Ezt értem és ismerem, sőt maga a karóra tömeges megjelenése az I. nagy háborúhoz kötődik, ahol is még zsebóráknak varrt bőrtokok voltak az óraszíjak:
Magát az a jelenséget tartom butának, hogy automatikusan rávágják, hogy bal kézen.
De legalább az osztályban egyedüliként lehetett golyóstollam :)
Balkezesként én is a bal csuklón hordom az órát.
És annak hogy az óra helye a bal kézen van, baromi egyszerű az oka: amikor az ember felhúzza az órátb azt sokkal egyszerűbb úgy, ha a felhúzója a kézfej felé esik -és mivel ezeket általában az óra jobb oldalán -a hármas szám irányában- találjuk, így ez a bal kézen hordva teljesül. És az elektronikus óraszerkezetek elterjedésével is megmaradt ez az aszimmetrikus felépítés...
Nem tudom honnan vetted, hogy az első karórák nagyok és nehezek voltak, de ez inkább illik az első órákra úgy általánosan, amik toronyórák voltak (értve itt a mai rugós szerkezetű órákra). A toronyórák után elkezdtek egyre kisebb órákat készíteni, először álló órákat, fali és asztali órákat, majd végül a hordozható órákat.
A zsebóra volt az ami hordozható, mert nem jöttek rá egyből, hogy karon is hordható egy ilyen kicsi óra. A zsebórát viszont kellett valahova tenni, és a ruhán lévő zseb adódott praktikusnak (mint a neve is mutatja), és ilyen zsebük a férfiaknak volt :). Nekik volt mellényzsebük. Női ruhákon kevesebb volt a zseb (meg ma is kevesebb :D.
Azután persze a nők is igényelték a hordozható órákat és az első ilyen női órák pont ezért ékszer jellegűek voltak, méretre is kicsi órák, sok ékszer körítéssel. És ez már passzolt a nők napi viseletéhez, és volt belőle karkötő megjelenésű és nyakba akasztható medál típusú is.
Csak ez után találták ki, hogy ezek az órák karon is hordhatóak, és addigra az órák mérete is elég kicsi volt hozzá. Nem voltak nehezek. Akkor már zsebóra méretekben készítettek órákat, a hölgyeknek meg még kisebbeket és szerintem ma sokkal nagyobb karórák is vannak, mint a kezdeti zsebórák és ékszer órák. Némelyik kifejezetten méret növelt fajta. Jó ez mondjuk másodlagos.
Jobb kézen azért hordták és hordják többnyire a karórákat, mert az emberek többsége jobbkezes, így a felhúzóját is jobbkezességre tervezték, és bal kézen állt jobb kézre a felhúzója. És a jobb kéz volt a tevékenyebb is, ezért nem zavart a jobb kézen.
És hogy a kérdésre közvetlenül is válaszoljak, szerintem, ha jól tudod bal kézzel kezelni, akkor hordd a jobb kezeden. Az okos karkötőknek nincsenek formai, szimmetriai, gyártási és illemtani követelményei. Amelyik neked a kényelmesebb. Nyilván megszokottabb látvány a bal kézen egy okosóra is, vagy okos karkötő is, de ma lényegtelenné kezd válni ez a bal kézen hordás dolog.
Ma már férfiak és nők sem hajolnak meg egymásnak, elég ha köszönünk. Srác koromban a karórát a zsebemben hordtam, mert zavart a karomon. :D Majd később a szíját is levettem pont ezért, mert fölöslegessé vált. Az időt mutatta mint kreált zsebóra. :D Mindegy! Hordd ahol neked jó és ahol tudod kezelni.
Alex Fly!
És húztad fel valaha úgy, hogy rajt volt a kezeden?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!