetben mindent ugyanúgy írnék, de csak keresztnévvel. Ugyanúgy megadható és megkapható a tisztelet így is. Semmiképp nem szólítanám fel, hogy ne a keresztnevemet használja, rosszul esne neki, mert szerintem nem bizalmaskodni akart, csak egy kicsit kötetlenebb hangvételt.
2020. jún. 15. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Én magázódás mellett is a Kedves [teljes keresztnév]! megszólítást szoktam használni e-mailekben és teljes névvel írom alá a levelet. Nem tudom mit mond az illem, nekem ez a kedvenc verzióm.

Az etikett szerint biztos felszólíthatod, hogy maradjatok a hivatalos formánál, de napjainkban a hétköznapok során ez mindenképp kellemetlenül veszi ki magát.

2020. jún. 15. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
0%
Hát, akkor lehet, hogy kérdezd meg, hogy " Valamint még, egy kicsit megzavart, hogy legutóbb csupán/pusztán a keresztneve használatával írt alá. Az lenne a kérdésem, a továbbiakban hogyan szólíthatom Önt, illetve, hogy alkalmazhatok/unk -e tegező formát, vagy maradjak a magázódásnál." Valami ilyesmit akár talán megírhatnál neki, de én is írtam már pl egyetemi tanárnak, hogy Tisztelettel: Regina .Amikor már írtunk előtte e-mailt, tehát már tudta, hogy melyik Regina; és akkor már csak olyan szócséplésnek tűnt volna megint a teljes nevet kiírni. Meg személytelenebbnek is tűnt volna, meg tényleg az már túl sok szó is lehetett volna; és akkor úgy érzésre úgy adta magát, hogy csak a keresztnevet írjam, mert úgy szebb lett a levél. Tehát nem volt benne fölösleges szócséplés, fölösleges szavak; így hangzott jobban a levél, jobban hangzott, mintha már megint csak kiírtam volna a vezetéknevemmel együtt, megint zavaró lett volna. Úgyis, hogy nem tegeztük a tanárt. Tehát így jobban hangzott a levél, jobban összecsengtek így a szavak, mintha már a teljes nevemet kiírtam volna megint. Szóval, ahogy magában felolvassa valaki, úgy jobban csengett, ha nem megint egy ilyen komor név full hivatalosan; és túl rideg lett volna a levél úgy talán, meg szócséplés is.
2020. jún. 15. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
70%
Én ha levelezek és a kereszt nevemen szólít meg én is úgy szólítom őt a keresztnevén nem számít, hogy illik, hisz ő sem foglalkozott vele.
2020. jún. 16. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
78%

Át lehet váltani a Tisztelt XY-ról Y-ra és ilyenkor - ha a címzett elfogadja a váltást - akkor Tisztelt VZ helyett Tisztelt Z-vel viszonozza. Ha azonban nem fogadja el és válaszlevelében ismét teljes néven szólítja meg a küldőt, a küldőnek illik vennie az adást és visszaváltani XY-ra.

Vagyis igen, ha már történt egy levélváltás teljes neves megszólítással és az egyik fél áttér a keresztnév hivatalos formájára, akkor az egy "felajánlott" minimál szintlépést jelent a kommunikációban, el lehet fogadni a formát és folytatni így. Vagy vissza is lehet utasítani a gesztust, akképp jelezve, hogy az általa indítványozott formát figyelmen kívül hagyod és ismét teljes néven szólítasz meg/ írsz alá. De szerintem érdemes elfogadni és áttérni a keresztnév hivatalos (nem becézett) formájának alkalmazására a megszólításban és aláírásként is, ha nem szól valami ellene. Pl. én úgy gondolom, hogy ha a szöveg kissé arrogáns vagy udvariatlan vagy pongyola, akkor a keresztnéven szólítás nem feltétlenül egy gesztus a kommunikáció szintlépésére, hanem csak a levélíró nem óhajt energiát ölni a levelezés formai követelményeinek betartásába, úgyhogy ilyenkor nem érzem helyénvalónak a keresztnéven szólítást.

2020. jún. 17. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!