Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi az a spalhert?

Mi az a spalhert?

Figyelt kérdés
2008. nov. 10. 13:28
 1/7 anonim ***** válasza:
95%
Nem a sparheltre gondoltál véletlenül? Ha igen, akkor: tűzhely.
2008. nov. 10. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
98%
A sparhelt lábakon álló szén illetve fa tüzelésű tűzhely, amin főzni lehet, sütni benne és mellesleg fűtésre is használták.
2008. nov. 10. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
79%
Én sparhetnek tudom,de lehet,hogy máshogy kell írni,tűzhelyet jelent.
2008. nov. 12. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Nagyanyámnál még agyagból rakott sparhert volt, a tetején öntöttvas platnival, és persze volt lernije is. Aztán kidobták, mert divatba jött a "dobottrúzsás" vasból készült sparhert.

Most újból reneszánszát éli, a barátnőm is rajatott, sőt két kemencéje is lett.

2008. nov. 14. 05:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Bocsánat. elfelejtettem írni, hogy felénk spórnak is nevezik, s második verzióban volt egy tartály is, amiben folyamatosan víz melegedett.
2008. nov. 14. 05:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
Az én nagymamám is sparhelt-nek hívta. A német "das Herd" tűzhelyet jelent. De hogy a "sparen" igének (takarékoskodni, spórolni)van-e hozzá köze, azt nem tudom. Bár ha belegondolok, hogy egyszerre lehetett fűteni, sütni, meg főzni is vele ill. benne...
2008. dec. 5. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Csak a helyesírását kell kijavítanom. Ez német eredetű szó, és helyesen írva: "sparherd", aminek a magyar jelentése: takarékos tűzhely.

Mivel németben a szavak végén lévő zöngés mássalhangzók zöngétlen párját kell ejteni, ezért hangzik "sparhert"-nek.

2011. ápr. 3. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!